Проповіді і промови

Архиєпископ і Митрополит Львівський Високопреосвященніший владика ІГОР

  • 27/01/2017 Слово Митрополита Львівського на празник Богоявлення ГНІХ
  • Переглянути усі статті
   Слово Митрополита Львівського на празник Богоявлення ГНІХ
    
    
   Тит. 2,11-14; 3,4-7; Мт. 3,13-17.
    
   Доброчесні отці та милозвучні диякони,
   Дорогі богомольці храму святого великомученика Юрія,
    
   найперше, вітаю усіх на цьому великому святі: Богоявлення Господнього! Кажемо Богоявлення, бо під час хрещення Сина Божого у річці Йордан, дуже виразно промовив Бог Отець, Творець неба і землі! Присутні пізнали Бога, як пресвяту Трійцю, бо було чути з неба голос Бога Отця; на березі, після хрещення у Йордані, стояв Бог Син, а із розкритого неба на Ісуса спускався Святий Дух немов голуб! «І голос пролунав з неба: Це Син мій любий, що його я вподобав» (Мт. 3,17). Небо вказало людству кого необхідно любити: Сина Божого! Небесний Отець вказав землянам, що Ісус Христос, як справжня людина – це Бог Син, Друга Особа Божа! Прогримів виразний голос із неба, який не злякав нікого, навпаки, промовляв Небесний  Отець, оповіщаючи велику правду і про пресвяту Трійцю, і про свого улюбленого Сина. Велике щастя для народу, що сам Бог промовляє до людства, проголошуючи незбагненні Тайни! Бог повідомляє про себе, що він – є, він – Сущий, він – самобутнє Буття в Трьох Особах!  Господь нікого не потребує у керуванні та утриманні світу, він - самодостатній, не очікує поради, немає необхідності у підтримці, Богові - ніхто, нічого й ніколи не може щось загрожувати. Велич Христа дуже добре розумів святий Іван Предтеча, який суперечив Ісусові, щоб він - раб й створіння хрестив Творця всесвіту й Боголюдину! Так, Хреститель тремтів, але не міг відмовити словам Спасителя, який виразно сказав Іванові, що «… личить нам здійснити всяку правду». Хрестячи Сина Божого, Господь змивав гріхи усього людства: «… нині у великих водах омиває давній сором Адамової злої натури» (Утреня свята, тропар, п.5). Всевишній змилосердився над упалим в гріх Адамом, тобто, над кожною зраненою гріхом людиною і «прийшов оновити смертного – струменями Йорданськими» (Утреня свята, троп., п.9). Великий Бог не відвернувся від людини, не залишив свого створіння, яке покинуло його: «Бог бо так полюбив світ, що Сина свого Єдинородного дав, щоб кожен, хто вірує в нього, не загинув, а жив життям вічним» (Ів 3,16). Здійснилася велика правда: Бог об’явив себе людям, Син Божий врятував людство від вічної кари. Любімо Бога, прославляймо його нашим життям! Відвертаймося від гріха, від фізичного та духовного зла, бо воно гидке та противне у Божих очах.
    
   Коли єврейський народ покидав Єгипет, що поволі став неволею, коли Господь зламав гординю фараона і той погодився на вихід ізраїльтян, опинившись перед морем, Мойсей зі своїм людом був безпорадний. За синами Ізраїлю гналося військо фараона. Ізраїльтяни опинилися в трудній ситуації, а пророк молився до Бога на березі моря, упрошував у нього помочі, кричав, голосив, благав, очікував Господнього втручання. Бог відізвався до Мойсея: «… Чого голосиш до мене?... Ти ж підійми твою палицю та простягни твою руку над морем і розділи його, і нехай сини Ізраїлю сушею пройдуть через середину моря» (Вих 14,15-16). Господь відізвався до людини, щоб вона не піддавалася розпачі, не упадала в зневіру, не виключала його зі свого списку, як Спасителя й рятівника… Не бійтеся ворогів, вирушайте дном моря, що стається для вас сушею, пройдіть дном моря сухою ногою, бо у мене немає нічого неможливого. Не тільки людина, але й водна стихія підвладна Богові, бо він покликав її до існування (пор. Бут. 1,1-10). Коли учні Христові знайшлися на розбурханому морі, злякалися: «Тоді він устав, погрозив вітрові і сказав до моря: Замовкни! Ущухни! І затих вітер, і залягла велика тиша» (Мр. 4,39). Бог утихомирює водні хвилі, це - Господь, що рятує людину від гріховної напасті. Пророк закликає: «Обмийтеся, станьте чистими; усуньте з-перед моїх очей нікчемні ваші вчинки; перестаньте чинити зло!» (Іс 1,16). Що ж означають слова пророка, щоб обмитися? Чи він має на увазі вживання води, для очищення тіла? Ні! Тому що він відразу проголошує те, що має на увазі: «Навчіться добро чинити; шукайте правди, захищайте пригнобленого, обороняйте сироту, заступайтеся за вдову!» (Іс 1,17). Ось, діла, які очищують душу! Відповідно, занедбання їх – забруднюють духа. Правда, що вода має властивості відмивати тіло від матеріального бруду, також, усякі цілющі властивості закладені Богом. Вода сама собою не може ніяким способом допомогти людині? Лише, Божа енергія, Господня сила діє через воду, що стає простим середником, матеріалом слухняним Богові. Колись, хворий на проказу Нааман, начальник війська арамійського царя,  прибув до пророка Єлисея за допомогою, щоб очистив його від прокази. Праведник не вийшов до нього, лише, послав слугу, щоб сказав: «… Іди та викупайся сім раз у Йордані, і тіло твоє знову стане чистим» (2Цар. 5,10). Це дуже розгнівало хворого вельможу, бо він уважав, що води дамаських рік, Авана та Фарфар, багато кращі й чистіші за «усі ізраїльські води». Подався розгніваний назад, але слуги заговорили, що пророк нічого поганого не велів йому, - начальник  схаменувся. Пішов, занурився сім разів і проказа зникла. Сила молитви, благання праведника до Господа, зцілила його через занурення у воду.
    
   У ці дні молимося над водою, посвячуємо її, вживаємо для того обряду приписаного святою Церквою. Уживаємо свічок, духа, руки та хреста з приписаним молитвами, щоб освятити воду. І Господь дає енергію воді, через яку відпускає гріхи, зціляє недуги, проганяє бісів та руйнує їхні підступи, просвічує розум, наповнює душу освяченням, освячує доми, очищує повітря тощо. Черпаймо, причащаймося й уживаймо цієї свяченої води з великою вірою, з покаянною душею, з надією на Бога і отримаємо багато Господніх дарів! «Бо Божа благодать з'явилася спасенна всім людям» (Тит. 2,11). Дякуймо нашому Спасителеві, який спас нас «… з свого милосердя, купіллю відродження і відновленням Святого Духа» (Тит. 3,5). Хай Боже благословення, сила Святого Духа витає над нами! Пресвята Богородице, допомагай нашому народові жити у Божій благодаті, мирі та любові!
    
    
   + Ігор
   Митрополит Львівський, УГКЦ
    
    
   19 січня 2017 р. Б. Архикатедральний собор святого Юра, м. Львів.

Львів.Собор св.Юра

Актуально


Щиро вітаю усіх вірних нашої Церкви з великим святом Воскресіння Христового! Дякую нашим священикам за їхнє добре служіння! Складаю подяку усім вірним нашої Церкви за глибокі старання приналежності до Христової Церкви!

Галерея

Previous
 • Патріарх Йосиф Сліпий

 • Владика Венедикт узяв участь у пленарному засіданні Польської Єпископської Конференції

 • В Академії сухопутних військ відбулись урочистості з нагоди випуску офіцерів та сержантів

 • Празник Успіння Пресвятої Богородиці у Святоуспенській Унівській Лаврі

 • Завершився Собор Львівської архиєпархії «Жива парафія - місце зустрічі з живим Христом».

 • Храмовий празник на парафії Пресвятої Євхаристії

 • Молитовна хода вулицями Львова «За мир і Божу мудрість для Українського народу»

 • Єпископ-помічник Львівської архиєпархії здійснив пастирський візит у с. Полюхів.

 • Капелани зустріли бійців, які повернулись із зони АТО

 • У Зарваниці завершився сімейний табір

 • Митрополит Ігор освятив храм верховних апостолів Петра й Павла в с. Будьків Звенигородського протопресвітеріату

 • Духовно-профілактичні місії тверезості серед молоді в Новому Роздолі (22.11.2016

 • Високопреосвященний владика Ігор звершив освячення новозбудованої дзвіниці в смт. Івано-Франкове

 • Відбулася проща працівників Львівської національної галереї мистецтв ім. Бориса Возницького

 • В УМХ проведи свято коляди (2017)

 • Митрополит Львівський очолив молитовний відпуст в Кохавинському монастирі Св. Герарда, що на Жидачівщині.

 • Відбулася зустріч курсу «Сім’я - домашня церква».

 • У різних єпархіях УГКЦ проводитимуться Лекторії Соціальної доктрини Церкви

 • Митрополит звершив пастирський візит з нагоди 10-ї річниці освячення храму у Національній Академії сухопутних військ

 • Митрополит Львівський Ігор

Next

Божественна літургія

 • Район
 • Час літургії

Наші друзі