Пререставлення святого євангелиста Івана Богослова 1Ів 4,12-19; Ів 19,25-27; 21,24-25 (о. д-р Турконяк Р), с. Пісоцький 26.09.2023.
Сьогодні ми прибули в село Пісоцький, щоб помолитися в честь празнику Переставлення святого євангелиста Івана Богослова. Що означає слово “переставлення”? Нічого іншого, як відхід святого, його засинання на вічність, смерть. Сам Ісус Христос смерть назвав “сном”. Коли він завітав у дім Яіра, начальника синагоги, в якого померла дочка, увійшовши в дім мовив присутнім: «… Чому метушитеся і плачете? Дівчина не померла, а спить» (Мр 5,39). Підійшов до дівчати, взяв її за руку і велів піднятися. Дитя підвелося, ожило. Подібно написано в книзі Діяння про святого диякона Стефана, якого вбивали закидавши камінням: «Ставши на коліна, скрикнув гучно: Господи, не вважай їм це за гріх. Сказавши це, спочив» (Ді 7,60). Отець доктор Турконяк Рафаїл – смерть, у перекладі назвав «спочинком». А в отця Хоменка Івана переклад звучить так: «… смертю заснув», про святого диякона Стефана. У нашому випадку смерть названа переставленням, тобто переставився у «кращі світи», у вічність. А ми молимося у невеликій церковці в селі Пісоцький, де зібралося багато вірних села нашої Церкви, щоб щиро молитися до Господа, благаючи його, зокрема, завершення війни. Добре, що ви готувалися, як переказували очевидці, прибираючи у селі, старалися про порядок і лад. Це – добре, лише пам’ятаймо, що найперше порядок і духовний лад слід наводити у своїй душі. Бо й асфальтована дорога і прибрані будинки не приближують до спасіння, а смиренна душа завжди близько Бога.
Слід сказати коротеньке слово про святого апостола Івана Богослова, якого пізнаємо як молодого юнака, що був рибаком і йому вдалося побувати в Ісуса, побачити, як і де він живе. Якось Ісус проходив берегом моря, побачив Якова та його брата Івана з батьком Заведеєм у човні, покликав синів Заведея й вони пішли за ним. Два брати, Яків та Іван, не вагалися, коли почули слова Ісуса, щоб слідувати за ним. Нічого не розпитували, лише вірили Господові й залишивши батька, пішли за Ісусом. Іван був одним з наймолодших учнів Ісуса, який всюди слідував за Господом. Він один із 12-тьох близьких апостолів Христа, що стояв при хресті Ісуса. Усі повтікали зі страху, а Іван відважився на все, не відступив від Спасителя. Був готовий покласти своє життя, але від Христа не відступив. Святий апостол Іван перебував у Ефезі до 95 року, де служив Церкві Христовій. В той час імператор Домитіян став переслідувати християн. Івана привезли в Рим, тут важко бичували стареньке тіло, а потім, за велінням імператора кинули його в котел з кип’ячою олією. За волею Господньою, олія не вчинила жодної шкоди тілу святого апостола. Можливо імператор зрозумів, що він безсилий проти вищої сили і більше не посмів мучити апостола. Відіслав євангелиста в заслання на острів Патмос в Егейському морі. На цьому острові, з Божого веління, святий написав книгу Одкровення чи Апокаліпсис. Коли на престолі засів імператор Нерва, то дав свободу всім засудженим за віру в Христа. Згодом Йоан повернувся в малу Азію, служив церкві Христовій і ще написав святе Євангеліє, яке з любов’ю перечитуємо, бо тут знаходимо правдиво написані слова про життя Спасителя! І на закінчення короткої промови скажу, що дуже важливим в житті святого Івана Богослова є те, що він витривав у добрі до кінця свого життя. Був з Богом, любив Сина Божого, сам багато написав про любов до Бога, як головну мету життя на землі! Він не збирав маєтків, бо знав, що це скороминущий стан: сьогодні маєш, завтра нічого не залишиться.
Ми, в наш час, стаємо свідками, як деякі посадовці спішать обкрадати народ. Обростають матеріальними благами, завжди їм мало усього..? Багато таких уже відійшли у вічність й нічого зі собою не забрали! Мало хто вчиться від сучасного військового стану в Україні, коли люди, які посідали багато, втратили усе. Чимало з них зрозуміли й твердять, що у житті багато не потрібно – воно коротке й непевне. Ніколи не захоплюймося тими особами, які усіх критикують: уряд, військових, Церкву, медицину, різне начальство тощо. Це переважно чинять ті, хто нічого доброго не робить, хіба таким чином демонструють себе. Не вірмо таким особам! Нехай покажуть свою благородну працю, послужать потребуючим людям, займуться волонтерською працею, проявлять себе мужніми на фронті, тоді можна буде послухати їхньої поради… Молімося до святого Івана Богослова, сина грому, Воанергеса (пор. Мр 3,17), щоб він виблагав у Господа швидкого завершення війни в Україні!! Пресвята Богородице, бережи нас!