Статті

 • 04/04/2016 ugcc.lviv.ua
 • Що ми знаємо про чесноту тверезості?
 • В ситуації радикальної загрози існуванню людства, якою є зловживання алкоголем, та сам алкоголізм, чеснота тверезості є однією із основних людських цінностей, а одночасно одна з основних богословських чеснот. Брак тверезості не лише унеможливлює відповідальне ставлення до життя та реалізацію християнського покликання, це унеможливлює збереження і охорону будь-яких інших чеснот. Під чеснотою тверезості розуміємо повне утримання від алкоголю, або вживання в символічних кількостях. Пояснюючи біблійні вислови на тематику тверезості і вживання алкоголю, слід пам’ятати що Святе Письмо не знало високо процентних алкогольних напоїв. Зазвичай вино вживали разом з водою, а відтак відбувалась певна градація вина. Після сильнішого подавалось слабше вино, щоб не допустити до оп’яніння. Тому чеснота тверезості, не виключає поміркованого вживання. «Вино для людей - життєвий напій, коли то його помірковано п'ють. Гіркота для душі - вино, пите занадто, та ще й із пристрастю і з суперечкою. (Сир. 30, 27-29)» «Зважайте на самих себе, щоб часом серця ваші не обтяжилися обжирством, пияцтвом (Лк. 21,34)»
   
  Святе Письмо не трактує вино як річ злу саму в собі але закликає до стриманості і пильності.
   
  Схожі слова говорить св.. Йоан Золотоустий: «Не вино а пияцтво - погана справа. Воно може притупити почуття і затьмарити розум. Тож будемо втримуватися від пияцтва; не кажу: будемо утримуватися від вина, але: будемо утримуватись від пияцтва; не від вина походить пияцтво, - бо вино є творіння Боже, а творіння Боже не заподіює нічого поганого, - але порочна воля викликає пияцтво."(Проповідь про вино і пияцтво)
   
  Проте, існують ситуації, в яких тверезість означає абсолютну стриманість. Так є в випадку щодо дітей та молоді. У час, коли молода особа розвивається, кожне сягання за чаркою з спиртним є завданням кривди самому собі. Така поведінка перешкоджає нормальному психофізичному розвитку, і водночас веде до швидкого узалежнення від алкоголю.
   
  Чеснота тверезості відносно дітей та молоді означає цілковиту стриманість від вживання алкоголю принаймні до 18-ти років життя. Абстиненція є однак моральним обов’язком також для певного кола дорослих осіб та життєвих ситуацій. По перше, цілковита стриманість, до кінця життя, зобов’язує алкозалежних осіб. Це єдиний спосіб, щоб вони не зловживали алкоголем. В особливий спосіб абстиненція стосується вагітних жінок, водіїв в часі праці, всіх груп працівників на їх місцях праці, осіб, які склали присягу стриманості та тих, для кого навіть символічне вживання алкоголю було б шкідливе для здоров’я.
   
  Поза згаданими випадками, повна абстиненція від алкоголю, не являється обов’язковою формою чесноти тверезості з сторони дорослих осіб. Натомість  це дуже цінний дар, певної людини для себе і для інших людей. Особливо цінним і потрібним є цей дар для вихователів. До дару абстиненції запрошені педагоги, батьки, священики, Богопосвячені особи.
   
  Надзвичайно цінним є дар абстиненції з сторони близьких та рідних узалежненої особи, почавши від чоловіка чи дружини.  Слід підкреслити, що дар абстиненції є в повні зрілим тоді, коли виплаває з любові до людей, а не з ненависті до алкоголю. У цьому контексті можна сказати що вживання алкоголю у символічній кількості є звичайним шляхом християнської чесноти тверезості.
   
  Дар абстиненції з сторони дорослих це пророчий шлях, це свідчення. Це дорога виняткової турботи про тверезість власну та інших. Це дуже потрібна дорога.
   
  У Богословському вимірі, чеснота тверезості є чимось більшим аніж стриманість від алкоголю, чи не надуживання ним. Це не лише тверезість у фізичному, матеріальному сенсі. Це також тверезість у сенсі інтелектуальному і духовному. Можна взагалі не вживати алкоголю, а мати деструктивне мислення і неправильну духовність. По суті тверезою є та людина, яка стежить за правильністю цілісністю і второпністю свого мислення. «Тому, підперезавши стан вашого ума, тверезі…», (1Пет. 1,13). Твереза людина це та, яка чуває над цілим своїм життям, над благородністю і святістю свого серця та своїх вчинків. «Ми ж, які належимо дневі, будьмо тверезі, надягнувши броню віри та любови й шолом надії на спасіння (1 Сол. 5,8)»
   
  Добре організована та ефективна праця на ниві тверезості вимагає випрацювання точної поглибленої концепції душпастирства тверезості. Найпоширенішою помилкою в цій царині є ототожнення душпастирства тверезості з душпастирством алкоголіків. Такий стан справ провадить до дуже завуженої концепції душпастирства тверезості, і передбачає що в тому середовищі де не маємо справи з узалежненими людьми, душпастирство тверезості є непотрібне.
   
  Тим часом, душпастирство алкозалежних є лиш одним із вимірів душпастирства тверезості. Ясна річ що це є важливо, тому що узалежнені та їхні найближчі переживають певну драму, а до таких людей і середовищ Христос посилає священиків в першу чергу.
   
  .Душпастирство тверезості, це турбота за поширення і збереження чесноти тверезості всіма вірними. Також це є діяльність, яка зараховується до загального душпастирства, актуального у всі часи і в кожному середовищі, являючись водночас обов’язком кожного священика.
   
  Натомість у душпастирстві узалежнених, пастирська опіка скерована безпосередньо до людей узалежнених і водночас до їх співзалежних родичів. Ця опіка вимагає спеціальних знань, особливо з області психології, і водночас терапії узалежнення і співузалежнення. З цієї причини душпастирство тверезості є залічене до спеціального душпастирства і вимагає додаткової спеціальної освіти душпастирів.
   
  о. Марек  Дзівіскі
   
  Переклав з польської о. Тарас Гадомський

Фотогалерея та медіа

Львів.Собор св.Юра

Актуально


Щиро вітаю усіх вірних нашої Церкви з великим святом Воскресіння Христового! Дякую нашим священикам за їхнє добре служіння! Складаю подяку усім вірним нашої Церкви за глибокі старання приналежності до Христової Церкви!

Галерея

Previous
 • Архиєрейська Божественна Літургія в соборі св. Юрія (22.05.2016)

 • Урочистості з нагоди освячення відновленої Курії РКЦ у Львові та п’ятої річниці введення на престол Архиєпископа Мечислава Мокшицького

 • Розпочався курс зустрічей для подружніх пар «Сім’я - домашня церква».

 • Престольний празник собору Святого Юра у Львові 2013 р.

 • У Львові відкрилась виставка «Такі, як Василій Великий»

 • Велика Вечірня у храмі Святого Архистратига Михаїла (20.11.2016)

 • Храмове свято у Свято-Іванівській Лаврі Студійського уставу УГКЦ (Львів, 06.07.2016)

 • Молодь з особливими потребами БФ «Карітас-Львів УГКЦ» декорувала 115 тисяч різдвяних свічок

 • Пастиський візит владики Венедикта з нагоди храмового свята до парафії Благовіщення Пресвятої Богородиці (м. Львів, вул. Пасічна, 83)

 • Акафіст до Пресвятої Богородиці у День Незалежності України (24.08.2016)

 • У Львові відкрили ще один центр дозвілля для літніх людей.

 • Митрополит Львівський відвідав с. Салаші, що на Яворівщині

 • Владика Венедикт відслужив парастас за упокій душі с. Хризантії (Гнатів)

 • Відбулася Всеукраїнська проща до с. Страдч

 • Проща до Патріаршого Собору Воскресіння Христового УГКЦ

 • Владика Венедикт здійснив пастирський візит до парафії Успення Пресвятої Богородиці м. Яворів.

 • Пастирський візит Митрополита Львівського в с. Старичі

 • У с. Борщовичі вшанували пам’ять жертв Голодомору.

 • Зустріч Руху християнських сімей у новому сезоні 2014 - 2015 рр.

 • Відбудеться позачергова зустріч Інституту Постійної Формації

 • Архиєпископ і Митрополит Львівський, владика Ігор

Next

Божественна літургія

 • Район
 • Час літургії

Наші друзі