Як і навіщо зберігати освячену воду?

-
Post font size
+

«Упродовж року ми багато разів освячуємо воду у храмі. А ще більше разів нею користуємось. Однак чи розуміємо ми навіщо освячуємо воду? Чи знаємо, як її використовувати і чи не надаємо ми їй властивостей, яких вона не має? Сьогодні спробуємо дізнатись все про освячену воду та про те, навіщо її зберігати у наших помешканнях», ― про це на «Живому Телебаченні» розповів отець Михайло Гарват ― сотрудник храму Різдва Пресвятої Богородиці Львівської Архиєпархії УГКЦ у програмі «Відкрита Церква».

Пропонуємо ознайомитися з головними думками священника щодо цієї теми.

«Свячена вода не заміняє Святого Причастя, а допомагає бути ближчими до Бога»

― Важливо зрозуміти суть Богоявлення ― Бог в особливий спосіб об’явився людству в Пресвятій Трійці. Господь відкрив нам лише те, що можемо збагнути: Єдиний Бог є в трьох особах ― Бог Отець, Бог Син і Бог Дух Святий.

Свячена вода є одним зі знаків присутності Бога для всього людства. Навіть для тих, які не вірять в Господа і не визнають Ісуса своїм Спасителем.

Зі Святого Передання знаємо, що вже апостоли освячували воду. А в IV столітті, в час, коли жив Іван Золотоустий, надзвичайно поширеним був Великий чин освячення води, який звершують у час Богоявлення.

У книзі «Пізнай свій обряд» знаходимо інформацію, що з XII столітті залишилося багато відомостей про це. А в XIV-XVI століттях цей чин набув форми, за якою звершується освячують і сьогодні. Він записаний у «Требнику», де серед багатьох молитов є про те, що освячена вода «на очищення душ і тілес усім, що з вірою черпають і причащаються нею».

Звичайно, слід розуміти, що свячена вода не заміняє Святого Причастя, а допомагає бути ближчими до Бога.

«Нема потреби «колекціонувати» свячену воду»

Йорданську воду освячують для того, щоб ми мали її в нашому домі впродовж року. Та нема потреби «колекціонувати» її, але дбайливо зберігати. Господь своїм благословенням і наповненням Духом Святим щоразу для нас це чудо продовжує.

Зберігати свячену воду потрібно в чистій посудині, не у пластику.

Варто також пам’ятати, що все, пов’язане зі свяченням, потребує пошани й тоді, коли виходить з ужитку. Наприклад, свячену воду, яка через якусь причину не придатка до вживання, найкраще вилити у вазон.

«Особливе значення освячена вода має в Тайні Хрещення»

В чині Таїнства Хрещення є окреме місце для освячення води. Та найчастіше вживають воду, яку освятили на свято Богоявлення. Її зберігають у храмі.

У момент небезпеки смерті немовляти, похрестити його може кожен, промовивши спеціальні слова молитви і поливши освячену водичку на голову дитині. Якщо нема освяченої, то можна використати будь-яку природну воду. До прикладу, лікарі, які приймають пологи, і часто зустрічаються з такою небезпекою, знають, як звершити Таїнство Хрещення.
Пізніше, коли дитинка виживе, треба доповнити це Таїнство Миропомазанням.

«Йорданські відвідини ― передовсім душпастирський візит священника до родиною парафіян»

Коли з Йорданськими відвідинами приходить священник, то це передовсім душпастирський візит священника до родини парафіян, щоб благословити і відновити освячення, яке було звершене, коли тільки оселилися в будинок.

«Колись на Богоявлення освячували воду в річці, де люди також прали. Тепер ситуація інша»

Колись на Богоявлення освячували воду в річці, де люди також прали, тому після водосвяття люди старалися тривалий час не вживати ту воду для повсякденних справ. Сьогодні ситуація змінилася. У день свята, звичайно, не перуть, а присвячують час Господеві. Зрозуміло, що маленьких дітей треба купати.

Також запитують, чи можна дитину купати в той день, коли її хрестили. Тут питання пов’язане не лише з водою, а з миропомазанням. Миро є свідченням того, що сам Патріарх кладе руку на новопосвячену людину і в момент миропомазання ставиться печать, яка засвідчує, що та дитина належить Богові. Звичайно, якщо є потреба, то можна в той день покупати.

Підготувала Наталія ПАВЛИШИН

Останні новини

Сьогодні у церкві Положення Пояса Пресвятої Богородиці відбувся похорон о. Івана Ковальця, пароха цього храму. Як вже повідомляли,...
Дякую, доброчесні отці, що прибули помолитися за упокій душі світлої пам’яті отця Івана Ковальця, який випередив нас до...
Архиєпископ і Митрополит Львівський Ігор та єпископ-помічник Львівської Архиєпархії владика Володимир зустрілися з переможницею виборів на посаду ректора...
Архиєпископ та Митрополит Львівський Ігор вручив подячні грамоти Християнській Євангельській Церкві «Гефсиманія» та її старшому пастору Валерію Марченку...
30 березня на Софійському Схилі у Винниках відбулася друга зустріч фундаторів акції Світла для Софії. У 2024 році...