У Львівській архиєпархії УГКЦ зменшилась чисельність монашества: причини та ризики

-
Post font size
+

Цьогоріч з благословення Архиєпископа Львівського Ігора, монастирі Львівської Архиєпархії УГКЦ провели анкетування, яке допомогло вивчити їхній стан та перспективи розвитку. Дані за 2023 і 2024 роки стали основою для порівняльного аналізу.

«Цього року я поділився цими даними з двома дівчатами з однієї церковної парафіяльної спільноти, які є успішними менеджерами в одній з фірм і мають близький зв’язок з монашим життям завдяки участі у реколекціях для тих, хто роздумує над монашим покликанням. Я попросив їх зробити порівняльний аналіз статистичних даних та визначити виклики та перспективи, які можуть виникнути перед монашеством, а також запропонувати моделі економічно-господарського, духовно-літургійного розвитку монастирів і сучасного адміністрування, що допоможуть успішно здійснювати їхню місію», – повідомив отець Юстин Бойко.

Отець також опублікував отриманий результат проведеного аналізу.

Загальна порівняльна таблиця стану монашества Львівської Архиєпархії УГКЦ за 2023 і 2024 роки

«Незважаючи на зростання кількості монастирів, монастирських домів, парафій та монастирських місій, загальна чисельність монашества Львівської Архиєпархії УГКЦ зменшилась. Це сталося через те, що в перші два роки війни Львів став центром служіння для багатьох. Однак минулого та цього року частина монахів повернулася на свої місця служіння поза Архиєпархією, а інші переїхали на нові місця служіння», – зазначив отець Юстин Бойко.

Загальна тенденція:

Зросла кількість спільнот і число монахів з вічними обітами.

Зменшилася кількість монашества з тимчасовими обітами та різко зріс середній вік.

Загальна тенденція:

Незначне зростання числа монахинь з тимчасовими обітами, але зниження чисельності кандидаток і монахинь з вічними обітами.

Відбувається старіння жіночого монашества, хоча темпи невеликі.

Середній вік усіх монахів у 2023 році – 42, 3 роки, у 2024 році – 50,5 років. Відтак помітне старіння монашества, особливо серед чоловічого.

Особливості статистичних даних за 2024 рік:

У статистику внесена нова категорія — богопосвячені дівиці, яких є 2 особи.

Монахи і монахині активно долучаються до допомоги Збройним Силам України: 6 чоловіків і 5 жінок працюють на волонтерських засадах, 1 монах мобілізований.

Спостерігається зменшення кількості онкохворих серед чоловіків, проте відзначається зростання цього показника серед жінок.

Виклики

Старіння монаших спільнот

Середній вік монашества виріс до 50,5 років.
Чоловіче монашество постаріло на понад 10 років за один рік, що є тривожним сигналом

Ризики:

1. Зменшення фізичної здатності до активного служіння.

2. Можливе закриття чи скорочення спільнот через природне зменшення числа членів.

3. Брак природної наступності поколінь у спільнотах. У майбутньому це може спричинити непорозуміння між старшими та літніми представниками з зовсім молодими, які бажають вступити до монастиря. Спільнота, яка старіє, може закриватися від молоді і не бути відкритою на зміни, оскільки молоді кандидати завжди є сигналом змін.

4. Жіночі спільноти втратили 80% кандидаток (з 10 до 2). У чоловічих спільнотах стабільно лише 2 кандидати, незважаючи на появу 5 нових спільнот

Війна і мобілізація

1. Хоча є монах, офіційно мобілізований до ЗСУ, і кілька волонтерів, це створює ризики для стабільності спільнот.

2. Психоемоційне та духовне навантаження на монашество зростає.

3. Брак нових форм свідчення

3. Сучасна молодь потребує автентичних, близьких до життя моделей чернечого служіння, яких наразі не надто видно.

Виклики та можливості для монашества

Отець Юстин Бойко зазначає, що одним із найбільш помітних викликів є старіння монаших спільнот, особливо серед чоловічого монашества, де середній вік зріс до 50,5 років.

«Це тривожний сигнал, адже старіння спільнот може призвести до зменшення фізичної здатності до активного служіння і, в перспективі, до закриття або скорочення кількості монастирських спільнот через природне зменшення числа членів. Брак молодих кандидатів лише посилює ці ризики, адже жіночі спільноти втратили 80% кандидаток, а в чоловічих спільнотах кількість нових членів стабільно низька. Цей демографічний тренд викликає занепокоєння щодо майбутнього монашества, хоча й відкриває нові горизонти для переосмислення монашого покликання», – йдеться в повідомленні.

Війна стала важким, але водночас важливим фактором для переосмислення ролі монашества в сучасному світі. Вона відкрила нові можливості для служіння через душпастирську та психологічну підтримку, соціальну допомогу постраждалим і свідчення через жертовність та солідарність. Це — шанс для монастирів стати ще важливішими центрами духовного відновлення та катехитичних ініціатив.

Отець вважає, що незважаючи на труднощі, монашество Львівської Архиєпархії має великий потенціал для розвитку нових форм служіння. Поява богопосвячених дівиць, згідно з Партикулярним правом УГКЦ, є ще однією можливістю для оновлення монашої харизми. Це дає шанс молодим жінкам реалізувати своє покликання в монашому стані, що потребує вдосконалення в організаційному плані.

Ще одним важливим кроком до успішного розвитку монашества є міжспільнотна співпраця. Сьогодні це важливо для організації спільних формаційних програм, але також слід поширити таку співпрацю на інші сфери — паліативну опіку старших монахів та монахинь, місійні проекти, а також спільне утримання транспорту, бухгалтерії та юридичних послуг.

В умовах обмежених людських ресурсів, особливо в жіночих спільнотах, кооперація між монастирями дозволить ефективно використовувати наявні можливості і ресурсі. Для цього необхідно створити єпархіальну раду економів монастирів, яка буде координувати закупівлі, фінансове планування та інші організаційні процеси. Це дозволить монастирям не лише пережити кризу, а й розвиватися, працюючи разом і обмінюючись досвідом.

Відтак перспективи монашества Львівської Архиєпархії в умовах викликів, які постали перед ним, полягають у здатності переосмислити свою роль і місію в сучасному суспільстві. Потрібно розвивати нові форми служіння, зокрема адаптовані до потреб сучасної молоді, що шукає автентичні і практичні моделі чернечого життя. Важливим кроком є активна робота з молоддю через соціальні мережі, реколекції, монаші табори та особисті зустрічі, що можуть стати поштовхом для нових покликань.

Таким чином, незважаючи на демографічні та соціальні труднощі, монашество Львівської Архиєпархії УГКЦ має реальні шанси на оновлення та адаптацію до нових реалій.

Джерело: Твоє місто

Останні новини

У 5 неділю Великого посту, 6 квітня 2025 року Божого, в Архикатедральному соборі Святого Юра відбулося дияконське рукоположення...
П’ята неділя Великого посту Євр 9,11-14; Мр 10,32-45 (о. д-р Турконяк Р.) Собор святого Юрія, Львів 06.04.2025. Автор...
Цьогоріч з благословення Архиєпископа Львівського Ігора, монастирі Львівської Архиєпархії УГКЦ провели анкетування, яке допомогло вивчити їхній стан та...
Минулої п’ятниці о. Сергій Довба, відповідальний за екологічне служіння у Львівській архієпархії, провів екологічну Хресну дорогу із парафіянами...
Минулими вихідними референт Бюро УГКЦ з питань екології о. Сергій Довба з благословення владики Ігоря Возьняка, архієпископа і...