Проповіді і промови

Архиєпископ і Митрополит Львівський Високопреосвященніший владика ІГОР

  • 20/12/2013 Слово Митрополита Львівського в день празника Святого Миколая Чудотворця
  • Переглянути усі статті
   Слово Митрополита Львівського в день празника Святого Миколая Чудотворця

   Євр 13,17-21; Лк 6,17-23.

   Достойні сестри і брати, 
   скеруймо наші щирі молитви до святого чудотворця Миколая, великого мужа милосердя та співчуття до знедолених людей. Він любив ближніх добрими вчинками, обдаровуючи бідних осіб подарунками у вигляді матеріальної допомоги. Передання стверджує, що йому дісталося певне багатство після батьків, до якого він не прив’язував свого серця. Був вільною людиною в цьому, допомагав людям у нещастю, пам’ятаючи слова Ісуса Христа: «І ти будеш щасливий, тому що вони не мають, чим тобі відплатити, - тобі бо віддасться в день воскресіння праведних» (Лк 14,14). Радо віддавав кошти, не очікуючи взамін нічого, лише з певністю складав свою данину в руки Божі через ближніх. Працював не на ту їжу, «…яка проминає, лише на ту їжу, яка залишається на життя вічне…» (Ів 6,27). Святий Миколай народився у провінції Лікії, сучасна Анталія, Туреччина. Докладно незнаний його рік народження – здогадуються, що припадав би на четверту чверть третього століття (270, 286?). Невідомий, також, його рік переходу до вічності, після тверджень різних авторів - це сталося коло 345 року? У нашій Церкві здавен святкують Чудотворця Миколая 19-го грудня. Зрештою, це немає великого значення, важність полягає в тому, що такий святий жив, діяв як священик і єпископ, був добре освічений та відзначався доброчинністю.

   Діла милосердя, які творив святий Миколай Чудотворець, надихають багатьох людей до наших днів допомагати тим, хто знаходиться у матеріальній скруті. Зокрема, увагу звертають на малозабезпечені родини, у яких зростають діти. Коли Ісус Христос був у Витанії в домі Симона прокаженого, а одна жінка вилила на його голову велику кількість пахучого мира, хтось обурився, мовляв, що це можна було продати й гроші роздати бідним. Господь відізвався: «Бідних бо ви завжди маєте з собою і, коли захочете, можете їм добро чинити; мене ж не завжди маєте» (Мр 14,7). А праведний Товит, навіть посилав свого сина, щоб розшукав когось із бідних  у Ніневії та привів до господи, щоб міг разом обідати (пор. Тов 2,2). І не їв, лише чекав на повернення свого сина Товії з міста… Так глибоко розумів цей мудрець необхідність ділитися із ближніми своїм добром. Коли праведний Іов втратив великий маєток, а разом із тим своїх синів та дочок, не нарікав на Бога, лише промовив: «… Господь дав, Господь і взяв. Нехай ім'я Господнє буде благословенне!» (Іов 1,21). Хтось із знатних осіб приходив до Ісуса Христа, щоб почути поради, що йому ще робити для спасіння, бо змалку уже старанно зберігав Заповіді. Спаситель  сказав до нього: «… Одного ще тобі бракує: продай усе, що маєш, і роздай бідним, і будеш мати скарб на небі…» (Лк 18,22). Велика - це заміна та вічне добро для душі, коли за матеріальні речі здобувається освячення та спасіння! Але тут справа не тільки у зовнішньому роздаванні милостині та допомозі потребуючим, необхідно це чинити з любові до ближнього. Святий апостол Павло зауважує:  «І якби я роздав бідним усе, що маю, та якби віддав моє тіло на спалення, але не мав любові, то я не мав би жадної користі» (1Кр 13,3). Святий говорить більше, бо відкликається  аж до готовності жертви з тіла, а не тільки з матеріальних речей, однак, підкреслює при цьому конечність любові у доброчинності. Любов - більша від розданих маєтків. Хто б роздавав своє майно без любові до ближніх, така особа тратила б на здобуванні заслуги перед Богом. Вважаємо, що той, хто роздає свої добра, хто стається таким доброчинцем, такі особи уже посідають любов до потребуючих й тому простягають руку допомоги. А Господь найкраще знає серце кожної людини, він проникає її кожну таємну мисль, вчинок та задум, тому оцінку добрих діл завжди необхідно залишати йому.

   Святий Миколай, як розповідає легенда, закидав золото до господаря у хату через вікно й швидко віддалявся, не очікував подяки та розголосу. Старався робити по навчанні Ісуса Христа: «Ти ж, коли даєш милостиню, нехай твоя ліва рука не знає, що робить твоя права» (Мт 6,3). Можливо, хтось подумає, що моя милостиня зовсім незначна, не маю дуже з чого дати, подібно, як бідна вдова кинула у храмі до скарбнички тільки дві лепти, малувато, але усе, що посідала. А Господь оцінив це по справедливості, кажучи: «Істинно кажу вам, що ця бідна вдова кинула більш від усіх» (Лк 21,3). Значить, вона віддала усе, що мала, покладаючись не на гроші, а на Бога. З усього почутого Господь каже нам: «… Іди і ти роби так само» (Лк 10,37). Чинімо милосердя з того, що посідаємо й допомагаймо тим, кому можемо. Бог винагородить нам духовно у свій спосіб. Звертаймося до святого Миколая молитвою Утрені: «Як раніше ти спас від смерті юнаків, святителю Миколаю, явившись їм, так і нині спаси мене від недолі, і напастей, і бід, всеблаженний» (Утреня свята, ірмос п.4). Пресвята Богородице і святителю Миколаю, виблагайте у Господа для нашого народу миру, злагоди й доброї долі!
    
   + Ігор
   Архиєпископ і Митрополит Львівський УГКЦ

   19 грудня 2013 р.Б. Архикатедральний собор Святого Юра, м. Львів

Львів.Собор св.Юра

Актуально


Щиро вітаю усіх вірних нашої Церкви з великим святом Воскресіння Христового! Дякую нашим священикам за їхнє добре служіння! Складаю подяку усім вірним нашої Церкви за глибокі старання приналежності до Христової Церкви!

Галерея

Previous
 • Хресну дорогу вулицями м. Золочева очолив владика Венедикт, Єпископ-помічник Львівської Архиєпархії УГКЦ

 • Владика Венедикт узяв участь у святкуванні 20-ліття храму Різдва Пресвятої Богородиці в с. Нестюки, що на Золочівщині

 • Рух християнських сімей молився Хресну дорогу у Страдчі

 • Синод Єпископів УГКЦ оновить Стратегію Церкви 2020

 • Пастирський візит Митрополита Львівського у Старе Село Звенигородського протепресвітеріату

 • Митрополит Львівський освятив наріжний камінь монастиря сестер «Дочки Матері Божої Неустанної Помочі» у Новояворівську

 • Робочий візит до Німеччини владики Володимира, Єпископа-помічника Львівської архиєпархії

 • У Львові вшанували День пам’яті дітей, втрачених через аборти і викидні

 • Владика Венедикт освятив рекреаційну зону с. Кожичі (27.09.2015)

 • У парафії Благовіщення Пресвятої Богородиці відбулось свято національної єдності

 • Митрополит Львівський освятив новозбудований храм у Яворові

 • У Архикатедральному Соборі м. Львова рукоположили священика (09.08.2016)

 • Новіційна школа на проща до Кохавини

 • У гарнізонному храмі Львова освячено відреставрований хрест ХІХ століття

 • Митрополит Ігор освятив надкупольні хрести храму Воздвиження чесного і животворного Хреста Господнього, що у Львові.

 • Відбулися перші цьогорічні збори протопресвітерів Львівської архиєпархії

 • Школа духовності і євангелізації Львівської архиєпархії

 • « Новий 2014 рік з Ісусом Христом»

 • Ювілейні святкування у Прилбичах - родинному селі Митрополита Андрея

 • У Зарваниці відбулося ювілейне V Всеукраїнське військове паломництво

 • Владика Венедикт відвідав храм Зіслання Святого Духа (м. Пустомити)

 • Храм Зіслання Святого Духа, що на Сихові

Next

Божественна літургія

 • Район
 • Час літургії

Наші друзі