У храмі Благовіщення Пресвятої Богородиці в Патріаршому домі у Львові Архиєпископ і Митрополит Львівський Ігор звершив Архиєрейську Літургію у співслужінні з владикою Богданом (Манишиним), священнослужителями та капеланами з нагоди урочистого вручили дипломи випускникам Освітньої програми для медичних капеланів УГКЦ за Міжнародною освітньою програмою «Душпастирська клінічна освіта» (Clinical Pastoral Education).
Цього разу дипломи отримало 15 капеланів із усіх Єпархій і Екзархатів. На сьогодні в УГКЦ є 174 медичних капелани, відповідну освіту здобули 52 медичних капелани.
Слід зазначити, що, відповідно до постанови Кабінету міністрів, професія капелан в охороні здоровʼя внесена в перелік професій і до 2026 року усі медичні капелани, які мають відповідну спеціалізовану освіту, можуть бути офіційно влаштовані у лікарнях.
Навчальний курс за Міжнародною освітньою програмою «Душпастирська клінічна освіта» (Clinical Pastoral Edukation) організувала Комісія УГКЦ у справах душпастирства охорони здоров’я. Це клінічна спеціалізована підготовка з метою набуття капеланом здатності професійно виконувати завдання та обов’язки щодо здійснення душпастирської опіки в закладах охорони здоров’я.
Освітній курс для медичних капеланів «Душпастирська клінічна освіта» складається з двох рівнів: базовий та поглиблений.
Навчання триває 5 блоків по 10 днів, загалом — 50 днів теоретичних і практичних занять (а це — 970 годин).
Викладачами курсу є медичні капелани, які проходили такий курс у Австрії і є практикуючими викладачами та медичними капеланами:
о.Руслан Пʼяста — провідний викладач програми;
о.Віталій Микитин — викладач, медичний капелан у Зальцбургу;
о.Олег Саламон — рим-окатолицький священник, психолог, психотерапевт, супервізор;
– викладачі-медики з різних ВНЗ і установ.
У своїй проповіді Архиєпископ зазначив:
— Глибоку духовну пораду давав святий апостол Павло колосянам, пишучи, щоб їхнє усяке служіння чинили в ім’я Ісуса Христа! Це – сильний спосіб пов’язання вірних з Господом Богом! Апостол відразу перейшов до вказівок стратегічного виховання сім’ї та суспільства! Написав про взаємну слухняність та відношення між чоловіком, дружиною та дітьми. Вказував на любов, як гідний зв’язок та, щоб не дратувати одні одних, показуючи суворість. Святий Павло зробив, також, приписи рабам, щоб щиро служили панам, не вдавали своєї слухняності та сердечності, а пам’ятали, що вони служать Богові. Апостол закликав, щоб піддані виконувати працю не для людського ока, лиш працювали від душі з любові до Бога. Так Господь усіх винагородить вічним щастям, хто заявляє своє життя простим та щирим служінням Богові! Не забув апостол Павло пригадати й про тих, хто кривдить ближніх, такі також отримають зарплату рівну вчиненій кривді. Трапляються й чесні господарі, які віддають виконавцям справедливу винагороду за виконану роботу! Гарно розписане відношення між роботодавцями і виконавцями робіт. Хоч і в наш час зустрінемо багатіїв, які щедро кривдять працівників, забуваючи про звіт, який прийдеться здати перед Богом?!
Ісус говорив своїм учням правду про себе, про те, що його чекає велике випробування від людей, яких він прийшов спасти від засилля демонів та вчинити людину щасливою у вічності! Апостоли не розуміли, як така людина, як Ісус, який і по воді ходить, і хворих зцілює, демонів проганяє, мертвих воскрешає тощо, може бути виданий в руки людям, щоб вони його розіп’яли?! Учні не бажали в Ісуса допитуватися про таке, лише мислили про себе, хто з них найбільший? А Ісус – Бог, знав їхні мислі й поставив дитину біля себе, вказуючи: «… Хто прийме цю дитину в моє ім’я, той і мене прийме…» А, потім додав: «… бо хто найменший між вами, той є великий». Ісус знав, що в апостолів нуртують неспокійні думки й вказував на дитину, тут можна здогадуватися, що серед апостолів не було таких, хто мріяв би бути малим думанням посеред усіх?! Усі маячили якоюсь величчю, ніхто не бажав зводити себе в поведінці до дитячого рівня!? А Ісус твердив про користь, – коли людина поводиться, просто, як дитина, щиро, без хитрощів та усяких викрутасів!? Ця тема була замовчана, але апостол Іван почав іншу тему й похвалився Ісусу: «… Наставнику, бачили ми одного, що твоїм ім’ям виганяв бісів, а ми забороняли йому, бо він не ходить з нами» (Лк 9,49). Присутні почули відповідь Ісуса, яка їх розчарувала, думали, що видали позитивний вердикт, а Господь пояснив: «… Не забороняйте, бо хто не проти вас, той за вас». Господні стежки – не людські дороги, бо: ясні, позитивні та правдиві. Спаситель багато знемагав від духовної кволості апостолів, виховував їх своєю терпеливістю, мовчанням, прикладом та спостереженням.
Ісус навчає нас уважності, відповідальності, любові та простоти. Ніколи не пізно практикувати гідне життя християн, ставаймось такими простими та близькими по духу до Христа Спасителя.
Дякуємо Господу, що дав благе натхнення певним особам, усіх не знаю, думаю про сестру Севастіану, щоб зорганізувати курс та вишкіл священникам, відносно медичної послуги. Достойні священники, ви отримали кваліфікацію, не лише назву, а кваліфікацію медичних капеланів. Щиро вітаємо вас і радіємо! Хай Бог благословить вас та ваше служіння! Висловлюю велику вдячність сестрі Севастіані, усім викладачам та прихильним особам, які вірили, допомагали, переживали і дочекалися позитивного результату! Хай Господь усіх благословить та допомагає продовжити добре діло! Напередодні свята Богородиці, її введення у храм, бажаю доброго введення медичним капеланам у їхнє благородне служіння і всюди присутності з вами Матері Божої, як опікунки людського роду!
Більше фото — на нашій сторінці: