Рік Священномученика Йосафата Архиєпископа Полоцького буде багатим на міжнародні академічні події, які продемонструють глобальний вимір святого

-
Post font size
+

Цьогоріч греко-католики та католики відзначають 400-ліття відходу Священномученика Йосафата Архиєпископа Полоцького. З цієї нагоди запланована низка заходів, які об’єднають Україну, Литву, Італію, Німеччину.

Детальніше про те, що відбуватиметься, поспілкувалися зі співорганізатором істориком, дослідником, викладачем гуманітарного факультету Українського католицького університету Іваном Альмесом.

― З благословення Блаженнішого Святослава мені доручили організувати академічні заходи продовж року святого Йосафата . Заплановані наукові заходи міжнародного рівня ― конференції, виставки, семінари. Їх реалізовуватиме навчально-дослідна програма гуманітарного та філософсько-богословського факультетів Українського католицького університету «Київське християнство». Я є її академічним співкоординатором на гуманітарному факультеті,― пояснив Іван Альмес.

Події будуть міжнародного масштабу, бо, як пояснив науковець, Йосафат Кунцевич ― це постать не лише української історії, а міжнародного рівня.

― Наприкінці року ми плануємо видання книги «Йосафат Кунцевич: документи і матеріали (до 400-ліття)». Це об’ємна праця, обсягом понад 500 сторінок. Вона побачить світ у видавничій серії «Київське християнство». Щодо конференцій, то перша відбудеться в Польщі, в місті Супрасль. Вона стосуватиметься культу Йосафата у Польсько-Литовській державі XVII-XVIII століття. Друга велика конференція «Йосафат Кунцевич: історія, спадщина, пам’ять» пройде у Вільнюсі (Литва), за підтримки литовського уряду та за участі багатьох міжнародних партнерів. І ще одна масштабна подія ― дводенна міжнародна конференція у Римі в Папському східному інституті. Розпочнеться 12 листопада з Месси в Базиліці святого Петра. Після цього у Папському східному інституті відбудеться конференція, за участі дослідників з понад десяти країн світу. Її мета ― показати різні виміри не стільки самої постаті святого Йосафата, як конструювання його культу, насамперед в ранньомодерний час. Співорганізаторами цієї конференції будуть: Папський східний інститут, Католицький університет в Америці (Вашингтон), Український Католицький Університет, програма «Київське християнство», а також посольство Литви у Ватикані та Музей церковної спадщини у Вільнюсі. На цій конференції говоритимуть історики, богослови, дослідники літургіки, церковної музики, ― розповів пан Іван.

Ще один напрям, який реалізовуватимуть у цей рік, ― популяризація культу святого Йосафата у доступнішій формі для ширшого загалу. Події проходитимуть здебільшого за кордоном, та до них можна буде долучитися через онлайн-трансляції, які матимуть синхронний переклад.

Першу велику міжнародну виставку «Святий Йосафат Кунцевич 400 років» готує Музей церковної спадщини у Вільнюсі, УКУ, литовські інституції і Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького. Її представлять у листопаді цього року, а наступного року (як планується) експонуватимуть у Львові, а в жовтні відкриють виставку у Ватикані. Також відбуватиметься семінар у Мюнхенському університеті Людвіга-Максиміліана.

― Для того, щоб отримати інформацію популярною і зрозумілою для загалу мовою, необхідна інтерпретація джерел ad fontes. Тож конференції, які відбуватимуться, допоможуть вивчити нові джерела, інтерпретувати їх і подати популярно. Сподіваюся, що на основі цих заходів вдасться підготувати декілька науково-популярних статей, взяти інтерв’ю в дослідників і перекласти ці напрацювання українською мовою, щоб показати різні виміри культу Йосафата Кунцевича для католиків, ― зазначив Іван Альмес.

Історик також акцентував на тому, що дослідження, які вже є, демонструють, наскільки цей святий цікавий для міжнародних науковців. Перші книги про Йосафата Кунцевича публікували у Вільнюсі латинською, польською, староукраїнською та іспанською мовами. Їх писали єзуїти, серед яких ― Анджей Млодзяновський, київський митрополит Лев Кревза, а іспанською мовою ― василіянин Міґель Перес. Відомі статті про Кунцевича англійською мовою навіть сучасних істориків японських інституцій. Знайшли також книжку житія Кунцевича іспанською мовою. Її у 1684 році опублікували в Мадриді з дозволу іспанської королеви. Копія цього видання була віднайдена на онлайн ресурсах Мексики.

― Йосафат Кунцевич народився на Волині. Та ще в дитячому віці з батьками переїхав до Вільнюса, де проживав тривалий час, вступив у монастир Пресвятої Трійці і саме там відбулася його монаша формація. Потім він став архимандритом цього монастиря. Після того його призначили архиєпископом Полоцьким (це ― сучасна Білорусь), де загинув мученицькою смертю. Для нас важливо, що цей святий засвідчує зв’язок України з Литвою. Для міжнародних дослідників він цікавий тим, що в XVII-XVIII фактично є маркером конфесійної ідентичності не лише католицької, а й унійної. Він став єдиним беатифікованим святим Унійної Церкви (беатифікований у 1643 році, а канонізований ― у 1867 році). Дослідники досі не знають, наскільки поширеним був культ святого Йосафата, та німецький вчений Штефан Родевальл зауважив, що цей культ був спрямований для примирення католиків і уніатів Речі Посполитої. Також досі немає відповіді, наскільки був поширеним культ в Україні XVІІІ ст., ― зазначив науковець.

Тож важливим напрямом, який поставили перед собою науковці є дослідження культу Йосафата Кунцевича, а духовенство – його популяризація.

― Українською мовою є перекладені твори цього святого, зокрема правила для священників, Катехизм і декілька полемічних текстів між уніатами та православними XVІІ століття. Про полемічні твори нам відомо найменше, та цьогоріч опублікуємо один із них ― про фальшування слов’янських письм. Його він написав у Вільнюсі, на замовлення тогочасних митрополитів. Дослідники з Німеччини припускають, що ця чернетка ― саме рукопис авторства Кунцевича. Також є перекладене з латини «Житіє Кунцевича», авторства Якова Суші (працю опублікували в Римі, в 1665 році). Ці матеріали ― це добра лектура для пересічного читача. Ще вперше можна буде прочитати українською проповідь із похорону Кунцевича, яку виголосив Лев Кревза, Окрім цього, в Римі упродовж 2023 р. відбуваються Богослужіння на гробі святого Йосафата в Соборі святого Петра, ― акцентував мій співрозмовник

Спілкувалася Наталія Павлишин

Останні новини

Минулої п’ятниці о. Сергій Довба, відповідальний за екологічне служіння у Львівській архієпархії, провів екологічну Хресну дорогу із парафіянами...
Минулими вихідними референт Бюро УГКЦ з питань екології о. Сергій Довба з благословення владики Ігоря Возьняка, архієпископа і...
У неділю, 6 квітня, відбудеться Хресна дорога храмами Свято-Іванівської Лаври Студійського Уставу УГКЦ та Музею народної архітектури та...
Сьогодні у церкві Положення Пояса Пресвятої Богородиці відбувся похорон о. Івана Ковальця, пароха цього храму. Як вже повідомляли,...
Дякую, доброчесні отці, що прибули помолитися за упокій душі світлої пам’яті отця Івана Ковальця, який випередив нас до...