Слово Боже приходить у світ, щоб зробити нас подібними до Бога, – настанови на Різдвяний піст

-
Post font size
+

Цьогоріч вперше вірні Української Греко-Католицької Церкви святкуватимуть Різдво Христове 25 грудня. Відтак, вже 15 листопада розпочинається Різдвяний піст. Про те, скільки часу триває піст, від чого варто утримуватися у цей період та як підготуватися до святкування Різдва, – розповідає доцент кафедри літургійних наук УКУ, священник храму Священномученика Климентія Шептицького УГКЦ отець Василь Рудейко.

Традиційно піст перед Різдвом Христовим триває 40 днів. Оскільки, з 1 вересня 2023 року Українська Греко-Католицька Церква в Україні перейшла на новий стиль для нерухомих свят зі збереженням чинної Пасхалії, відтепер піст припадає на період з 15 листопада по 24 грудня.

За словами отця Василя Рудейка, Різдвяний піст поділяється на три частини: «Перша з них є канонічною – від 15 листопада до 1 грудня. Друга – з 1 до 24 грудня, в якій виділяють шість днів приготування до самого свята Різдва Христового. І передріздвяний тиждень, який триває з 19 по 24 грудня».

Особливе приготування до свята Різдва починається зі свята Андрія. «У цей день у храмі лунають перші співи на Вечірні та Утренні, в яких прославляється воплочення Ісуса Христа. Відтак від свята Андрія і до неділі перед Різдвом Христовим у Богослужіннях будуть лунати піснеспіви, які розповідають про прихід Ісуса Христа, важливість Слова Божого, яке приходить, щоб бути серед нас», – каже о. Василь.

У приготуванні до Різдва найважливішим є духовний звʼязок з Богом, наголошує отець Василь: «У цей час немає жорстких приписів щодо посту, відмови від м’яса чи від сирних продуктів, які маємо у часі приготування до свята Великодня. Натомість більше уваги Церква приділяє читанню Святого Письма, адже воплочується Слово Боже. Це Слово – благе, життєдайне. Воно несе світло».

Отець Василь також пригадав, як у часі Майдану його запитали, як правильно постити перед Різдвом Христовим. На що священник відповів: «Постити треба правду в соціальних мережах. Це найкраще, що ми можемо зробити, готуючись до Різдва Христового – свята Слова, яке стає Тілом, і дає нам можливість перестати бути безсловесною твариною, а уподібнитися до Бога, який Словом творить все».

Нагадаємо, за рішенням Архиєрейського Синоду Української Греко-Католицької Церкви, з 1 вересня 2023 року УГКЦ перейшла на новий стиль у святкуванні нерухомих свят зі збереженням чинної Пасхалії (часу святкування Великодня). Відтак, у різдвяному циклі за новим календарем святкуватимуть:

Введення в Храм Пресвятої Діви Марії – 21 листопада (замість 4 грудня)
Андрія Первозванного – 30 листопада (замість 13 грудня)
День святого Миколая Чудотворця – 6 грудня (замість 19 грудня)
Навечір’я Різдва Христового – 24 грудня (замість 6 січня).
Різдво Христове – 25 грудня (замість 7 січня)
Собор Пресвятої Богородиці – 26 грудня (замість 8 січня)
Щедрий вечір – 31 грудня (замість 13 січня)
Обрізання Господнє – 1 січня (замість 14 січня)
Надвечір’я Богоявлення – 5 січня (замість 18 січня)
Богоявлення – 6 січня (замість 19 січня)
Стрітення Господнє – 2 лютого (замість 14 лютого)

Джерело: Український Католицький Університет

Останні новини

27 неділя Еф 6,10-17; Лк 13,10-17 (о. д-р Турконяк Р.) Ясниська 10.12.2023. До ефесян святий апостол Павло писав,...
Зачаття святою Анною пречистої діви Марії Гл 5,22-6,2; Лк 10,19-21 (о. д-р Турконяк Р.) Храм Непорочного Зачаття, м....
На свято Миколая Архиєпископ і Митрополит Львівський Ігор з душпастирськими відвідинами побував на Парафії Святого Миколая в селі...
Можемо сказати, що ми самі небагато маємо, щоб ділитися. Але ніхто з нас не є таким бідним, щоб...
Святого Миколая 1Тм 5,22-6,11; Лк 18,15-17,26-30 (о. д-р Турконяк Р.) Чернилява 06.12.2023. Святий апостол Павло дбав про своїх...