Проповіді і промови

Архиєпископ і Митрополит Львівський Високопреосвященніший владика ІГОР

  • 26/12/2016 Слово Митрополита Львівського на 27-му неділю по Зісланні Святого Духа – неділю Святих Праотців
  • Переглянути усі статті
   Слово Митрополита Львівського на 27-му неділю по Зісланні Святого Духа – неділю Святих Праотців
    
    
   Еф 6,10-17; Лк 13,10-17.
   Святих Праотців Кл 3,4-11; Лк 14,16-24.
    
   Доброчесні отці,
   Достойні сестри і брати,
    
   ця неділя є 27-ома після Зелених Свят, а також називається та вшановується святих Праотців. Читаємо два тексти із Євангелії на Літургії, які кидають світло у наші душі. І звичайно, що світло тоді проникає в душу, коли вона очищена, коли духовна темрява усунена. Євангельський текст розповідає про Ісуса Христа, який зайшов до синагоги помолитися та звершити необхідні діла, як оздоровлення, про що описано. Там Спаситель побачив скорчену жінку, зігнуту до землі, якій було трудно пересуватися, розмовляти, виконувати працю тощо. Зрештою, здогадуємося, що їй було стидно перебувати в такому викривленому стані тіла. Мабуть, приходила часто до синагоги молитися та очікувала видужання, можливо, якоїсь уваги від начальника синагоги та відповідних осіб, що служили у святині. Нам не відомо, як ставилося начальство синагоги до хворої жінки? Молилися над нею чи ні? Приносили жертви, просячи Господа про її оздоровлення? Звертали на неї увагу чи проходили мимо, погорджуючи нею? Ісус побачив хвору, прикликав до себе й сказав їй, що вона «звільнена від недуги», поклавши на неї свої руки. Вона, навіть, не просила Ісуса, ініціатива вийшла від нього. Підійшла, бо щось відчувала, а Спаситель не вимагав від неї віри, як у багатьох оздоровлених, просто, звільнив її словом від недуги. Хвора випросталася, недуга залишила її, пропала, - оздоровлена стала прославляти Бога. А жінка вірила, що її оздоровив Господь. Не написано, які слова уживала жінка для прослави Бога, лише те, що славила Господа. Мабуть, багато разів жінка приходила до храму, можливо, поселилася неподалік, щоб часто заходити в синагогу з надією оздоровлення? Невідомо. Однак, вона діждалася Сина Божого, який, прийшовши – зцілив її. Її недуга уступила. Цей день, несподівано, перетворився для неї на велику радість: оздоровлення від тяжкої недуги та виняткову прославу Бога. Дія Ісуса не тільки викликала незадоволення в начальника синагоги, але обурення, бо він назвав це працею, звертаючись до присутніх. Керівник не насмілився промовити впрост до Христа, лише, до зібраних - так, щоб це почув Господь. А Син  Божий знав лукавство голови синагоги, відав про його підступну хитрість, якою той прикривався, вдаючи зі себе хранителя Божого закону. За таку поставу Спаситель назвав його «лицеміром» і вказав, що він та йому подібні, одне говорять, а інше чинять. Начальник відразу почув слова Ісуса, що вони відв’язують вола або осла і ведуть поїти в суботній день, йому ж забороняють оздоровляти.? Цікаво, що й присутні не боронили Христа перед начальником, лише мовчали, хоч раділи зі славних вчинків Христа.? Постава людей була своєрідна, мимо побачених незвичайних діл: вигнання злих духів, оздоровлення від недуг, помноження хлібів та риби, щоб накормити голодних тощо, присутні були пасивні в обороні Сина Божого, залишали його самому собі.
    
   У своїй облуді начальник вище ставив дбання про тварин, як про людей; а Христос вказував, що сатана тримав особу закуту в кайданах хвороби вісімнадцять років, тому годилося її звільнити й радіти! Любов до ближнього та милосердя повинні тримати верх, стояти вище, понад знання приписів. Тому Господь так виразився: «… Я милосердя хочу…» (Мт 9,13). Бог стоїть вище понад приписами святкового дня! Допомогти особі у необхідності – важніше, як дотримуватися приписів певних заборон. Ісус вказує, що ця  жінка дочка Авраама, нею не можна погорджувати, її потрібно оздоровити, звільнити від пут,  спасати, бо вона, теж, покликана до Небесного Царства. Син Божий прийшов на світ спасти увесь, без винятку, людський рід. Він не глядить на осіб людськими очима, лише, з любов’ю, проявляючи велике милосердя: «Син бо Чоловічий прийшов шукати і спасти те, що загинуло» (Лк 19,10). Бог не керується заздрістю та слабістю людини, він – Любов, Милосердя, він - Спаситель… Шукає, не втомлюючись, загублену людину-вівцю, що віддалилася від нього. Він подає різні знаки, посилає своїх священиків або мирян, щоб і молилися, і пригадували близьким про необхідність здобувати вічну нагороду! Відкидаймо усякі критики та підозри відносно наших ближніх, незважаючи, хто б вони не були. Пригляньмося уважно, що Спаситель не вказує на те, щоб усунути начальника синагоги, лише, вказує на його помилки, коли той безпідставно й привселюдно картає людей. Господь очікує навернення начальника, допомагає йому, вказуючи, що той наклав на себе маску «праведності». Пригадаймо про праведність патріарха Якова, який служив сім років у свого родича Лавана за те, щоб взяти за дружину Рахиль, а той віддав йому старшу дочку Лію. Потім Яків продовжив служіння ще сім років за Рахиль (пор. Бут 29,22-30). Очевидно, патріарх був покривджений, але він поклав усю свою надію на Бога і Господь благословив його. Довірив своє життя та усі необхідні справи Богові. Згодом, Господь сказав Якові, коли він уже набув певне майно, щоб він повертався додому. Цей покликав Лію та Рахиль і промовив до них: «Ви ж самі знаєте, що я всіма своїми силами працював для вашого батька. А ваш батько ошукав мене й міняв десять раз мені платню, тож Бог не дав йому скривдити мене» (Бут 6-7). Усі погодилися й вирушили до дому Якова, залишаючи батька Лавана. Яків не нарікав на кривду, бо надіявся на Бога.
    
   Достойні сестри і брати, життя повсякчас – повне випробування. Не завжди стається так, як ми плануємо й передбачаємо. Буває: замість, здоров’я – хвороба, замість, радості – сльози; на місці передбаченої вдачі у добрій праці – провал тощо. Що чинити? Знеохочуватися? Нарікати? Скласти руки?- Ні! Треба довіряти Богові. Упорядкувати своє життя, зокрема, вчинити лад у своїй душі й усе скласти на руки Божого Провидіння. Продовжувати працю, старання, покладаючись на Бога. Коли діти у Фатімі просили Божої Матері про здоров’я для певних осіб, Марія повідомляла, що, для прикладу, особа буде оздоровлена через рік, коли покається та примириться з Богом. Пригляньмося до нашого сумління й стараймося тримати добрий духовний лад та мир з Господом. Хай Мати Божа виблагає миру та спокою нашій душі, Україні та усьому світі!
    
    
   + Ігор
   Митрополит Львівський, УГКЦ
    
    
   25 грудня 2016 р. Б., храм Положення Пояса пресвятої Богородиці, м. Львів

Львів.Собор св.Юра

Актуально


Щиро вітаю усіх вірних нашої Церкви з великим святом Воскресіння Христового! Дякую нашим священикам за їхнє добре служіння! Складаю подяку усім вірним нашої Церкви за глибокі старання приналежності до Христової Церкви!

Галерея

Previous
 • Пастирські відвідини парафїВознесіння ГНІХ (м. Львів, вул. В. Великого 10а)

 • Захистімо майбутнє – наших дітей: у Львові провели мистецько-просвітницьку акцію до Дня захисту дітей

 • Владика Ігор очолив Велику Вечірню з Литією в Архикатедральному соборі Святого Юра

 • храмовий празник сестер Милосердя Святого Вінкентія

 • Засідання протопресвітерів Львівської архиєпархії (01.2017)

 • Владика Венедикт зустрівся із учасниками українсько-польського проекту «Молитва всіх народів» (2017)

 • Престольний празник собору Святого Юра у Львові 2013 р.

 • Паломництво до Ватикану та св. Падре Піо

 • Владика Венедикт здійснив пастирський візит до парафії Успення Пресвятої Богородиці м. Яворів.

 • У Хрестопоклонну неділю владика Венедикт звершив пресвітерське та дияконське рукоположення. Фото

 • Митрополит Ігор помолився з освітянами з нагоди Дня вчителя.

 • Вечір пам’яті схимонахині Марії (20.2.2017)

 • Парафія Благовіщення Пресвятої Богородиці, що у Львові, вшанувала Кобзаря.

 • Владика Венедикт звершив освячення катехитичної школи у с. Скнилів

 • Владика Венедикт звершив освячення нового престолу в с. Страдч

 • Під час Богослуження в каплиці Східної Колегії в м. Айхштедт (Німеччина)

Next

Божественна літургія

 • Район
 • Час літургії

Наші друзі