Проповіді і промови

Архиєпископ і Митрополит Львівський Високопреосвященніший владика ІГОР

  • 04/12/2016 Слово Митрополита Львівського на 24-ту неділю по Зісланні Святого Духа і празник Введення у храм Пресвятої Богородиці
  • Переглянути усі статті
   Слово Митрополита Львівського на 24-ту неділю по Зісланні Святого Духа і празник Введення у храм Пресвятої Богородиці
    
    
   Еф 2,14-22; Лк 8,41-56.
   Євр 9,1-7; Лк 10,38-42; 11,27-28.
    
   Богородиця, наша небесна Мати, постає у наших очах в усій своїй духовній красі на святкування її празника Введення у храм. У старовинні часи траплялося, що батьки віддавали своїх дітей на виховання служителям храму. Не знаємо методики виховання, яку застосовували у той час до малих дітей, яких приводили у храм? – Їх вписували в книги чи просто, так залишали? Мабуть, існував писаний або усний договір між батьками і служителями храму.? А, що малих дітей віддавали до храму, про те довідуємося із Святого Писання. Книга Самуїла описує, що бездітна Анна, дружина Елкани, обрікалася присягою, що, коли народить хлоп’ятко, то віддасть його на службу Богові (пор. 1Сам 1,11). Сталося, що народила дитя, годувала його: «А коли відлучила, взяла його з собою в дорогу разом із бичком трилітнім, з однією міркою муки й бурдюком вина, та й привела його в дім Господній…» (1Сам 1,24). Розуміємо написане, що хлопець вже був відлучений від грудей мами, трохи підріс і незабаром, відведений у дім Господній. Значить це – не поодинокий випадок, а певний звичай, що практикувався деякими батьками у ті давні часи. Коли мати привела хлопця до священика, звернулася словами: «… віддаю його Господові: по ввесь свій вік буде відданий Господові! - І зоставила його там Господові» (1Сам 1,28). Малий Самуїл залишився при храмі, призвичаювався до служіння Богові та людям.
    
   Святкуємо інший вхід у Божий храм, який вчинила пресвята Марія, про це розповідає традиція. Про дитя Марію здогадуються, що їй було тоді лише три роки. Батьки віддали її до храму в Єрусалим, правдоподібно, що в руки священика Захарії, батька Івана Хрестителя. «У різнобарвно гаптованих шатах, ведуть її до царя; за нею йдуть дівиці, її другині проводять її» (Пс 45,15). Очевидно, що вона не була в святині сама, лише, спільно з іншими дітьми та дорослими виховувалася, як мале підростаюче дитя. Така мала дитина не могла виконувати якоїсь важчої роботи, хіба невелику працю відносно віку. Зате могла молитися і вгадуємо, що молитва Марії стала її щоденним поживним духовним хлібом. Розмовляла з Богом довго, годинами, не втомлювалася - і так просто, як двоє людей, які люблять себе взаємно, не насичуючись розмовою. Спілкування з Богом змінювало її, ставала іншою, більше духовною, поступала вперед у практиці чеснот. Не мала звичаю поправляти когось чи настановляти, тільки своїм світлим прикладом молоде дівча впливало на ближніх. Марія втішалася працею, не змучувалася визначеною прислугою тому, що її ніщо не могло відволікати від спілкування з Богом. Господня воля - в усьому була її натхненником! Коли щось чинила чи з кимось розмовляла, усе відбувалося свідомо в дусі Господньої присутності. «Господь любить чисте серце, хто має на устах у себе ласку, тому цар другом» (Прип 22,11). Вона бачила Господа у кожній особі як Творця людей, намагалася збагнути його дію знання та любові у творенні всього світу. А Господь своїм знанням та своєю любов’ю всюди присутній! Богородиця пробула у святині приблизно до 15-того року життя і її присяга дівоцтва була ввірена святому Йосифові, з котрим була обручена, так здогадуються багато святих письменників. Пресвята Марія відзначалася служінням у храмі своєю покорою, простотою, любов’ю до ближніх, уважністю, неймовірною відповідальністю… Говорила мало, роздумувала багато і пам’ятаємо наступний факт з її життя, коли направлялася до тітки Єлизавети, то поспішно простувала малолюдною гірською околицею до міста Юди (пор. Лк 1,39). Вибирала такі стежки, щоб прямувати на самоті з думкою про Бога, уникаючи людних місць та зайвих бесід. До неї найкраще відносяться слова Мудреця: «Я сплю, та моє серце не засинає...» (Пп 5,2). Так, як люди з легкістю спрямовують свої думки до інших осіб та речей, такою постійною практикою молитви жила Богородиця, думаючи й розмовляючи з Богом. Марія єдналася усе більше з Богом, ніби посаджене у добру землю дерево, яке у неї постійно вростає. Її воля повністю покривалася, погоджувалася з волею Бога!
    
   Чому говоримо про це? Тому що Богородиця – наша небесна Мати, наша Заступниця перед Богом, Мати Милосердя, яка благає свого Сина про змилування над грішниками та випрошує прощення гріхів. Ця історія навчає вірних усіх часів, що дітей від раннього дитинства необхідно приводити до Бога, до храму, навчати молитви та відповідальності за життя. Звичайно, що батьки й вихователі повинні дбати за християнське виховання дітей. Господь вчинив зв'язок між батьками та дітьми, даючи Заповідь: «Шануй батька твого та матір твою, щоб тобі було добре і щоб ти довго прожив на землі» (пор. Вих 20,12). Дуже глибокий фундамент покладено в цю заповідь. Стільки щирих роздумів можна вчинити над цим Божим приписом. Вчімося у Марії любові Бога та ближніх, чистоти, покори, розважності, віри слухняності, терпеливості. Просімо її, щоб допомогла нам ставати більше побожними й навчила нас геройських практик згаданих чеснот. Навчаймося від кровоточивої євангельської жінки та голови синагоги Яіра великої віри та беззаперечного довір’я до Господа і хай у тому допоможе нам Марія!
    
   Достойні сестри і брати, прошу, дбаймо за спасіння своїх душ та благаймо у Господа  покаяння для багатьох, які далекі від Бога й ніколи не перепрошують Всевишнього! Про це просила Мати Божа малих дітей, яким являлася у Фатімі, щоб молилися за грішників та чинили покуту. Учімося зносити невеликі прикрощі, які нам трапляються щоденно, тим можемо багато допомогти собі та ближнім. Ніколи не нарікаймо на труднощі життя, на несправедливі кривди, хоч маємо право боронитися і виборювати мирним шляхом правду. Так, проти зла необхідно боротися, але справедливо, взиваючи Бога на поміч, бо обману та підступу диявольського  всюди повно! Не нарікаймо на умови життя, на їжу та одежу, на ціни та корупцію, лише, молитвою та гідним протиставленням поборюймо неправду, яку диявол втілює у життя. Якщо пильно приглянутися світу, здається, що злі духи вийшли з пекла, вселяються у людей та підганяють до провалля немов поросят, що кинулися з кручі в море (пор. Лк 8,32-33). Дорожімо гідним станом наших душ! Ставаймося дітьми Марії, а її діти не загинуть. Пресвята Богородице, рятуй нас від вічної погибелі, бо ми твої, хоч не завжди чесні діти! 
    
    
     + Ігор
   Митрополит Львівський, УГКЦ
    
    
   4 грудня 2016 р. Б., парафія Введення у храм Пресвятої Богородиці, с. Малечковичі
    
    

Львів.Собор св.Юра

Актуально


Щиро вітаю усіх вірних нашої Церкви з великим святом Воскресіння Христового! Дякую нашим священикам за їхнє добре служіння! Складаю подяку усім вірним нашої Церкви за глибокі старання приналежності до Христової Церкви!

Галерея

Previous
 • Пастирський візит до парафії святих мучеників Маковейських (с. Новосілка, 15.07.2016)

 • Митрополит Ігор провів зустріч на тему: «Криза в державі – криза духовності»

 • Триває візит Владики Венедикта до австралійських парафій УГКЦ (Сідней)

 • У Львові вперше відбувся велопробіг для дітей-сиріт

 • У Львові відбувся «Форум сімей»

 • В Яворівському полігоні відсвяткували Неділю Всіх Святих

 • У Гарнізонному храмі молилися за загиблими воїнами-героями (17.05.2016)

 • «Свято української молоді із митрополитом Андреєм Шептицьким» (27.07.2016)

 • Вишкільний семінар для працівників Пасторального відділу Курії Львівської архиєпархії

 • У Львові освятили новий академічний корпус УКУ

 • Празник Успіння Пресвятої Богородиці у Святоуспенській Унівській Лаврі

 • Пастирський візит владики Ігоря до парафії Воскресіння ГНІХ, що у Львові

 • м. Великі Мости - вшанування Митрополита Андрея (05.11.2016)

 • Владика Венедикт здійснив пастирський візит до храму Успіння Пресвятої Богородиці, що в Пустомитах. Фото

 • Капелани Львівської архиєпархії допомагають українським військовим

 • Освячення каплиці св. ап. Андрія Первозванного та Слуги Божого Митрополита Андрея Шептицького

 • відбулась чергова зустріч «Руху християнських сімей»

 • Вічні обіти у сестер редемптористок.

Next

Божественна літургія

 • Район
 • Час літургії

Наші друзі