Музичне втілення євангельської розповіді про останні дні Ісуса Христа

Упродовж трьох днів ― 26 квітня, 30 квітня та 1 травня ― прозвучить пасійний твір Йозефа Гайдна «Сім останніх слів Ісуса на хресті» у виконанні Львівського камерного оркестру «Академія».

Євангельська розповідь про останні дні Ісуса, про зраду і зречення, несправедливість і жорстокість, про жертовність і смерть отримала своє музичне втілення ще у ранньому середньовіччі, у жанрі Страстей або Пасіонів (від лат. passio – страждання). Їх виконання зазвичай приурочували до передвеликоднього тижня, до Страсної п’ятниці.

Протягом різних історичних періодів, під впливом змін у естетичних запитах та музичній стилістиці жанр Страстей пройшов ряд етапів свого розвитку і розквіт його припадає на 17 століття. Одним з найбільш відомих творів є «Страсті за Матвієм» Й. С. Баха, який належить до найвищих досягнень композитора, втілюючи музично-теологічні знання його часу. За складом виконавців Страсті могли бути вокальні, вокально-інструментальні або ж інструментальні, однак головною прикметою жанру був сюжет – останні дні життя Ісуса, його страждання і смерть на хресті.

У 1786 році до цього сюжету звертається австрійський композитор Йозеф Гайдн. Він отримав незвичайне замовлення від іспанського священника: написати оркестровий твір, який мав виконуватися під час служби Страсної п’ятниці у церкві Oratorio de la Santa Cueva міста Кадіс (Іспанія). Гайдн мав написати ряд частин, кожна з яких стосувалася одного з семи останніх слів Христа під час розп’яття, які збереглися у Святому Євангелії. Ці інструментальні частини або «сонати» мали завершувати окремі розділи промови єпископа, відтворюючи в музиці їх драматичний зміст. Після першого виконання «Сім останніх слів Ісуса на хресті» ― сім частин з інтродукцією і епілогом, що відображає землетрус, який вибухнув після смерті Христа– стали популярними у всій Європі і Гайдн написав кілька різних версій твору для різного складу виконавців.

«Сім останніх слів Ісуса на хресті» Й. Гайдна займають особливе місце у репертуарі Львівського камерного оркестру «Академія». Його виконання у дні Великого Посту виконує особливу місію – робить слухачів співпричетними до духовної сили, що криється в словах Євангелій, а музика наповнює їх силою співпереживання і усвідомленням великої жертви Христа.

Львівський камерний оркестр «Академія» був заснований 1959 року у Львівській державній консерваторії ім.М.В.Лисенка і є першим колективом подібного типу в Україні, який органічно поєднав навчальний процес з активною концертною діяльністю. Першими керівниками були Олександра Деркач і Матіс Вайцнер (1959-1990). Керівником і концертмейстером з 1992 року є Артур Микитка. Художнім керівником і диригентом з 1991 по 2020 рр. був Мирослав Скорик, диригентом Ігор Пилатюк, який з 2020 року став художнім керівником колективу.

Ласкаво запрошуємо на виконання духовного пасійного твору Йосефа Гайдна «Сім останніх слів Ісуса на хресті» у трьох львівських храмах:

26 квітня 2024, п’ятниця

Український Католицький Університет, храм Святої Софії – Премудрості Божої
Духовне слово ― о.д-р Юрій Щурко.
Початок о 15:00 год.

30 квітня 2024, Страсний вівторок.
Архикатедральний собор св.Юра
Духовне слово – о.митрат Роман Кравчик
Початок о 19:00 год.


1 травня 2024, Страсна середа.

Гарнізонний храм свв.апостолів Петра і Павла
Духовне слово – о.капелан Роман Ментух
Початок о 19:00 год.

Організаторами проекту виступили Львівська національна музична академія імені Миколи Лисенка у співпраці з Філософсько-богословським факультетом Українського Католицького Університету, Архикатедральним собором святого Юра, Гарнізонним храмом свв. апостолів Петра і Павла, Фундацією «Андрей». Автор проект ― Михайло Перун.

Запрошуємо духовно пережити музичне втілення євангельської розповіді про останні дні Ісуса Христа.

Останні новини

Сьогодні у церкві Положення Пояса Пресвятої Богородиці відбувся похорон о. Івана Ковальця, пароха цього храму. Як вже повідомляли,...
Дякую, доброчесні отці, що прибули помолитися за упокій душі світлої пам’яті отця Івана Ковальця, який випередив нас до...
Архиєпископ і Митрополит Львівський Ігор та єпископ-помічник Львівської Архиєпархії владика Володимир зустрілися з переможницею виборів на посаду ректора...
Архиєпископ та Митрополит Львівський Ігор вручив подячні грамоти Християнській Євангельській Церкві «Гефсиманія» та її старшому пастору Валерію Марченку...
30 березня на Софійському Схилі у Винниках відбулася друга зустріч фундаторів акції Світла для Софії. У 2024 році...