Євр 13,7-17;
Мт 5,14-19.
Сьогодні гарний суботній день, святковий, бо прославляємо великих Божих угодників: Василія Великого, Григорія Богослова та Івана Золотоустого, які усіма своїми силами та вмінням славили Господа! І ще – добре пам’ятаємо про святої пам’яті архиєпископа Володимира Стернюка, який народився у вашому місті, де його батько був парохом храму, в якому молимося. Від уродин цього архиєпископа Володимира сьогодні сповнюється 115 років. Ось такі духовні святкування збіглися у цей гарний спокійний день!
А свята Церква рекомендує нам роздумувати над повчальними словами Ісуса Христа, які записав святий апостол Матей. Господь звернувся до апостолів, називаючи їх світлом світу! Тим самим закликав їх до богоугодного життя, щоб вони служили добрим прикладом для усього народу. Бо добрий приклад, добрі діла потягають, на відміну від добрих слів, які лише порушують внутрішній стан духа. Навпаки, погані вчинки, злий приклад занапащають людину і ведуть на загибель. Велику відповідальність поклав Спаситель на своїх учнів, даючи їм немалу духовну владу. Святий Учитель Церкви стверджує, що Господь поставив учнів світлом: «… не одного народу, не двадцяти міст, але усієї вселеної; світло духовне… яке перевершує промені видимого сонця» (св. Ів. Золот., Бесіда ХV на Мт п.7). Ісус дуже високо оцінює та змальовує добрі вчинки особи, які спонукують сторонніх прославляти Небесного Отця. Господь порівнював своїх учнів з містом, що розташувалося на горі, яке не може сховатися, лише стає видимим перед очима. Відомо, що такі міста ставалися здобиччю інших народів, які нападали на них, і, бувало, чужинці завойовували їх. Тим самим усвідомлював своїх, що і їм прийдеться не легко в житті, що терпіння й випробування їх не оминуть. Спаситель заохочував усіх слухачів Його слів до життя у Божому світлі, до сумлінного виконання Божих Заповідей, які керують людину, щоб отримати життя у Небесному Царстві. Ісус виразно говорив, що Він не усуває закону, лиш доповняє його, пояснював і закликав усіх до праведного життя. Син Божий дуже детально виконував приписи закону та Заповіді Божі, тому фарисеї, садукеї й старші юдейські не могли Йому закинути справу порушення їх. Усі настанови Спасителя були скеровані до того, щоб прославляти Небесного Отця та осягнути вічне Царство – це повинно стати метою кожної людини.
Коротке слово про святителів святої Церкви, які прожили недовгий вік, але довершили великих духовних справ за своє коротко прожите життя. Святий Василій Великий прожив приблизно 50 років. Він володів великим знаннями у різних науках, а не лише у богослов’ї. Для прикладу, святий Василій стверджував, що у комах немає легень, що вони дихають киснем через зовнішні отвори в тілі, описував те так, як розумів. Сучасна наука, яка значно віддалена часом від періоду життя святого, підтверджує те й ширше пояснює. Святий Василій боровся проти вчення аріян, які заперечували християнську догму про те, що Бог-Син, Ісус Христос — єдиносущній Богові-Отцеві; що Христос — істота не вічна, а лише посередник між Богом і людиною. Праведний Митрополит Андрей у своїх творах писав про святого Василія як високоосвічену особу, знаменитого бесідника, глибокого знавця Святого Письма тощо. Він опікувався сиротами та убогими людьми, був законодавцем монашого життя. Великий святий, бо великий поклонник та любитель Пресвятої Трійці!
Святий Григорій Богослов – ровесник святого Василія, який отримав високу освіту в різних тодішніх школах. У Афінах він зустрівся зі святим Василієм і вони подружилися на ціле життя. Про їхнє буття у великому місті святий Григорій написав: «Ми знали тільки дві дороги: одну до храму на молитву, а другу до школи по науку». Святий Григорій був знаним проповідником Божого слова, декілька років був архиєпископом Царгороду. Він написав глибокі духовні твори про Пресвяту Трійцю, за що названо його Богословом. Залишив багато написаних творів – проповіді, поезії і листи… Любив самоту і був ніжного, тихого, чуйного характеру.
Святий Йоан Золотоустий – митець духовного слова, який як священик, згодом – єпископ і проповідник, старався кожного дня пояснювати вірному людові Святе Писання. Сам говорив, що проповідування чинить його здоровим, бо був кволого здоров’я. До храму в Антіохії, потім у Царгороді, приходило дуже багато народу, щоб слухати його слова. За свої палкі духовні проповіді отримав назву Золотоустий! Життя його було повне жертви та переслідувань. Нічого не скорило його – ні переслідування цісаря та його дружини, ні гоніння від іновірців, ні слабкий стан його здоров’я не відділили його від сповідування правдивої віри в Ісуса Христа як Божого Сина. Зберігся його збірник: тринадцять томів проповідей, листів, повчань…
Ці три святителі прожили недовге життя, бо найдовше святий Григорій Богослов – 64 роки, Іван Золотоустий – 60, а святий Василій – 50! Візьмемо на озброєння слова святого Писання: «Пам’ятайте про наставників ваших, які звіщали вам слово Боже, і дивлячись уважно на кінець їхнього життя, наслідуйте їхню віру» (Євр 13,7). Святі великі святителі Господні, Василію, Григорію та Іване, моліться за мир в Україні та згоду в нашому народі!
+ Ігор
Митрополит Львівський
12 лютого 2022 р. Б., храм Успіння Пресвятої Богородиці, м. Пустомити