Роздумуємо про Марію, матір Ісуса, і завжди бажаємо, щоб Вона ставалася все більше нашою матір’ю! Звичайно, що спасіння подарував нам Ісус Христос, Його ласка, Його дар нас спасає; але спасає нас не без нашого бажання, не без нашого гідного християнського життя, не без нашої любові до Бога та ближніх! Господь дарував нам у руки вічне спасіння, щоб ми зростали у Його любові й практикували щире покаяння. Слід усім нам пам’ятати, що нас не спасають наші молитви, наші пости, наші милостині, прощі, бо завдання усіх добрих діл людини – притягати й оживлювати дар спасіння, який пропонує нам Господь. Люди люблять вказувати на певних осіб, що вони побожні, але справжню побожність знає лиш Бог. Ісус у притчі про митаря й фарисея вказав, що митар не мав за собою таких добрих діл, як фарисей, що постив, молився, давав милостині, – попри те, молитва митаря була вислухана. А на підтвердження того прозвучали слова Ісуса: «Кажу вам: Цей повернувся виправданий до свого дому, а не той…» (Лк 18,14), тобто грішний і покірний митар був оправданий Богом. Господь оцінює по серцю, а не по зовнішній поставі, зовнішній вигляд не оправдує людину. Можуть трапитися великі й гучні довершені діла перед людьми, але Господь глядить на нутро людини, на її намір, на любов до ближніх. Пам’ятаємо, що кинуті дві лепти вдовою у скарбничку святині в очах Бога більше означали, як великі суми інших осіб, бо «… вона ж: з убозтва свого все, що мала, вкинула, – увесь свій прожиток» (Мр 12,44). Хто про це міг знати? Ніхто, крім самого Бога! Тому слід старанно виконувати усі вчинки з поглядом зверненим на Бога, з любові до Господа, який споглядає на людське серце та її добрий намір.
Сьогодні дуже велике свято пресвятої Богородиці – Її Різдво! Про Її прихід на землю заповів Господь на початку розвитку людського роду. Після провини Адама та Єви в раю Господь промовив до змія, який умовив людину не слухати Бога: «Я покладу ворожнечу між тобою і жінкою і між твоїм потомством та її потомством. Воно розчавить тобі голову, а ти будеш намагатися вп’ястися йому в п’яту» (Бут 3,15). Марія народилася з батька Йоакима з роду Давида, та матері – святої Анни з роду Аарона. Батьки привели на світ Марію, будучи в старечому віці, в таких літах народилася дитина з волі Господньої, маючи велике завдання перед Господом. Небесний Отець вибрав Марію на матір свого Сина, який спас увесь людський рід від насилля диявола. Пречиста Діва стала матір’ю Спасителя світу, тим самим матір’ю усього людського роду і співспасителькою світу. Завдяки Їй, дякуючи Марії, у світ прийшов Син Божий, Ісус Христос, через Неї зійшло спасіння світу! Якраз до Марії у Назареті прийшов архангел Гавриїл звістити Їй: «… Дух Святий зійде на тебе й сила Всевишнього тебе отінить; тому й святе, що народиться, назветься Син Божий» (Лк 1,35). Марія не могла заперечити ангелу найбільшої новини, що коли-небудь сталася у світі, а саме – народження з неї Спасителя світу. Вона – слухняна дочка Бога, свята й непорочна, яка вміє слухати Господа, розуміти й любити Його усім своїм єством! На весіллі в Кані Галилейській була присутня Марія, мати Ісусова, вона спостерегла метушню тих, хто відповідав за організацію цього заходу. Довідалася, що закінчилося вино, підійшла до Ісуса й повідомила Його: «… Вина в них нема» (Ів 2,3). Вона більше не повторяла, не умовляла Ісуса, мимо того, що Він, здавалося, дав Їй негативну відповідь: «Що мені, жінко, – а й тобі? Таж не прийшла година моя!» (Ів 2,4). А Богородиця своїм проханням, скерованим до Сина Божого, навчає вірний народ довіри до Бога й способу молитви, який не допускає жодного вагання. Марія показала велику любов до ближнього, що відносилося не до якогось надто важливого діла, лиш до нестачі вина, яка принесла б весільним певне упокорення. Марія навчає не проходити мимо, коли наші ближні знаходяться у потребі. Бо в любові не існує дрібних діл, немає дрібничкового інтересу; в любові усі відношення важні та великі! А тут йдеться про спасіння душі, про щасливу вічність!
Сьогодні усім необхідно відкинути сум, потрібно радіти великим святом: народженням Богородиці, матері Божого Сина і матері усіх людей, – нашої найдорожчої матері! Народження такого рівня особи – матері Спасителя людського роду – у світі більше ніколи не відбудеться! Її святе ім’я оспівували й оспівують народи всього світу, бо Спаситель усіх народів народився з Неї! На Вечірній службі цього свята прописані урочисті слова моління: «О, велике торжество, Йоаким і Анна торжествують таємно; радійте з нами, – закликають нині Адама та Єву. Бо вхід до раю, зачинений з їхньої вини, благословенний плід, Богоотроковиця Марія відчиняє для усіх» (Стихира свята на Литії). Прославляймо Марію нашим гідним життям та нашими роздумами про Неї, оспівуймо Її святе ім’я та призиваймо Її молитвами у наших потребах! Їй приємно чути звертання Її дітей: Маріє діво, спаси нас!
+ Ігор
Митрополит Львівський
21 вересня 2021 р. Б., Храм Різдва Пресвятої Богородиці, м. Львів