Презентація колективної монографії «Будитель нашого народного духу: Микола Устиянович», присвяченої до 210-ї річниці від дня народження письменника, громадського діяча, греко-католицького священника

-
Post font size
+

Захід відбуватиметься з благословення та за участи Архиєпископа і Митрополита Львівського УГКЦ Ігоря, авторського колективу, представників духовенства та громадськості.

Співорганізатори: Львівська Архиєпархія УГКЦ, Департамент освіти і науки ЛОДА, Солонківська сільська рада, ВГО Союз Українок.

Де: Митрополичі сади біля Собору Святого Юра (площа Святого Юра, 5).

Коли: 4 жовтня, 15:00.

У програмі: розмова з авторами, дискусія про роль українського духовенства в культурно-просвітницькому житті, мистецька частина та бесіда за кавою. Для гостей буде представлено цікавий музейний артефакт, пов’язаний з постаттю отця Устияновича.

Монографію підготовлено за матеріалами конференції до 210-ї річниці Миколи Устияновича, яку 21 вересня 2021 року проводив Інститут Івана Франка спільно з Музеєм Миколи і Корнила Устияновичів у селі Вовків, ВГО “Союз українок” та Львівським музеєм історії релігії.

Видання вийшло за підтримки Солонківської сільської ради.

Будитель нашого народного духу: Микола Устиянович (до 210-ї річниці від дня народження) : колективна монографія / Інститут Івана Франка НАН України ; відп. ред. А. Швець ; наук. ред. М. Котик-Чубінська, М. Лапій ; передм. А. Швець ; редкол.: Є. Нахлік (гол.) та ін. Львів, 2022. 226 с. (Серія «Літературознавчі студії»; вип. 26).

Колективна монографія містить історико-літературні, теоретико-інтерпретаційні, біографічні та джерелознавчі студії, у яких комплексно по-новому розглядається життєвий і творчий шлях визначного українського письменника-романтика (поета, прозаїка), публіциста, журналіста і громадського діяча в Галичині та на Буковині, греко-католицького священника о. Миколи (Николая)Устияновича (Устіяновича, 1811–1885). Висвітлюються естетико-літературні, фольклорно-етнографічні, інтертекстуальні, рецептивні виміри його творчого доробку. Запропоновано сучасні підходи до інтерпретації тематично-проблемних і жанрових особливостей художніх текстів, подано рецепцію доробку письменника в поезії та прозі, критиці й літературознавстві критиці. Обґрунтовано поняття локального тексту Устияновича.

Осмислюються також родинні й освітні чинники формування світогляду його сина – українського маляра, письменника й публіциста Корнила Устияновича(1839–1903). Простежуються його особисті взаємини з чільними тогочасними діячами української культури й науки – Анатолем Вахнянином, Володиславом Федоровичем, І. Франком та ін.

Окремо досліджується життєтворчий феномен і культуротворча місія Франтішека Ржегоржа (1857–1899) – чеського етнографа, фольклориста і громадського діяча, який тривалий час жив у Вовкові під Львовом і впродовж життя підтримував тісний і міцний культурний зв’язок з Україною, особливо з Галичиною. Узагальнено різнобічну діяльність енергійного чеха в популяризації надбань української культури, його взаємини з українськими літераторами і збирачами народної творчості І. Франком, М. Павликом, Н. Кобринською та ін.

На афіші використано портрет Миколи Устияновича авторства художника Любомира Медведя.

Останні новини

Екобюро УГКЦ Львівської архієпархії під проводом о. Сергія Довби провело екологічно-патріотичний табір у горах під назвою «Місія». Табір...
Упокоїлася в Бозі п. Ганна, мама о. Івана Колодія, священника Львівської Архиєпархії. Заупокійні богослужіння: Парастас - сьогодні у...
Зарваниця, 2–12 липня 2024 року Божого Цьогорічний Синод Єпископів Української Греко-Католицької Церкви проходив у Марійському духовному центрі в...
Коли ми приходимо на прощу до Зарваниці, ми усіма фібрами своєї душі відчуваємо, що над нами відкривається небо,...
Цьогоріч 12 липня минуло 13 років, коли вперше вірні УГКЦ молились святу Літургію на сходах Гарнізонного храму святих...