Слово Митрополита Львівського у третю неділю по Зісланні Святого Духа

Рм 5,1-10;
Мт 6,22-33

Син Божий, промовляючи на горі, звернув увагу на людське око й наголошував, що око – світильник тіла. Господь говорив про важність чистоти ока, від якого залежить світлість тіла, і стверджував, що лукавість ока затемнює тіло. Глибокий вислів про око, яким оволодіває лукавство! Коли задумаємося глибше, то зрозуміємо, що саме око не може бути лукавим, тому що його завдання бачити й чітко відтворювати побачені предмети тощо. А лукавство міститься у серці людини або в її розумі, який осуджує, дає вирок тому, що бачить око. Двоєдушність торкається людського сумління, коли людина бачить правду, а коментар чинить викривлений, неправдивий, підступний, словом – грішний. І тут світло, про яке говорив Ісус, що було в людині, після сказаної неправди, після якоїсь безглуздої видумки стає темрявою, тобто брехня перетворює людину в темну почвару. Ось слова Ісуса, який вказував на себе як на справжнє світло: «… Я – світло для світу; хто піде за мною, той не ходитиме в темряві, але матиме світло життя» (Ів 8,12). Виразні слова Господні усе ставлять на місце, бо хто своє життя керує на дорогу Господню – такі не ходитимуть у темноті, лише матимуть світло життя. Вибір один: світло або темнота; Господь або беззаконня. Коли очам бракує зору, що для такої особи означають дорогі предмети – будинок, автомобіль, одяг, меблі тощо? Зір дорожчий за найдорожчі яхти, котеджі, розкішні золоті речі і таке інше! Коли душа не володіє здоровим розумом, праведним глуздом, куди її доведе безсоромне життя?

Кажучи про око, Ісус відразу перейшов до розповіді служіння двом панам і вказав на Бога і мамону, яка нічого не вартує. Ісус вказав на їжу, одяг, птиці, польові лілеї тощо – усе походить від Нього. Не слід захоплюватися чудовими творами природи чи мистецтва, забуваючи на Творця цієї неповторної краси. Жоден художник найбільшої слави й таланту не намалює лілеї такою, якою її виростив та прикрасив Бог! Тому потрібно старатися про любов до Бога, Його ставити на перше місце в нашому житті, сумлінно виконувати Його волю, дивитися пильно на своє життя, не займатися життям ближніх, щоб здобути Царство Боже. Слова Спасителя про вартість душі не двозначні, але виразні й чіткі: «Бо яка користь людині, якщо придбає весь світ, але занапастить душу? Або що дасть людина замість своєї душі?» (Мр 8,36-37; о. Тур.) Ось про що слід журитися, старанно дбати про вічність, бо душа безсмертна! Російський флагман «Москва», який затонув на Чорному морі, – дуже дорогий військово оснащений корабель, але одна душа, яка загинула на ньому, набагато дорожча за усе новітнє військове обладнання та ціну усього морського судна. Пам’ятаймо, що Господь дбає за всіх людей, бо Спаситель за усіх заплатив ціною своєї дорогоцінної крові. Коли Ісус згадує про їжу, слід пам’ятати, що сонце, дощ, вітер тощо, які посилає Господь, сприяють росту земних культур, фруктів і т.д., що служать людям, тваринному світові, птахам, мешканцям морів та океанів поживою. Цілий світ кормить Господь – звичайно, багато завдяки людині, якій дав розум, щоб мудро управляла запропонованими ресурсами. Менше журімося, а більше дякуймо Богові за Його велике милосердя та прихильність до грішного людського роду! Служімо Господові, а не служімо речам! Гарну пораду дає нам Син Божий: «Шукайте ж краще Царства Божого і Його справедливости – і це все додасться вам» (Мт 6,33; о. Тур.)

Сьогодні пам’ятаємо про свято ікони Матері Божої Неустанної Помочі, яка дуже розповсюджена по усьому світі. Добрі християни стараються ікону Богоматері Неустанної Помочі мати у своїх помешканнях та носити такий же медальйон, посвячений Небесній Матері. Ми розуміємо, що від зла береже не сам медальйон чи ікона, але набожність та довіра до Марії, сприяючи тому, що Богородиця сама заступається за таких осіб. Один знайомий священник переказав розповідь певного нашого бійця, що перепоясався поясом, на якому був написаний текст 90-го псалма. І сталося чудо, бо куля, яка влучила у цей пояс, відбилася й зовсім не пошкодила воїну на здоров’ї. Молімося до Божої Матері, бо Вона безнастанно допомагає тим, хто до Неї прибігає у молитві. Молімося за наших воїнів, які завжди підкреслюють велику поміч на війні, що вони отримують завдяки молитвам вірного люду. Стараймося, щоб назва ікони «неустанна поміч», спонукала нас до неустанної молитви до Богородиці. Мати Божа Неустанної Помочі, допомагай нам, рятуй наших воїнів від смертоносних куль, снарядів та осколків.

Сьогодні частина наших вірних святкують празник найсвятішого Серця Христового, який ми святкували у п’ятницю, що минула. З шануванням та набожністю до серця Христового пов’язано дуже багато дарів, які отримують вірні, що моляться та виявляють свою любов. І ми добре розуміємо, що саме серце не допомагає й дарів не дає, але Господь, який посідав це милосердне та любляче серце – благословить, прощає та любить свій народ, за який помер на хресті. Солодке серце Ісуса, будь нашою любов’ю!

+ Ігор
Митрополит Львівський

3 липня 2022 р. Б., храм Пресвятого Серця Христового, м. Львів

Останні новини

🏢 Пенітенціарна система - це складний механізм державних установ, що виходить далеко за межі простого утримання під вартою....
Сьогодні, 2 грудня, владика Володимир очолив молитовний вечір духовної віднови для медичних працівників. Звертаючись до присутніх, владика сказав...
У хорі «Єдність» з храму Всіх святих українського народу все саме так, як у справжній сім’ї. Тут важко...
Яким є Піст священника, в чому його особливість та як за 40 днів оновитися, розповів отець Роман Гнатів,...
У нелегкі часи особливо хочеться справжнього дива. І коли ж, як не взимку, очікувати його? Тож, щоб наблизити...