Отець Василь Рудейко: «Особисті молитви повинні «вести» людину впродовж цілого життя»

-
Post font size
+

Духовне життя християнина, як говорить нам Конституція ІІ Ватиканського Собору про Святу Літургію, не обмежується лише участю у літургійних богослужіннях Церкви, хоча вони, без сумніву, є надзвичайно важливими.

Навпаки, згідно Євангельським вченням Церкви, християнин зобов’язаний молитися вдома: закриватися у своїй кімнаті і відкриватися перед Отцем Небесним, який бачить тайни нашого серця і щедро та явно воздає за цю молитву.

При цьому потрібно дотримуватися певних приписів Церкви.

Особиста молитва не повинна дуже відрізнятися від церковної молитви. Навпаки, вона мусить узгоджуватися з літургійними колами і ритмами, згідно яких живе Церква. Тобто, не може особиста молитва бути страсною тоді, коли ми святкуємо воскресіння, чи навпаки.

Молитва християнина також повинна узгоджуватися з Літургією. Наші особисті молитви повинні наче «виростати» з літургійних молитов. Вони повинні заохочувати нас прийти до церкви і молитися там літургійні молитви.

Особисті молитви повинні «вести» людину впродовж цілого життя.

Є певні усталені молитовні структури, яких потрібно вчитися для того, щоб у нашій особистій молитві ми могли впізнавати молитву Церкви. Зокрема, до молитви Отче наш зазвичай додається молитва Пресвятая Тройце, а до молитви Пресвятая Тройце додається молитва Святий Боже, святий кріпкий, святий безсмертний помилуй нас. І таке так зване «начало обичне» ми можемо включати у свої особисті молитви для того, щоб вони були «будівлями» до церковних. Так само завершення нашої молитви ми можемо взорувати на церковне завершення молитви: Достойно є воістину або Чеснішу від херувимів, яка є дуже гарним богородичним завершенням чи не усіх наших богослужінь добового кола.

У церковному богослужінні також використовуються відомі, дуже гарні псалми – 50 псалом (Помилуй мене, Боже), 90 (Хто живе під покровом Всевишнього) чи 22 псалом Господь – мій пастир, який може стати добрим провідником щоденної молитви.

Дуже важливо облаштовувати свої домашні місця молитви подібно до церковних. Добре молитися перед іконою, перед запаленою свічкою, у прибраному приміщенні, де тихо і не відбувається ніякої активності, яку ми зазвичай маємо вдома.

Відтак, якщо ми співставлятимемо своє особисте, родинне молитовне життя з молитвою Церкви, воно буде гармонійним молитовним життям, у якому ми зможемо віднаходити своє покликання як християни.

Відео з циклу «Наша молитва»
(онлайн-курс “Основи християнської віри і життя”, який присвячений головним принципам духовного життя християнина)

ТЕМА 30
Лектор: о. Василь Рудейко, д-р богослов’я, заступник голови Патріаршої літургійної комісії УГКЦ

Останні новини

Сьогодні у церкві Положення Пояса Пресвятої Богородиці відбувся похорон о. Івана Ковальця, пароха цього храму. Як вже повідомляли,...
Дякую, доброчесні отці, що прибули помолитися за упокій душі світлої пам’яті отця Івана Ковальця, який випередив нас до...
Архиєпископ і Митрополит Львівський Ігор та єпископ-помічник Львівської Архиєпархії владика Володимир зустрілися з переможницею виборів на посаду ректора...
Архиєпископ та Митрополит Львівський Ігор вручив подячні грамоти Християнській Євангельській Церкві «Гефсиманія» та її старшому пастору Валерію Марченку...
30 березня на Софійському Схилі у Винниках відбулася друга зустріч фундаторів акції Світла для Софії. У 2024 році...