14 травня в приміщенні Львівської духовної семінарії Святого Духа відбувся освітній форум «ЄДНІСТЬ ЗУСИЛЬ ЦЕРКВИ ТА ДЕРЖАВИ: створення якісного освітнього середовища для майбутнього».
Захід став платформою для обміну досвідом, обговорення актуальних проблем та пошуку шляхів ефективної співпраці між Церквою і державою у сфері освіти.
Форум організовано Комісією освіти і виховання УГКЦ, Громадською спілкою «Католицька освіта» та Освітнім центром ім. Дзеровича у співпраці з Львівською обласною радою.
Серед ключових тем — викладання «Християнської етики», шкільне капеланство та курси підвищення кваліфікації для вчителів.
З вітальним словом на початку зустрічі до присутніх звернувся єпископ-помічник Львівської Архиєпархії владика Володимир:
«Це дуже велика дилема — коли ми розділяємо державу і Церкву. Йдеться не про адміністрування, про що радше мова в Конституції, а про людину, яка є спільною і для Церкви, і для держави. Ми не можемо розділити людину на дві частини — державну і церковну. Хоча це різні виміри, але людина є цілісна.
Дуже важливо, що ми зустрілися, щоб про це говорити і шукати спільні точки дотику. Нам це вдасться, бо деякі питання є справді дуже важливими. Наприклад, нам важливе питання християнської етики в школах, і просто прикро й дивно, що воно сьогодні взагалі стоїть. Бо якщо питання цінностей і Бога хочемо винести за певну «червону лінію», якщо кажемо Богові, що Йому нема місця в школі — то постає питання: куди котиться наш світ?
Наступна річ — капеланство у школах. Воно потрохи починає працювати, але чомусь існують великі страхи. Чому? Ми маємо чудові приклади праці капеланів у вищих навчальних закладах, військових і медичних капеланів, навіть в органах місцевого самоврядування — і це добре вже працює, без проблем. Тому що зрозуміли: капелан є понадфракційний і має завдання об’єднувати, будувати мости між тими, хто розділені.
Багато вдалих ініціатив уже працює. І нам важливо, щоб діапазон дій цих ініціатив лише розширювався».
Серед головних доповідачів форуму був заступник міністра освіти і науки Михайло Винницький. Подаємо ключові тези його виступу щодо важливості й можливостей співпраці між Церквою та державою у сфері освіти:
«Говорячи про можливість співпраці між Церквою і державою, маємо пам’ятати, що українська система освіти досі просякнута певним латентним атеїзмом. Це стосується не лише людей старшого покоління, а й активістів, які гучно виступають за конституційне розмежування Церкви й держави.
Повномасштабне вторгнення дало нам змогу зробити кроки назустріч одне одному. Зокрема, позитивну роль Церкви ми бачимо у служінні капеланів у Збройних силах України, особливо греко-католицьких. Це переконливий приклад того, що церковна і світська сфери можуть ефективно співпрацювати.
Ми живемо в світській державі, і це означає, що певне «тертя» між релігійною та світською сферами існуватиме завжди. Проте важливо шукати точки дотику, адже Церква має вагомий вплив на виховання дітей і молоді. Тому існуючий спротив, навіть якщо його неможливо повністю подолати, принаймні варто намагатися пом’якшити.
Сьогодні Греко-католицька Церква є лідером у питанні академічного капеланства. І тут важливо пам’ятати про добровільність та ненав’язливість цього служіння. Але – і це варто підкреслити – військові капелани вже довели, що присутність Церкви у державних інституціях може бути надзвичайно позитивною.
Внесення капелана до класифікатора професій як педагогічної посади — це важливий, але недостатній крок. Найкращим рішенням було б включення академічного капелана до класифікатора педагогічних посад у школах. Саме цим шляхом ми повинні йти, щоб легітимізувати капеланське служіння як частину педагогічної спільноти.
Наразі теологічна освіта не визнається профільною для шкіл. Якщо капелан має психологічну освіту — проблем не виникає. Натомість богословську освіту нерідко відкидають, бо вважають, що капелани не мають належної педагогічної підготовки, та і саме богослов’я не входить до шкільної програми. Проте якщо капелан має також педагогічну освіту — застережень значно менше».
Також під час форуму виступили директор Департаменту освіти і науки ЛОРа Олег Паска, голова комісії освіти і виховання УГКЦ і голова ГС «Католицька освіта» о. Петро Майба, начальниця відділу освітньої політики та правового забезпечення відділу освіти Новояворівської міськради Леся Кабан, шкільний капелан о. Микола Крушец (м. Калуш) та завідувач кафедри політичних наук УКУ Юрій Підлісний.
Модерувала захід голова постійної комісії з питань освіти, науки та інновацій Львівської обласної ради Параска Дворянин.
Більше фото за цим посиланням
Підготувала Юлія Козіброда