Глава УГКЦ: «З гробу святого Петра кажемо Риму і світові: Україна стоїть! Україна бореться! Україна молиться!»

-
Post font size
+

10 вересня 2023 року в базиліці Святого Петра у Ватикані відбулася Архиєрейська Божественна Літургія, яку очолив Блаженніший Святослав у співслужінні з єпископами Синоду Української Греко-Католицької Церкви. Спільним богослужінням єпископи УГКЦ з усього світу відзначили 400-річчя мучеництва священномученика Йосафата та помолилися за справедливий мир в Україні. Участь у Літургії взяв колишній Префект Дикастерії для Східних Католицьких Церков кардинал Леонардо Сандрі.

«Ми переживаємо справді унікальну святу мить — мить, яка мабуть, увійде в історію і нашої Церкви, і нашого народу, — зазначив у проповіді Блаженніший Святослав. — Серед болю і темряви великої війни Господь Бог нам дає відчуття глибокої радості і справжнього світла, яке ніколи не переминає. Сьогодні тут нам, зібраним біля гробу апостола Петра, Господь Бог посилає своє слово, кажучи: „Так Бог полюбив світ, що дав свого Сина Єдинородного“».

Блаженніший Святослав пригадав, що святий Йосафат, 400-річчя мучеництва якого єпископи Синоду УГКЦ відзначили цією Літургією, — єдиний з усіх український святих, мощі якого знаходяться в базиліці святого Петра. Вдивляючись сьогодні у його постать, «ми бачимо, що Божа любов у людині породжує героїв, що самі здатні любити так, як любить Бог».

Глава УГКЦ закликав прислухатися до святого Йосафата, який сьогодні промовляє до українців, що, як Давид, боряться з Голіафом і переможуть завдяки силі Божій, життєво важливі слова: «Ми з вами є в сопричасті з наступником апостола Петра наших днів не з політичних чи дипломатичних мотивів… Ми з вами є синами і доньками Вселенської Церкви, бо віримо, що саме на скелі апостола Петра Христос заснував свою Церкву. І цей Петро продовжує жити, діяти і служити через своїх наступників, виявляючи божественне і понадчасове начало Церкви як Тіла Христового. Кожен з них має свою вдачу, своє розуміння, свій спосіб здійснювати Петровий уряд. Але ми є членами Вселенської Церкви, бо віримо, що зокрема в сьогоднішньому світі апостол Петро через своїх наступників по-особливому діє для добра України і нашої Церкви в імені самого Христа».

«Сьогодні Йосафат нам каже: Діти України, ніколи не слухайте голоси тих, хто каже вам зректися тієї єдності. Бо наша Церква вижила в усіх історичних епохах, вистояла перед тими, хто хотів її зліквідувати, завдяки тому, що була в єдності із широкою, вселенською родиною Католицької Церкви. Подібно сьогодні й Україна не зможе вистояти у тій війні без широкої міжнародної допомоги і то підтримки на всіх рівнях. Вселенська католицька християнська солідарність є необхідною умовою для стійкості, виживання нашої Церкви і народу — умовою перемоги України у тій борні добра зі злом, яку сьогодні веде наш народ», — наголосив Патріарх.

По завершенню богослужіння Отець і Глава УГКЦ подякував Папі Францискові, з яким напередодні єпископи Синоду мали особливу двогодинну зустріч, під час якої мали нагоду розповісти йому всю правду про війну в Україні.

«Незважаючи на те, що в Україні через найбільшу після Другої Світової війну у Європі діється найбільша у світі гуманітарна криза, завдяки особистим зусиллям Святішого Отця і всієї Католицької Церкви, Європи, Канади, США, Південної Америки, Австралії, ця гуманітарна криза не переросла і, мабуть, уже не переросте в гуманітарну катастрофу. В Україні ніхто не помер від холоду, від голоду чи інших гуманітарних причин там, де досягала сила католицької любові і вселенської солідарності, серцем і промоутером якої є і буде Святіший Отець Франциск», — констатував Блаженніший Святослав.

«Тому скажімо собі правду і подякуймо Святішому Отцеві та всьому католицькому єпископатові світу за те, що Україна сьогодні не покинута сам-на-сам, за те, що ми можемо сьогодні тут, з гробу святого Петра сказати Риму, Україні і світові: Україна стоїть! Україна бореться! Україна молиться!», — додав Блаженніший Святослав.

Окрім цього, Глава УГКЦ подякував колишньому Префекту Дикастерії для Східних Церков кардиналові Леонардо Сандрі та заступнику Секретаря Дикастерії о. Флавіо Паче за те, що вони моляться і допомагають Україні, а також дипломатам та послам, які були присутні на богослужінні.

Блаженніший Святослав подякував і членам Синоду Єпископів УГКЦ, які цьогоріч разом на Синоді в Римі «були єдиним потужним голосом України».
Та особливо зворушливо Патріарх звернувся до українців, які так численно (понад 2,5 тисячі) прибули до найбільшого християнського храму світу.

«Я дивлюся на вас і плачу, бо ваша Україна плаче за вами! Але я знаю, що Бог нас любить, і в один день ми всі повернемося додому. Силою любові до нашої Батьківщини, до нашого народу, ми переможемо, — мовив Блаженніший Святослав. — Я дякую всім тим, які чи в Італії, чи в інших країнах Європи, допомагають Україні, українському війську. Те, що я сьогодні є з вами, те, що я живий — це є чудо! Нас у Києві ще минулого року мало вже не бути. Але завдяки героїзму наших хлопців, наших військових, дівчат і хлопців, ми живемо, і ми не маємо права жити для себе, у своє власне задоволення. Як казав наш Франко: „Нам пора для України жить!“ До цього кличе нас людське і християнське сумління».

Богослужіння в базиліці святого Петра у Ватикані завершилася молитвою за Україну «Боже великий, єдиний» у виконанні чоловічого візантійського хору з Утрехта (Нідерланди).

Останні новини

Введення у храм пресвятої Богородиці Євр 9,1-7; Лк 10,38-42;11,27-28 (о. д-р Турконяк Р.) Село Малечковичі 21.11.2024. Свято Введення...
Близько тисяча відвідувачів, за підрахунком організаторів, відвідали відкриття виставки Осінній салон «Високий Замок», яка запрацювала у комунальному закладі...
У храмі Благовіщення Пресвятої Богородиці в Патріаршому домі у Львові Архиєпископ і Митрополит Львівський Ігор звершив Архиєрейську Літургію...
Триває офіційна поїздка єпископа-помічника Львівської Архиєпархії владики Володимира до Німеччини. 19 листопада, поміж іншими, відбулася його зустріч з...
18 листопада єпископ-помічник Львівської Архиєпархії УГКЦ владика Володимир взяв участь в Екуменічний поминальній молитві за жертвами голодомору 1932-1933...