Проповіді і промови

Архиєпископ і Митрополит Львівський Високопреосвященніший владика ІГОР

  • 14/04/2017 Слово Митрополита Львівського у Страсну п’ятницю
  • Переглянути усі статті

   Слово Митрополита Львівського у Страсну п’ятницю

    
    
   «І, скоштувавши оцту, вимовив Ісус: «Звершилось»; і схиливши голову, віддав духа» (Ів 19,29). Таким пророчим словом Син Божий завершив своє життя на землі. Де це сталося й чому? Господь завершив своє життя розіп’ятим на хресті в Єрусалимі (пор. Лк 13,33). Ісус Христос обіцяний Небесним Отцем Спаситель світу, в такий спосіб викупив увесь людський рід від неволі диявола. Син Божий завжди перебуває з нами, як Бог та людина. З перемогою диявола на хресті, Спаситель наклонив людину чи полегшив їй можливість  чинити добро. Зло уже не має верху, втратило панування над людьми. Хоч відомо, що людина вільна у виборі й може вибирати зло та слідувати за ним. Бог, який  покликав людину до життя, дарував їй безсмертну душу, запропонував жити у любові та дружбі з ним. Господь кличе людину до себе, заохочує бути поряд з ним, бо розглядає людей зі сторони любові: «Кажу вам, моїм друзям..» (Лк 12,4); «… Називаю вас друзями, бо все я вам об'явив…»  (Ів 15,15). Бог знав про завзятість та лють людських сердець, відав про жорстоке ставлення юдеїв до нього. Ісус Христос сказав про себе: «Ви знаєте, що через два дні буде Пасха й Син Чоловічий буде виданий на розп'яття» (Мт 26,2). Спаситель не втікав від катувань й терпіння, вийшов радісно напроти ворогів: «Тож він спитав їх ще раз: Кого бо шукаєте? А вони: Ісуса Назарянина» (Ів 18,7). «І коли він їм сказав: Це я! - подалися назад і припали до землі» (Ів 18,6). Ватага людей, які прибули схопити Ісуса, впала на землю від промовленого ним слова. Ісус добровільно віддався в руки тих, хто прибув його схопити, бо «наблизилась уже година» темряви (пор. Мт 26,45). Сина Божого розіп’яли на хресті, розп’яли людину. Він терпів, як людина, бо Бог не може терпіти. Христа розіп’яли, але любов продовжувала жити, не вмертвили жорстокі люди милосердя, правди й справедливості. Філософія Бога така, що любов неможливо жодною зброєю ліквідувати. Господь пропонував й продовжує усіх заохочувати до гідного християнського життя. Він залишає людині велику свободу, вибір, не втручається у її життя, стоїть осторонь, навіть, тоді, коли вона вибирає зло або поступає жорстоко, розправляється із життям ближніх… А життя – великий Божий дар! Уявімо, що Бог пропонує кожній людині мішок золота. Люди розібрали його й по-різному використали. Одні прогуляли, пропили та розтринькали на непотрібні речі із друзями. Інші збудували котеджі, будинки тощо. Хтось із таких вклав отримані кошти у побудову заводів та фабрик, деякі роздали бідним тощо. Кожна людина відповідальна перед Богом та ближніми за гідне життя, що веде до вічного щастя.
   У свято Благовіщення, сьомого квітня цього року, в нашій семінарії Святого Духа відбулася конференція присвячена 125-тій річниці уродин святої пам’яті патріарха Йосифа Сліпого. Захоплюючу доповідь виголосив пан Петро Франко. Його і ще чотирьох 15-літніх хлопців арештувала радянська влада. Томився у Мордовських трудових в’язничних колоніях, де зустрівся із митрополитом Йосифом Сліпим. Мав з ним кілька зустрічей, розмов, бо преосвященніший цікавився станом нашої Церкви, яку арештувала радянська влада. Доброчесний пан Петро розповів про один із епізодів життя у зоні. Раз якось був запрошений митрополитом на моління Молебну, за що, згодом, був покараний в’язничними органами. Приближалися  Великодні свята. За кілька днів перед ними, він бачив, як митрополита Йосифа провадили в наручниках в БУР (барак посиленого «усиленого» режиму). Як підліток, пан Франко Петро пережив це по-своєму. Він представив, що митрополит, найбільш шанований та поважаний не тільки у Львові, але й поза межами в інших країнах, духовник, богослов, професор, людина високого знання, науковець тощо, йшов у наручниках, як злочинець. Злочин був один: продовжував бути вірним Христовій Церкві, не зрадив Богові та своєму народові. Для молодого хлопця цей випадок став глибоким переживанням через пониження невинних людей, знущання над ними, яких за нікого рахували… Звертаємося до Ісуса Христа, Другої Божої Особи, звичайно, що Бога не можемо порівнювати з ніким, але йдеться про знущання, пониження й катування. Виконавці зла знущалися й понижували митрополита Йосифа і багато подібних до нього. Він з любові до Бога приймав цю погорду. Інший доповідач сказав, що одного разу митрополит згадав на волі, що тяжко було відчувати на собі руки конвою. Потім, думаючи про Сина Божого, якого зрадили, відреклися, катували, а вкінці, познущавшись розіп’яли - такого нелюдського відношення неможливо збагнути, бо це – збиткування над Творцем. Ісус Христос помер за нас із великої любові до кожної особи, яка приходить на цей світ. Він шепнув вголос людям із хреста слово «звершилося», тобто, я усе вчинив для тебе особисто, щоб ви усі були спасенні. Кілька осіб стояли при хресті Ісуса, коли він помирав, не так вже й багато людей у наш час вірні Богові, щоб стояти у його вірній любові до кінця життя.? Господи, дай нам прагнення твоєї любові, щоб у такий спосіб виконувати твою волю. Божа Мати, допоможи нам гідно звершувати наше служіння Христові!
    
    
   + Ігор
   Митрополит Львівський, УГКЦ
    
    
    
   14 квітня 2017 р. Б. Архикатедральний собор св. Юра, м. Львів

Львів.Собор св.Юра

Актуально


Щиро вітаю усіх вірних нашої Церкви з великим святом Воскресіння Христового! Дякую нашим священикам за їхнє добре служіння! Складаю подяку усім вірним нашої Церкви за глибокі старання приналежності до Христової Церкви!

Галерея

Previous
 • Митрополит Львівський здійснив пресвітерське та дияконське рукоположення

 • Митрополит Львівський звершив пресвітерське поставлення у Польщі

 • Митрополит Львівський звершив Архиєрейську Літургію Передшеосвячених Дарів у Гарнізонному храмі (22.04.2016)

 • Відбулося освячення храму у с. Селисько (22.05.2016)

 • У с. Попеляни, що на Пустомитівщині освятили відновлений храм. Фото

 • Зустріч настоятельок Сестер Служебниць у Львові

 • Владика Ігор звершив освячення фундаменту під зведення храму в Рудно

 • Священнослужителі Львівської архиєпархії ознайомились з методами праці школи євангелізації св. Андрія

 • Дияконське рукоположення Андрія Химчука

 • «Говоріть словом і своїм життям про Христа», - владика Венедикт до учасників «XXI Міжнародної пішої прощі «Львів-Унів». Фото/відео

 • У Львові попрощалися із військовослужбовцями, що загинули під Зеленопіллям

 • Відбулося освячення храму у с. Селисько (22.05.2016)

 • Богослужіння Святої Великої П’ятниці (29.04.2016)

 • Літній табір для дітей Костянтинівки (2016)

 • Пастирський візит парафії Пресвятої Тройці (с. Терновиця, Яворівського р-н) 2015 р. Б.

 • Престольний празник храму Вознесіння ГНІХ, що у Львові

 • Міжнародний гросмейстерський шаховий турнір з нагоди 150-ліття від дня народження праведного Митрополита Андрея

 • Пастирський візит Владики Венедикта до храму Свщмуч. Йосафата: дві сестри редемптористки склали вічні обіти

 • Зустріч християнських сімей 15 листопада 2015 року

 • Храмовий празник Вознесіння ГНІХ у Золочеві

Next

Божественна літургія

 • Район
 • Час літургії

Наші друзі