У Львові відбудеться пам’яттєвий фокус-форум «Я, Шептицький», присвячений 80-й річниці з дня смерті духівника та провідника українського народу — митрополита Андрея Шептицького

-
Post font size
+

1 листопада в Українському католицькому університеті у Львові відбудеться пам’яттєвий фокус-форум «Я, Шептицький», присвячений 80-й річниці з дня смерті духівника та провідника українського народу – митрополита Андрея Шептицького.

Маючи духовний сан, митрополит був вмілим культурним дипломатом, вправним підприємцем, щедрим меценатом, етнархом. «Сповняючи обов’язки любові до ближнього, приставав я з моїми вірними у справедливих національних прагненнях, роблячи себе всім для всіх, щоб їх спасти; обороняв я їх також перед несправедливостями», – писав Шептицький.

Значення постаті Андрея Шептицького виходить далеко за межі соціально-історичного контексту Європи початку ХХ-го ст. та локального — історії України. Під час події ми спробуємо спільно переосмислити цінності, послання й спадок митрополита Андрея, а також реактуалізуємо його вплив на українське суспільство того часу та наступні покоління.

У програмі форуму:
● Лекція Данила Судина «Потенціал спільнот. Приклад соціального мережування за Шептицьким».
● Лекція о. Василя Гаранджі «Між історією та памʼяттю. Майбутнє Великих».
● Панельна дискусія «Митрополит Шептицький: провідник часу». Учасники: Богдан Мисюга, Ярина Бойчук, Віталій Ляска, о. Севастьян Дмитрух, Андрій Дахній. Модераторка: Ярослава Яковлєва.

Даний захід – це ще один крок до віднайдення «точки дотику» та усвідомлення українцями своєї ідентичності. Повномасштабна війна пришвидшує процес перезавантаження інституту національної пам’яті в Україні – активно відбувається декомунізація, що супроводжується стратегічним відродженням історичних персоналій, котрі внесли свою лепту у «сенсове ядро» концепт незалежности України. Відтак виникає потреба у пошуку та відновленні уваги до тих постатей, які б об’єднували навколо себе українське суспільство, зокрема, повернення тих імен, які замовчувалися радянською владою.

«Митрополит Андрей – найкращий кандидат на роль культурного та інтелектуального авторитета для сучасної України. Прижиттєві міркування митрополита, які базувались на християнському законі любові, сьогодні могли б об’єднати навколо себе українське суспільство, лікуючи духовні рани травматичного досвіду війни. Тож публічне трактування цих принципів має перспективу стати ефективним кейсом для формування «духовного ядра» ментальної підтримки українців. Допоміжним ключем у процесі переосмислення джерел ідей українського націєтворення й культурної спадщини задля цілісної розбудови новітньої візії майбутнього державності України», — коментує ідейниця та керівниця проєкту, Ярослава Яковлєва.

Фокус-форм «Я, Шептицький» стане ґранд подією у межах реалізації кроссекторального проєкту «Я, Шептицький: культурна ітерація сенсів», який створено за підтримки Українського культурного фонду.

● Дата: 1 листопада
● Час проведення: 15:00-20:00
● Локація: Великий зал Центру Шептицького (м. Львів, вул. Стрийська 29А, кампус УКУ)

Вхід вільний, за умови попередньої реєстрації.

*Проєкт підготовлено за підтримки Українського культурного фонду в межах конкурсної програми «Відновлення культурно-мистецької діяльності». Позиція Українського культурного фонду може не збігатись з думкою автора.

ДОВІДКА:

1 листопада минає 80 років з дня смерті предстоятеля Української Греко-Католицької Церкви, митрополита Галицького та Архиєпископа Львівського Андрея Шептицького.

Митрополит Андрей Шептицький – видатний український церковний, культурний та громадський діяч. Життя та діяльність митрополита Андрея справили величезний вплив на розвиток Української Церкви. Він одним із перших серед ієрархів УГКЦ почав використовувати народну мову в спілкуванні з вірними, досягнув того, що Греко-Католицька Церква під його багаторічним проводом стала розгалуженою та впливовою інституцією, важливим консолідаційним чинником і духовною опорою в змаганнях за державність України.

Проєкт «Я, Шептицький: культурна ітерація сенсів» – це кроссекторальний проєкт зі збереження культурної спадщини, який має в собі публічну презентацію експертного біографічного дослідження Андрея Шептицького, реалізацію одноденного фокус-івенту форуму-ітерації з метою підтримки морально-етичних настроїв, ментального здоров’я й проповідування засад філософії «стійкості» серед громадськості з топосом розкриття постаті Митрополита, створення унікальної фіджитал (доступ онлайн і офлайн) мапи цінностей Шептицького, запис циклу відеолекцій про життя, доробок та вчення владики, які розкриватимуть його життєві ідеї та поради висловленні у проповідях та листах, а також сформованих на основі діяльності та біографії Митрополита Андрея Шептицького.

ПРО ОРГАНІЗАТОРІВ:

Центр Митрополита Андрея Шептицького є унікальним в українському просторі культурно-освітнім центром, який серед головних завдань культурного просвітництва та міждисциплінарних інтелектуальних зустрічей, покликаний також поширювати ідеї та вчення Шептицького серед академічних середовищ України та світу. Оскільки Український католицький університет – це у першу чергу студентське, проактивне молодіжне середовище, втілення ідей Шептицького дозволить поширити їх у креативні сектори українського суспільства через молодих лідерок та лідерів, якими стануть випускниці та випускники університету, для якого цінності та формування активного громадянина є важливими складовими освітнього процесу.

Ми впевнені у тому, що якісна освіта та вивчення і популяризація досвіду відомих постатей українського народу, таких як Митрополит Андрей, позитивно вплине на українське суспільство в майбутньому та дозволить формувати майбутнє покоління державотворців, які розвиватимуть Українську державу та остаточно відмежуються від ворожих впливів та пропаганди.
Український культурний фонд (далі УКФ) – державна установа, створена у 2017 році, для розвитку національної культури в державі, а також її інтеграцію у світовий культурний простір. Візія фонду – культура та креативність для перемоги та відновлення ціннісного об’єднання українців та цілісного розвитку суспільства.

Серед пріоритетних напрямків роботи УКФ:

● Сприяння дотриманню культурних прав, безбарʼєрного доступу до споживання і створення культурного продукту для всіх громадян.
● Сприяння збереженню, відновленню, захисту та популяризації культурної спадщини, культурних цінностей та української мови в умовах війни.
● Підтримка культурно-мистецьких проєктів, спрямованих на культурний спротив російській агресії та підняття бойового духу українців через актуальний інноваційний культурний продукт.
● Підтримка проєктів, спрямованих на висвітлення російської загарбницької війни в Україні, осмислення ролі України у забезпеченні безпеки Європи та світу від збройної агресії російської федерації.
● Підтримка проєктів, спрямованих на відновлення діяльності митців та культурних інституцій в Україні.

Підтримка проєктів УКФ здійснюється на конкурсних засадах.

Останні новини

Минулої п’ятниці о. Сергій Довба, відповідальний за екологічне служіння у Львівській архієпархії, провів екологічну Хресну дорогу із парафіянами...
Минулими вихідними референт Бюро УГКЦ з питань екології о. Сергій Довба з благословення владики Ігоря Возьняка, архієпископа і...
У неділю, 6 квітня, відбудеться Хресна дорога храмами Свято-Іванівської Лаври Студійського Уставу УГКЦ та Музею народної архітектури та...
Сьогодні у церкві Положення Пояса Пресвятої Богородиці відбувся похорон о. Івана Ковальця, пароха цього храму. Як вже повідомляли,...
Дякую, доброчесні отці, що прибули помолитися за упокій душі світлої пам’яті отця Івана Ковальця, який випередив нас до...