Зцілити рани війни – розпочалась масштабна освітня програма для духовенства УГКЦ

-
Post font size
+

18 вересня у Патріаршому домі у Львові стартував перший модуль сертифікованої програми для духовенства УГКЦ «Зцілення ран війни». Триденний курс передбачає навчання у трьох напрямах: психічне здоров’я, душпастирство та богослов’я.

Програму «Зцілення ран війни» затвердили постановою Синоду Єпископів УГКЦ, який відбувався з 3 по 13 вересня 2023 року в Римі. Програму напрацювала Комісія Української Греко-Католицької Церкви у справах душпастирства охорони здоров’я спільно з фахівцями Інституту психічного здоровʼя УКУ.
На Синоді Єпископів

Фахівчиня із проєктів Комісії Мирослава Полець каже, що головна мета курсу — навчити священників надавати фахову допомогу й опіку тим, які постраждали внаслідок війни.

Олег Романчук, психотерапевт, директор Інституту психічного здоровʼя УКУ розповів про важливість ініціативи: «Війна є великим викликом, який має вплив на наше психічне благополуччя. Нам як суспільству важливо вибудовувати міцні мережі турботи про психічне здоров’я, і роль Церкви у цьому є дуже важливою».

Участь у першій зустрічі взяли душпастирі зі Східних і Південних регіонів України, а також з інших єпархій УГКЦ. Священники мали нагоду поділитися досвідом та свідченнями, з чим вони стикаються у парафіяльному житті.


«Ми передбачаємо, що у програмі візьме участь 3000 осіб духовенства. Навчання триває три дні. Один із них повністю присвячений викликам у сфері психічного здоров’я. Ми говоримо про те, як розуміти ці виклики, як запобігати розвитку проблем і розладів, як зміцнювати стійкість, яка роль душпастиря в цьому. Також говоримо про найбільш поширені психічні розлади пов’язані з війною, зокрема про вплив психотравмувальних подій на душу і на душевне здоров’я, посттравматичний стресовий розлад. Велику увагу приділяємо ролі душпастиря у підтримці на дорозі зцілення, у вчасному виявленні і належному скеруванні за фаховою допомогою»,
– додає Олег Романчук.

По закінченню курсу всі учасники пройдуть тестування та отримають відповідні сертифікати.

Як повідомляли раніше на сайті ДивенСвіт, розробники програми ставлять собі за мету:

✔️ Навчити священників специфіки праці з парафіянами в час війни та після її завершення.

✔️ Розуміти, що: «Перша допомога» тим, хто потребує – це уважність і чуйність у підході, «довге слухання і мале говорення»; ідентифікація генезу проблеми та класифікація травми через спілкування, постійного супроводу «Церква є завжди і всюди з Тобою».

✔️ Розвинути вміння в процесі душпастирського супроводу підтримувати психологічну стійкість українців у зіткненні з викликами війни, виявляти проблеми/розлади у сфері психічного здоров’я (насамперед ті, що пов’язані з викликами війни ― ПТСР, депресія, тривожні розлади), надавати душпастирську підтримку та супровід та забезпечити скерування за належною фаховою допомогою.

✔️ Надавати душпастирську підтримку та супровід особам і родинам, які зіткнулися з особливими викликами війни: пережиття втрати, вимушене переселення, пережитий досвід психотравмуючих подій, коли хтось із рідних пропав безвісти чи перебуває у полоні, набута внаслідок поранення фізична інвалідність та ін.

✔️ Розуміти особливості реагування осіб на ці виклики та можливі труднощі адаптації, які у майбутньому можуть вести до психічних розладів.

✔️ Застосовувати окремі психологічні техніки та підходи, які можуть бути корисні у душпастирському супроводі.

✔️ Розуміти важливі акценти духовної підтримки і використання духовних ресурсів та практик для подолання цих специфічних викликів. А також знати про особливості підтримки дітей та молоді та душпастирського супроводу їхніх батьків.

✔️ Донести важливість осмислення досвіду війни та плекання внутрішнього зросту, стосунків, вкорінення у цінності.

✔️ Підкреслити роль душпастиря як провідника на дорозі індивідуального та колективного зростання.

Останні новини

Архиєпископ і Митрополит Львівський Ігор звершив Архиєрейську Літургію в Львівській Духовній Семінарії Святого Духа під час з'їзду спільноти...
У суботу тижня розслабленого, 17 травня 2025 року, у селі Виннички владика Володимир очолив Божественну Літургію, після якої...
Зустрічаючись із дипломатичним корпусом, акредитованим при Святому Престолі, Папа Лев XIV поділився роздумами про суспільну важливість миру, справедливості...
15 травня 2025 відбувся вже 15-ий, ювілейний, науково-практичний літургійний круглий стіл. Традиційно, роботу заходу очолив Митрополит і Архиєпископ...
На одній із перших приватних аудієнцій свого понтифікату новобраний Папа Лев XIV прийняв Блаженнішого Святослава, Отця і Главу...