Проповіді і промови

Архиєпископ і Митрополит Львівський Високопреосвященніший владика ІГОР

  • 14/01/2014 Слово Митрополита Львівського в день празника Обрізання Господа нашого Ісуса Христа та Святого Василія Великого, архиєпископа Кесарії Кападокійської
  • Переглянути усі статті
   Слово Митрополита Львівського в день празника Обрізання Господа нашого Ісуса Христа та Святого Василія Великого, архиєпископа Кесарії Кападокійської

   Кл 2,8-12, Лк 2,20-21,40-52;
   Євр 7,26-8,2  Лк 6,17-23.
    
   Високопреподобні отці та сестри,
   Преподобні сестри та  брати,
   дякую усім вам, черницям та ченцям, за спільну участь у сьогоднішньому святі! Радію тим, що ви свідомі успішної молитви не тільки Служби Божої, але й ретельно пильнуєте молінь із молитвослова та Міней, як Утрені, Часів, Вечірні тощо. Молитва – великий засіб до освячення й спасіння! Молитва – великий середник до зміни суспільства та себе на краще! Нам відомо, що у цій практиці неможливо знеохочуватися, навіть тоді, коли одна молитовна особа знайдеться серед байдужих  до молитви або  серед тих, хто не вірить у силу молитви. Коли ізраїльтяни вийшли із єгипетської землі на них нападали різні вожді та народи одним із таких був войовничий Амалек, що «… задер бій з Ізраїлем у Рефідимі» (Вих 17,8). Мойсей молився з піднятими руками, а Ісус Навин воював: «… як піднімав руки Мойсей, то брав гору Ізраїль, а як опускав, брав гору Амалек» (Вих 17,11). Від моління однієї особи залежала перемога усього війська. І ми знайдемо багато місць у святому Писанні, що добра молитва однієї людини надзвичайно успішна перед Богом. Пригадаймо  про молитву Іллі, який просив Бога про заборону падати дощеві й Господь вислухав молитву пророка і «… закрилось було небо на три роки й шість місяців, і великий голод лютував по всьому краю» (Лк 4,25). Від посухи запанував великий голод, гинула худоба та падали з браку води птиці. Аж після довгого часу Ілля молився до Господа на верху гори Кармель, «припав до землі й, нахиливши лице аж між коліна» (1Цар 18,42) і молитва була вислухана, бо линув потужний дощ. Святий апостол Яків стверджує, що молитва праведної людини має дуже велику (пор. Як 5,16). Молімося, особливо, у цей час за мирне співіснування й лад  у нашій країні, коли люди перебувають на майдані, щоб не залишати їх самих, але, хай наша молитва буде для них великою підтримкою.

   Сьогодні - свято Обрізання ГНІХ, коли народженому Божому Синові на слова ангела було надано ім’я Ісус. Так посланець Господній сказав до святого Йосифа: «… ти даси йому ім'я Ісус, бо він спасе народ свій від гріхів їхніх» (Мт 1,21). Отже, Ісус, означає Спаситель, який врятував народ від гріхів. Так сталося, що Ісус своєю смертю на хресті врятував свій народ від вічної погибелі. А після воскресіння з мертвих, Ісус, з’явившись апостолам сказав до них: «Кому відпустите гріхи - відпустяться їм, кому ж затримаєте - затримаються» (Ів 20,23). Йосиф із Марією виконали припис Бога, що наказав Авраамові (пор. Бут 17,11), а ще точніше Мойсеєві наступне про народженого хлопця: «А восьмого дня обріжуть крайню плоть у нього» (Лев 12,3). Ця практика і цей закон був знаний праведному Йосифові та Богородиці, який вони старалися спокійно виконати. Хоч, як Бог - Ісуса могли не піддавати цьому припису, який він сам установив. Це дуже сильне ім’я: Ісус, - яке необхідно завжди мати на устах й у серці. Бо Ісус поганяє усі нечисті духи, що стараються полонити людину своїми впливами. Коли нечистого духа вигнали із певної дівчини у Польщі, за словами отця Євгена Дирдюка (2012 р.), очищена чітко сказала, що опановані ніколи не говорили імені, лише з погордою у займенниковій формі: «він, той, ним, його».  Стараймося з честю та великою вірою промовляти це святе ім’я нашого Бога, як вияв нашої любові та пошани до Спасителя.

   У цей день відзначуємо та вшановуємо пам'ять святого Василія Великого, мужа молитви та чоловіка цілковито посвяченого Богові. Він народився у заможній сім’ї, де разом прийшло на світ п’ять дочок і чотири сини. Проживав святий Василій у Малій Азії в четвертому столітті. Його життя продовжувалося приблизно 50 років, бо помер 1-го січня 379 року. Святий Василій навчався у Кесарії, Царгороді, а згодом, в Атенах у вищих навчальних закладах та в мудрих вчителів, яких, після певного періоду навчання  перевищував своїм знанням. Найбільше відзначався невинністю життя, мимо безбожного життя мешканців Атен, повних поганських блудів та розпусти. Зі святим Григорієм Назіянзенським давали середовищу приклад християнського життя та дружби. Згодом,  про високі знання святого Василія знала уся Греція. У місті Кесарії він став адвокатом та вчителем красномовності.  Потім, залишив усе й поїхав відвідати різні монастирі, щоби пізнати у них життя подвижників. Подивляв чесноти монахів та пустинників, які не зважали на своє тіло, лише в постах, молитві, холоді й самовідреченні здобували вічне щасливе життя. Повернувшись з подорожі до дому, пішов у пустиню, щоб служити Богові, піднімаючи дуже високо планку чеснотливого життя. Спав на землі, їв посолений хліб та корінці. По якомусь часі прибув до нього святий Григорій, його друг, і вони разом провадили побожне життя, роздумуючи над Святим Писанням, тяжко працюючи й умертвляючи своє тіло. До них кожного дня приходили люди, які цікавилися таким життям, тому святий Василій написав правило, яке прийняли усі монахи на сході. Святий звертав велику увагу на лінивство та розгнуздане життя, що веде до покарання у вічності. Наголошував на чистоту та убоге життя, як дорогу - до нагороди.

   Святий Василій Великий, як глибоко побожний і вчений муж, на заклик єпископа Євсевія у Кесарії, своїми промовами боронив Церкви проти єретичного навчання аріян, що заперечували божество Ісуса Христа. Святість його життя полонила багатьох людей, що наверталися до Бога від своїх хибних переконань. Після смерті Євсевія, Василій став єпископом у Кесарії і, як добрий пастир дбав за чеснотливе життя своїх мирян. Цісар Валєнт захищав аріян і мав бажання наклонити святого Василія до цього помилкового вчення, що йому зовсім не вдалося, бо пізніше вельможа зрозумів свою помилку. Святий Василій багато пережив та перетерпів, обороняючи святу віру проти різних блудів та єретичних повчань. Усе його життя відзначалося повнотою трудів та молитов в обороні правдивої віри. Опікувався опущеними та бідними, нужденними й злидарями, будуючи для них лікарні та притулки. До нього сміливо можна віднести слова із псалма: «Не дам очам моїм заснути, ані повікам задрімати» (Пс 132,4). Увесь в молитві та праці, недосипанні та голоді. Ми вдячні Богу за те, що маємо спадщину святого Василі Великого у написаній святій Літургії, яку молимося десять разів у році, що містить глибокі молитви та духовно наповняє, й освячує душі!

   Колись Господь так промовляв до ізраїльського народу: «Тож коли щиро слухатиметеся мого голосу й дотримуватиметеся мого завіту, будете моєю особливою власністю з-поміж усіх народів, бо моя вся земля» (Вих 19,5). А чернечі душі – особлива власність Господа Бога  і про це слід завжди пам’ятати! Закликаю усіх ченців та черниць, а в особливий спосіб, звертаюся до отців та братів ЧСВВ, сестер Василіянок, щоб на зразок святого Василія Великого дорожили святою Церквою, прислухалися до її голосу та боронили її від різних нападів нечестивого оточення! Хай благословення Боже спочине на кожній благородній душі чернецтва нашої Церкви! Святий Василію Великий, моли Бога за нашу церкву та наш народ! Бажаю усім щасливого Нового року!

   + Ігор
   Архиєпископ і Митрополит Львівський УГКЦ

   14 січня 2014 р. Василіянський Інститут філософсько-богословських студій ім. Митрополита Й. Рутського (м. Львів-Брюховичі)

Львів.Собор св.Юра

Актуально


Щиро вітаю усіх вірних нашої Церкви з великим святом Воскресіння Христового! Дякую нашим священикам за їхнє добре служіння! Складаю подяку усім вірним нашої Церкви за глибокі старання приналежності до Христової Церкви!

Галерея

Previous
 • Розпочався новий навчальний рік у Школі духовності та євангелізації Львівської архиєпархії.

 • Дитячий табір «Тверезість душі – ознака святості» (18-22.07.2016)

 • Проща до Патріаршого Собору Воскресіння Христового УГКЦ

 • Владика Ігор, Архиєпископ і Митрополит Львівський 4 жовтня 2015 року у монастирському храмі Пресвятого Серця Ісуса (м. Жовква)

 • Відійшов до вічності о. Василь Притула

 • Митрополит Львівський, Високопреосвященний владика Ігор

 • Храмовий празник та дияконські рукоположення у монастирі святого Онуфрія (25.06.2016)

 • З нагоди храмового празника Митрополит Ігор здійснив пастирський візит до парафії Успіння Пресвятої Богородиці, що в с. Морянці Краківецького протопресвітеріату.

 • Свято Герарда у Кохавині.

 • У гарнізонному храмі молились за примноження милосердя і любові серед українського народу.

 • Владика Володимир освятив ікони у каплиці школи-інтернат №2

 • У Львові провели науково-практичний семінар для вчителів християнської етики та катехитів

 • Святкування 100-ліття віднови Згромадження Cестер Святого священномученика Йосафата в Галичині.

 • Місії тверезості у парафії Благовіщеня Пресвятої Богородиці

 • У Світлий вівторок владика Венедикт відвідав м. Винники (18.04.2017)

 • Робоча зустріч працівників Душпастирського відділу Курії Львівської архиєпархії (25.09.2015)

 • ікона празника Зіслання Святого Духа

 • «Якщо Бог є світлом, то світлом життя є віра в Бога», - Блаженніший Святослав у Зарваниці

 • Реколекції для духовенства Львівської архиєпархії (2016)

 • Пастирський візит Митрополита Львівського до м. Новояворівськ (20.12.2015)

Next

Божественна літургія

 • Район
 • Час літургії

Наші друзі