21–22 травня в Марійському духовному центрі Зарваниця під головуванням Отця і Глави УГКЦ Блаженнішого Святослава відбулася ювілейна 100-та сесія Архиєрейського Синоду Української Греко-Католицької Церкви в Україні.
У синодальних засіданнях взяли участь усі 27 греко-католицьких єпископів, які діють на території України, та владика Теодор Мацапула, єпарх Мукачівської греко-католицької єпархії.
Головною темою цієї сесії Архиєрейського Синоду УГКЦ в Україні була «Гуманітарна ситуація та соціальне служіння в Україні». Підготував її для розгляду Відділ соціального служіння УГКЦ під керівництвом владики Василя Тучапця. У контексті розгляду головної теми єпископи заслухали доповідь Павла Фролова, народного депутата України, голови Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України з питань захисту майнових і немайнових прав внутрішньо переміщених та інших осіб, які постраждали внаслідок збройної агресії російської федерації проти України. З доповідями також виступили: о. Сергій Триф’як, синкел соціального служіння Коломийської єпархії, директор «Карітас-Коломия»; п. Тетяна Ставнича, президентка Карітасу Україна; п. Мар’яна Кащак, директорка «Української освітньої платформи»; п. Микола Мостов’як національний делегат Лицарів Колумба.
Владики із тривогою та журбою сприйняли інформацію (головно від Управління ООН із координації гуманітарних справ / OCHA Ukraine) про те, що з 32,9 млн теперішніх мешканців України — 16,3 млн є хронічно постраждалі від війни (≈50 %), 12,7 млн потребують допомоги, понад 4 млн втратили житло. Щоб виравити збитки, спричинені збройною агресією російської федерації проти України, треба суму еквівалентну 524 млрд доларів США. Усі єпископи погодилися зі словами Блаженнішого Святослава про те, що «в Україні ми переживаємо величезну гуманітарну кризу. Та разом із людьми з усього світу, кожен із яких доклав свою частку, нам вдалося відвернути гуманітарну катастрофу. На жаль, люди гинуть від обстрілів і ракетних ударів, але завдяки нашим спільним зусиллям ніхто не помер від голоду чи холоду».
Над справою консолідації зусиль задля подолання викликів воєнного лихоліття, потреби особливого вияву материнського обличчя Церкви й застановлялися синодальні отці при розгляді головної теми цієї ювілейної сесії Архиєрейського Синоду та прийняли низку рішень, покликаних забезпечити надання ефективної відповіді УГКЦ в Україні на гуманітарну кризу, спричинену воєнною агресією.
У розділі тем для обговорення було розглянуто питання про душпастирську ситуацію в УГКЦ в Україні, про яку доповіли архиєреї Донецького, Харківського й Одеського екзархатів і Київської архиєпархії УГКЦ.
Блаженніший Святослав повідомив владикам про сучасний стан українсько-польських взаємовідносин, початок ексгумації та перепоховання жертв Волинської трагедії і позитивний вплив цього гуманітарного акту в порозуміння між нашими народами й участь УГКЦ у цьому процесі.
Про місію і діяльність Українського католицького університету доповів ректор п. Тарас Добко, який розповів про плани з академічного розвитку, а саме заснування факультету права УКУ; бакалаврську програму «Робототехніка»; бакалаврську програму «Фізична терапія»; Школу цілісного розвитку та УКУ-Online — платформу для дистанційного навчання, що забезпечує доступ до якісної освіти незалежно від місця проживання.
Детальніше про факультет права УКУ як академічну спільноту, де формуються інтелектуально незалежні правники, що усвідомлюють свій потенційний вплив на суспільство і здатні керувати цим впливом на служіння добру, істині та красі, спільноту, яка робить внесок у трансформацію правової системи в Україні на засадах поваги до гідності, свободи та верховенства права, доповів п. Андрій Костюк, голова Дорадчої ради, сенатор УКУ, викладач Львівської бізнес-школи та Школи права УКУ.
Члени Синоду заслухали звіт про діяльність Бюро УГКЦ із питань екології, який склав його керівник п. Володимир Шеремета. Владики відзначили високу активність та ефективність цієї церковної структури, подякували п. Володимирові й усім екорефентам єпархій та екзархатів за сумлінну працю та поблагословили їх на подальше служіння.
Про діяльність в Україні Організації
Католицької Церкви в Німеччині для допомоги Церкві у Східній Європі «Renovabis» синодальним отцям доповіла представниця цієї допомогової організації Катерина Ебель.
Патріарший економ УГКЦ о. Любомир Яворський доповів Синодові про стан справ УГКЦ в Україні у фінансово-економічній сфері та представив владикам звіт про діяльність Фундації «Мудра справа».
101-шу сесію Архиєрейського Синоду Української Греко-Католицької Церкви в Україні вирішено провести в четвертому кварталі 2025 року Божого.
Секретаріат Архиєрейського Синоду УГКЦ в Україні