Отець Іван Гобела: «У рік патріарха Любомира прагнемо наново і по-особливому звернути погляд вірних на постаті Новомучеників УГКЦ»

-
Post font size
+

У неділю, 18 червня в Архикатедральному соборі святого Юра, за участі єпископа-помічника Львівської Архиєпархії владики Володимира, розпочнеться дев’ятиденне молитовне спогадування пам‘яті блаженних новомучеників. Про новомученників також особливо важливо пам’ятати в рік світлої пам’яті патріарха Любомира з нагоди дев’яностих роковин з дня його народження. Адже новомученики нашої Церкви були проголошені саме в час, коли він був Предстоятелем УГКЦ.
Отож, просимо детальніше про цей задум розповісти сотрудника Архикатедри о. Івана Гобелу
.

Отче, розкажіть, будь ласка, як виникла ініціатива Дев’ятиденного моління перед Іконою Новомучеників УГКЦ в Архикатедральному соборі святого Юра?

Ініціатива Дев’ятиденного моління перед Іконою Новомучеників нашої Церкви виникла у Митрофорного Протоієрея Романа Кравчика, адміністратора Архикафедрального Собору Святого Юрія Переможця спільно з священнослужителями Собору. Задля більшої популяризації, донесення правди про життя, свідчення, служіння наших Новомучеників усім вірним і людям доброї волі, щоб пригадати їхнє геройське життя, яке вони поклали за Єдність Церкви Христової в Україні.

Чому важливо молитися саме у такому форматі?

Важливість такого Дев’ятиденного моління складається з кількох причин. Найперше, – це те, що ми як Церква, як весь український народ, маємо пам’ятати тих, хто випередив нас у вірі,- як навчає Св. Апостол Павло. Не маємо права забути тих, хто своїм жертовним життям, молитвою, свідченням, відтак мученицькою смертю зберіг і передав нам Церкву, дар віри Христової у святій, Вселенській і Апостольській Церкві. Ще важливо собі це пригадати у контексті святкування 400-річчя мученицької смерті Святого Священномцченика Йосафата, Архиєпископа Полоцького, як його ще називають «Апостола з‘єднання». Наші Новомученики своїм геройським і чеснотливим життям показали, що Дар Єдиної і святої Церкви, яку бажав і заповідав сам наш Господь є можливою. Що це не є якась політична кон‘юнктура, але божественний промисел самого Глави Церкви,- Христа. Тому, своїм життям, Новомученики сьогодні закликають увесь Український народ до єдності. Не якоїсь ідейної, але конкретної. Тієї, яка підтверджена ділом,- їхньою мученицькою смертю. Потрібно, однак, згадати, що таке моління є важливим ще й тому, що ми не маємо права забути тих, які вистояли у вірі. І нам, майбутнім молодим поколінням, передали цей скарб прабатьківської віри. Ми свідомі того, що є ще тисячі безіменних мучеників, імена яких тільки одному Богу відомі. Пам’ятаючи про тих, чиї імена ми знаємо і тих, кого канонізував вже тепер Святий Йоан-Павло ІІ, коли перебував зі своїм пропам’ятним візитом у Львові в 2001 році. Ми вкладаємо також у їхню пам’ять тисячі братів і сестер українців, які так само як і вони перетерпіли наругу і смерть від безбожницького, тоталітарного совєцько-московського режиму, що був абсолютно людиноненависницьким.

У цьому році, Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав спільно з Синодом Української Греко-Католицької Церкви проголосили 2023 – роком світлої пам’яті патріарха Любомира з нагоди дев’яностих роковин від дня його народження…

Новомученики нашої Церкви були проголошені саме в час, коли Предстоятелем УГКЦ був світлої пам’яті Блаженніший Любомир. Завдяки його праці, старанням і наполегливому клопотанні, до України приїхав Римський архиерей,- як він сам казав, – з «подарунком», проголосивши для нашої і цілої Вселенської Церкви нових Новомучеників, які в українській землі славно просіяли.

В чому мета такого моління? Чого нас можуть навчити Новомученники в реаліях сьогодення?

Мета Дев’ятиденного моління полягає у тому, щоб наново і по-особливому звернути погляд вірних на постаті Новомучеників УГКЦ.
Мова іде про те, що в умовах війни, коли наш український народ переживає збройну агресію та геноцидальну війну з боку московської навали, ті самі Новомученики пройшли аналогічний шлях. Цей самий «московський чобіт» вже нищив наш український народ, державу, Церкву. Ті, хто сьогодні відбирає право на життя в нашого народу, їхні батьки приходили вже на нашу святу Землю і таким самим «почерком», яким сьогодні ведеться оця колоніально-геноцидальна війна, знищували нашу Церкву аж до тотальної заглади. Але, з насіння віри наших мучеників, вона Воскресла і дивує сьогдні весь світ світлістю краси віри Христової. Святкуючи пам‘ять Новомучеників, ставимо собі за мету донести і пригадати усім нам дар «стояння у вірі» так, як це робили наші прабатьки, зокрема Новомученики УГКЦ. Сьогоднішній світ, який є таким мінливим, до певної міри інфантильним, індиферентним. Показує і вчить нас, що ніколи не можна іти на компроміс зі злом. Навіть тоді, коли потрібно буде життя покласти. Зрештою, сьогодні таким уроком для нас є «воїни світла» – ЗСУ! Це вони не йдуть на компроміс зі злом, а відстоюють і боронять українське життя від ворога та агресора. Тут важливо згадати і про думку, яка часто побутує, зокрема, у молодих людей, мовляв: «Бог один, яка різниця». Саме Новомученики сьогодні нам про це свідчать і говорять. Не маємо права бути індиферентними, тобто байдужими, ні щодо своєї Церкви, у якій ми охрестилася і пізнали скарб прабатьківської віри Христової, ані до своєї держави. Бо, байдужість, – як свого часу висловився наш Патріарх Святослав,- вбиває! Сьогодні, коли ми бачимо багато медійного шуму про те, яка церква є більше чи менше українською, правильною чи неправильною. Самі ж Новомученики про це нам говорять, що тільки за те, що були синами і доньками українського народу, молись і прославляли Бога українською мовою в Українській Церкві, їх було знищено тим самим агресором, який сьогодні приходить красти, вбивати і вигублювати. Новомученики показали, що там, де є УГКЦ, там є Церква Христова. Там є Україна, в якій є святість, гідність і недоторканість людського життя. Ми маємо боронити свою Церкву. Свідчити і проповідувати Єднісь Христової Церкви подібно так, як це своїм життям і служінням засвідчили наші Новомученики.

Як ми повідомляли, З нагоди 𝟵𝟬-ліття з Дня уродин Блаженнішого Патріарха ЛЮБОМИРА, ідейника та рушія акту проголошення блаженними новомучеників УГКЦ, в Архикатедральному Соборі Святого Юрія відбудеться ДЕВ’ЯТИДЕННЕ МОЛИТОВНЕ СПОГАДУВАННЯ ПАМ’ЯТІ БЛАЖЕННИХ НОВОМУЧЕНИКІВ.

Розпорядок молитовного спогадування пам’яті блаженних новомучеників:

▪️ Неділя, 𝟭𝟴 червня 𝟮𝟬𝟮𝟯 р.Б., після Божественної Літургії об 𝟭𝟭:𝟬𝟬 — торжественний хід навколо Собору з іконою новомучеників та виставлення ікони для почитання.

▪️ З понеділка, 𝟭𝟵 червня – по вівторок, 𝟮𝟳 червня 𝟮𝟬𝟮𝟯 р.Б., під час Божественних Літургій о 𝟭𝟴:𝟬𝟬 виголошуватиметься духовне слово про життя і діяльність новомучеників УГКЦ.

У понеділок, 𝟭𝟵 червня, у часі Божественної Літургії о 𝟭𝟴:𝟬𝟬, духовне слово виголосить Преосвященний ВОЛОДИМИР, Єпископ-помічник Львівської Архиєпархії.

▫️ Блаженний свщмч. ЗИНОВІЙ (Ковалик)
▫️ Блаженний свщмч. ІВАН (Зятик)
▫️ Блаженний свщмч. МИКОЛАЙ, Екзарх Волинський
▫️ Блаженний свщмч. ВАСИЛІЙ (Величковський)

Розпорядок на наступні дні адміністрація собору опублікує згодом на офіційній фейсбук-сторінці.

Підготувала Христина Потерейко

Останні новини

Сьогодні у церкві Положення Пояса Пресвятої Богородиці відбувся похорон о. Івана Ковальця, пароха цього храму. Як вже повідомляли,...
Дякую, доброчесні отці, що прибули помолитися за упокій душі світлої пам’яті отця Івана Ковальця, який випередив нас до...
Архиєпископ і Митрополит Львівський Ігор та єпископ-помічник Львівської Архиєпархії владика Володимир зустрілися з переможницею виборів на посаду ректора...
Архиєпископ та Митрополит Львівський Ігор вручив подячні грамоти Християнській Євангельській Церкві «Гефсиманія» та її старшому пастору Валерію Марченку...
30 березня на Софійському Схилі у Винниках відбулася друга зустріч фундаторів акції Світла для Софії. У 2024 році...