Проповіді і промови

Архиєпископ і Митрополит Львівський Високопреосвященніший владика ІГОР

  • 08/01/2017 Слово Митрополита Львівського на Неділю по Різдві ГНІХ та празник Собору Пресвятої Богородиці
  • Переглянути усі статті
   Слово Митрополита Львівського на Неділю по Різдві ГНІХ та празник Собору Пресвятої Богородиці
    
    
   Мт 2,13-23 08.01.2017.
    
   Доброчесні отці,
   Достойні сестри і брати,
    
   приємно бачити вас у церкві на молитві, бо старанною молитвою прославляємо Бога та випрошуємо у нього благословення для гідного спасенного життя. Кожна людина має немалі борги перед Господом, а любов, яку практикуємо до Бога, може від цих боргів легко звільнити. Пам’ятаємо притчу Ісуса про царя та бідного слугу, що був винен десять тисяч талантів. Слуга не мав чим віддати, йому б не вистарчило життя на віддавання боргу. Мудрий слуга вибрав інший шлях: вчинив акт покори та любові, припав панові до ніг, поклонився лицем до землі, не озвучував, що немає чим віддати, просив почекати… Слуга достукався до безмежної доброти пана, зворушилося серце вельможі, бо цей дарував йому дуже великий борг (пор. Мт 18,27). Слуга не насмілювався просити про дарування боргу, а добрий пан вчинив великий акт милосердя та любові – списав позику. Відомо, також, про розбійника, що висів поряд з Ісусом на хресті та просив його, щоб згадав його у своєму Царстві. А, що ж Бог на це? Яка була реакція Господа? - Син Божий відреагував по великій любові, промовивши до розбійника: «… Сьогодні будеш зо мною в раї» (Лк 23,43). Розбійник просив пам'ятати про нього, а Господь за щире звернення, за довіру, взяв його у рай, простивши провини. Бог любить людину, бо він покликав її до життя, щоб нагородити вічним щастям, вічною славою у небі. Господь бажає, щоб усі люди отримали небо через вірність своєму Творцеві. Переконуємося про те, що довіра до Бога, покірна постава перед ним, милосердя над ближніми, покаяння у гріхах, спонукує Господа прощати людям провини й нагороджувати вічним щастям у небі. Ради спасіння людини, задля її вічного щастя Друга Особа Божа, Син Божий, прийняв людське тіло і став людиною. Бог став людиною, показав безмірну любов до людей, прийнявши тіло людини; проповідував слово Боже, організував Церкву з апостолів та учнів, витерпів муки, розп’яття на хресті, помер і воскрес – усе заради людини, ради її щастя.
    
   Ісус Христос народився тоді, коли людство перебувало у глибокому гріховному проваллі : «Народ, який сидів у темноті побачив велике світло; тим, що сиділи в країні й тіні смерті, - зійшло їм світло» (Мт 4,16). Прихід Спасителя світу, Сина Божого на землю в тілі людини, принесло у світ духовну  радість та освітило грішний люд. Здавна пророк заповідав: «Народ, що в пітьмі ходить, уздрів світло велике; над тими, що живуть у смертній тіні, світло засяяло» (Іс 9,1). Творець не забув про своє створіння, рятував людей від вічної неволі, від покарання за гріхи. Богу дорога кожна особа, кожна людина йому цінна! Тому він прийшов у світ, щоб спасти народ, вказати дорогу правди, освячення й спасіння. Кожна людина має обов’язок прийняти спасіння й бути щасливою у небі, де Господь нагороджує тих, хто живе по-християнськи, хто молиться і не кривдить ближніх, хто кається перед Богом та проявляє любов до інших. До спасіння не потрібно багато, необхідно щиро звертатися до Господа, подібно, як це вчинив розбійник, якого душу проникнув Ісус, що прийняв його внутрішнє розкаяння та добру волю.
    
   Сьогодні другий день Різдва Господнього, свято собору пресвятої Богородиці та святого Обручника Йосифа, також, неділя після Різдва, яка посвячена праведному Йосифу обручнику, царю Давиду та Якову, брату Божому. Святий апостол Матей розповідає про те, що невдовзі по народженні Сина Божого, якого люди не прийняли, яким не цікавилися, цар Ірод, довідавшись від мудреців, що народився справжній цар, намагався підступом знайти його й убити, - зацікавився Богом. Тому Господь послав ангела, який у сні промовив до Йосифа, щоб той забрав дитя з матір’ю та втікав у Єгипет. Не просто, направлявся у Єгипет, а ховаючись спішив, таємно, не оголошуючи про святу Родину, бо дитяті загрожувала жорстока розправа. Небесний Отець не боронив свого Сина в чудесний спосіб, не вчинив для нього неприступної загороди, якогось скритого місця, недосяжного людському оку… В природній спосіб, з усякою осторогою й страхами Божа Родина прямувала у далекий край. Праведний Йосиф вночі, не чекаючи досвітку, забрав дитя й матір, утікав в Єгипет від меча Ірода. Після смерті жорстокого царя, присланий Богом ангел, знову сповістив Йосифа, що вони можуть повертатися додому, «бо вмерли ті, що чигали на життя дитятка». А праведний Йосиф був все одно обережний, бо не повернувся у Юдею, лише, задля безпеки для Сина Божого, подався у Галилею в місто Назарет. Не просте було життя найсвятіших осіб: Марії та Йосифа, більших від них не буде ніколи на світі! Здавалося, що Ісус Христос, сам Бог, зарадить неприємній історії, але він, також людина, тому питання вирішувалося так, як це буває з людьми. У Святому Писанні усе описано так просто, якби зовсім нічого прикрого не діялося. Хоч відомо, що дуже гірку долю прийшлося випробувати святій Родині: Богородиця, яку не торкнувся, навіть, первородний гріх, мала берегти свого Сина від загрози вбивства. Ніхто не скаржився, святий Йосиф і Марія спокійно приймали волю Бога, годилися з тим, що пропонував їм ангел, навіть, ранку не чекали, лише відразу, вночі втікали від людської злоби. Побожна Родина служить добрим прикладом усьому людству, як необхідно годитися й виконувати волю Бога, приймаючи невигідні умови, не оскаржувати нікого, не мати претензій ані до Бога, ані до ближніх. Пресвята Марія, мати Сина Божого, була дуже спокійна, коли її не приймали мешканці Вифлиєму до своєї оселі, щоб могла породити дитя Ісус. Святий апостол Лука записав, можливо, зі слів пастушків, які з волі ангелів прийшли до народженого Спасителя, побачивши його в жолобі: «Марія ж пильно зберігала все це, роздумуючи в своїм серці» (Лк 2,19). Євангеліст зауважив зібраність думки Марії, яка вдивлялася в народженого Бога, бо її любов до нього неможливо було затьмарити жодними найбільшими перешкодами й невигодами. Про це зовсім не згадується, бо радість від приходу Спасителя переповнювала серце Марії та святого Йосифа! Нічого, жодні прикрощі не в силі затьмарити світла та радості у серці пречистої Марії!
    
   Просімо Господа, щоб благословив нам жити у наших сім’ях так, як проживали святий обручник Йосиф з Марією, обороняючи дитятко Ісус та, приймаючи несподівані й трудні виклики цього життя! Просімо Бога дару пізнавати його волю та радо виконувати її! Хай у наших сім’ях та родинах, у нашій Україні, панує мир, злагода й розуміння. Хай дух розкаяння пророка Давида огортає наші серця, щоб, розуміючи наші прогрішення, ми каялися й радо мирилися з Господом! Ісусе, Маріє, Йосифе, благословіть наш край миром, любов’ю та взаєморозумінням!
    
    
   + Ігор
   Митрополит Львівський, УГКЦ
    
    
    
   8 січня 2017 р. Б. храм Собор Пресвятої Богородиці, с. Малехів.

Львів.Собор св.Юра

Актуально


Календар Пасторального планування Львівської Архиєпархії УГКЦ на березнь 2017 року.

Галерея

Previous
 • Владика Венедикт із пастирським візитом у с. Кожичі, Яворівського р-н. (27.09.2015)

 • храмовий празник в с. Басівка

 • У престольний празник Владика Володимир відвідав парафію свв. Кирила і Методія (24.05.2016)

 • Владика Венедикт освятив фігуру Богородиці біля будівлі Управління МВС України на Львівській залізниці

 • Верховний Архиєпископ-емерит УГКЦ Блаженніший Любомиро

 • Владика Ігор очолив Велику Вечірню з Литією в Архикатедральному соборі Святого Юра

 • Владика Венедикт відвідав храм Святих верховних апостолів Петра і Павла, що в с. Зимна Вода

 • Владика Венедикт відвідав с. Лопушанка, що на Турківщині

 • У Львові відкрили ще один центр дозвілля для літніх людей.

 • Пастирський візит до парафії Матері Божої Неустанної Помочі

 • Молитва за мир у Соборі святого Юра (1.1.2017)

 • Владика Венедикт очолив святкування храмового празника у парафії Пресвятої Тройці с. Солонка

 • «Проповідь миру особливо потрібна там, де є загроза миру», – Глава УГКЦ на погрози влади позбавити легального статусу релігійні організації УГКЦ

 • Відбулася зустріч курсу «Сім’я - домашня церква».

 • У с. Малечковичі відбулася вистава про покликання і діяльність Праведного Митрополита Андрея

 • Високопреосвященний владика Ігор звершив освячення новозбудованої дзвіниці в смт. Івано-Франкове

 • храм Святого Миколая Чудотворця в с. Доброгостів (Дрогобицького р-ну), Самбірсько-Дрогобицька єпархія

Next

Божественна літургія

 • Район
 • Час літургії

Наші друзі