Проповіді і промови

Архиєпископ і Митрополит Львівський Високопреосвященніший владика ІГОР

  • 15/04/2014 Слово Митрополита Львівського у Квітну неділю
  • Переглянути усі статті
   Слово Митрополита Львівського у Квітну неділю

   Флп 4,4-9, Ів 12,1-13. 

   Для нас дуже важлива сьогоднішня неділя, яка називається вербною або пальмовою, тому що при в’їзді Ісуса Христа в Єрусалим, люди кидали пальмове гілля, стелили оливкове віття та клали на дорогу одежу. Спаситель сидів на осляті, яке ступало по вкритій згаданими речами дорозі. Усе чинили в ім’я Христа, якого, здебільшого люди любили, хоч очікували завжди якогось чуда або певних дарів. Зібраний народ успішно вітав Христа: «… Осанна! Благословен той, хто йде в ім'я Господнє, ізраїльський цар!» (Ів 12,13). Це відбувалося перед самими страстями Ісусовими, люди називали його тільки царем свого народу, бо ніяк не могли збагнути його Божества. Христос не прибув на землю, щоб бути земним царем, встановлювати політичну владу й бути керівником держави, чого дуже очікували ізраїльтяни. Ні! Він, також не мав на меті визволяти ізраїльтян від римського поневолення… Мав іншу мету: перемогти панування злого духа у серцях людей, звільнити людський рід від диявольського засилля та вчинити людей вільними у виборі вічного Божого Царства. Юдейська верхівка не любила Христа, переслідували його, вони постановили його вбити, тому Ісус на якийсь час віддалився від  Юдеї. Згодом, Син Божий знову повернувся туди та воскресив у Витанії померлого Лазаря, який уже четвертий день лежав у гробі. Це дуже розлютило ненависних юдеїв, а до усього цього додався ще й урочистий в’їзд Христа в Єрусалим. Вітання Господа народом та іменування його ізраїльським царем, на жаль, народ не бачив у ньому Бога-Месії, перебрало усякі мірки терпіння юдейської старшини. Із перебігу тодішніх подій в ізраїльської старшини ще більше утвердилася лише одна ідея: найшвидше позбутися Христа. Юдеї продумували злобні плани, щоб швидко й без заворушень між людьми здійснити це, бо були свідомі того, що народ ставився з великою пошаною до Ісуса Христа. А мета Спасителя була зовсім інша: готовість терпіти й померти, щоб тільки спасти людський рід від вічного терпіння.  

   Христос здобув для нас визволення від гріховної неволі, від поневолення духа, даруючи усім нам свободу та волю називатися й бути дітьми Божими. Син Божий добре володів ситуацією й не дав себе втягнути у політичні або якісь інші інтриги. Він постійно стоїть понад усякими людськими провокаціями та маніпуляціями, бо прийшов у світ сповнити волю Небесного Отця та принести людям спасіння. Люди трималися рівня землі, проголошуючи Христа царем Ізраїля, а він – всемогутній Бог, Цар неба й землі, Творець усього видимого й невидимого світу. Народ помилявся й продовжує помилятися, натомість, Бог стоїть завжди понад усякою неправдою, бо він – Правда й Життя! (пор. Ів 14,6). Господь не в’їжджав на коні чи колісниці у Єрусалим, щоб не було жодних підстав підозрівати Христа політичним месією. Він не воював ні з ким, не мав зброї, не гуртував армії ані не посилав когось на смерть, радше сам, як правдивий Месія і Спаситель дав себе розіп’яти на хресті. Протягом історії людського роду ми  переконуємося про те, що земські володарі поступають інакше: озброюються, воюють, захоплюють чуже, грабують, вбивають та посилають своїх підлеглих на смерть тощо. Первосвященики та фарисеї приймали рішучі постанови, щоби Христа не залишити живим, бо, коли так залишать, «то всі увірують у нього» (Ів 11,48). А Спаситель своїм урочистим в’їздом до Єрусалиму, просто, виконав давно проголошені пророцтва: «Радуйся вельми… Викрикуй, о дочко Єрусалиму! Ось цар твій іде до тебе, справедливий і переможний, смиренний і верхи … на молоденькій ослиці» (Зах 9,9; пор. Соф 3,14-17; Пс 118,26-27). Святий Іван євангелист про в’їзд Ісуса написав такі слова: «Не страхайся, дочко Сіону, ось іде твій цар верхи на жереб'яті …» (Ів 12,15). Святий Учитель Церкви застановляючись над словами євангелиста «не страхайся», твердить, що майже усі попередні ізраїльські царі були користолюбні й несправедливі, віддавали народ ворогам, псували їх, обдурювали людей. А ви, юдеї, цього царя, Христа, Сина Божого, не бійтеся, він – не такий, він – смиренний, терпеливий, незлобний (пор. св. Ів. Золот.,  Бесіда LXVI на Ів п.1). Христос не прийшов з військом, його не супроводжували колісниці, кіннота та озброєні військові. Ні! Він – Цар миру та спокою, любові й розуміння, прихильності й та прощення. Співаймо славу Христові, прославляймо його нашим гідним християнським життям, перепрошуймо Господа за вчинені нами помилки. Готуймося і ми до зустрічі з Христом не лише з освяченими галузками  в руках, але з букетами добрих вчинків любові, милосердя та покаяння. Єднаймося серцями у спільній та уважній молитві з усією Церквою, промовляючи: «Заспівайте люди, божественно в Сіоні і молитву віддайте Христові… На ньому утвердилася Церква, що взиває: осанна, благословен Грядущий» (Утреня свята, ірмос п.3).   
    
   + Ігор
   Архиєпископ і Митрополит Львівський УГКЦ
    
   13 квітня 2014 р. Б. Архикатедральний собор Святого Юра, м. Львів.

    

Львів.Собор св.Юра

Актуально


Щиро вітаю усіх вірних нашої Церкви з великим святом Воскресіння Христового! Дякую нашим священикам за їхнє добре служіння! Складаю подяку усім вірним нашої Церкви за глибокі старання приналежності до Христової Церкви!

Галерея

Previous
 • Владика Венедикт очолив святкування празника у храмі Зіслання Святого Духа, що у Львові на вул. Зеленій

 • смт. Старий Розділ

 • У Львові завтра прощатимуться із загиблим у Києві викладачем УКУ

 • Владика Володимир відвідав парафію Благовіщеня Пресвятої Богородиці, Львів (29.05.2016)

 • Відбулися реколекції для працівників Курії Львівської Архиєпархії

 • Владика Володимир відвідав храм св.. свщм. Йосафата (24.04.2016)

 • Пастирський візит Митрополита Львівського до храму Святого архистратига Михаїла, що у Львові

 • Велика Вечірня у храмі Святого Архистратига Михаїла (20.11.2016)

 • Владика Венедикт узяв участь у пленарному засіданні Польської Єпископської Конференції

 • Митрополит Львівський звершив пресвітерське поставлення у Польщі

 • У Львівській Духовній Семінарії відбулася інавгурація нового навчального року (2015)

 • З нагоди Дня студента молодь взяла участь у відкритій зустрічі із владикою Володимиром (2016)

 • Відбувся круглий стіл на тему «Екологічно-природничі аспекти святої Страдецької гори» (10.11.2016)

 • Митрополит Ігор з пастирським візитом відвідав с. Жирівка

 • Дияконське рукоположення Андрія Химчука

 • Митрополит Ігор освятив новозбудований храм у с. Куровичі (17.04.2016)

 • Митрополит Ігор звершив пресвітерське рукоположення (29.05.2016)

 • Владика Ігор відвідав з пастирським візитом парафію Різдва святого Івана Хрестителя, що у с. Поруби Немирівського протопресвітеріату.

 • Владика Венедикт освятив наріжний камінь катехитичної школи парафії Введення в храм Пресвятої Богородиці, що на Сихові

 • В Архикатедральному Соборі Святого Юра відкрити «Двері Божого милосердя»

 • У Зарваниці відбулося ювілейне V Всеукраїнське військове паломництво

Next

Божественна літургія

 • Район
 • Час літургії

Наші друзі