Проповіді і промови

Архиєпископ і Митрополит Львівський Високопреосвященніший владика ІГОР

  • 20/11/2016 Слово Митрополита Львівського на 22-гу неділю по Зісланні Святого Духа
  • Переглянути усі статті
   Слово Митрополита Львівського на 22-гу неділю по Зісланні Святого Духа
    
   Гл 6,11-18; Лк 16,19-31.
    
   Доброчесні отці,
   Достойні сестри і брати,
    
   У світі живуть різні роди людей: одним вигідно й затишно, іншим трудно й болюче, мучаться. Одні здорові, інші хворі - тут уже не грає роль багатство, хіба що те, що багаті мають можливість отримати краще лікування? Коли ж хвороба не лікується, достатки не приносять жодної потіхи, навпаки, трудно з ними прощатися. Усяка справа завжди крутиться навколо Бога й безсмертної душі, бо, яка б людина не була здорова та заможна – смерть не пощадить її. Дуже часто людина сама собі – ворогом. Лінива, байдужа, незворушна, занадто в усьому повільна, затоплена у собі – наражає  свою душу на небезпеку вічного осудження. Невизначений стан осуджує людину, бо їй необхідно відзначатися любов’ю до Бога та ближніх. Хто не виявляє любові до ближнього, така особа не любить Господа. Кожна особа займає певне місце відносно іншої людини: любить її або ненавидить; за нею чи проти неї. Сам Спаситель ствердив: «… бо хто не проти вас, той з вами» (Лк 9,50). Хто не противиться ближньому, такі особи займають місце з тими, які приймають погляди та рішення ближніх, мається на увазі тих, хто провадить богоугодне життя.
    
   Роздумуємо над притчею, яку розповів Ісус про багату людину та бідного Лазаря. Багатий був особливою людиною й не зводилося до того, що посідав великі добра. Він одягався на показ в дуже дорогі одежі та щодня бенкетував. Мабуть, уся господарка в нього була налагоджена, приносила великі достатки, він уже тим мало цікавився, лише, розкішні бенкети та дороге вбрання приносило йому задоволення. Біля його воріт знайшов місце хворий та убогий, увесь у струпах Лазар. Цей лежав обезсилений, бо пси лизали його, ніби мерця, яких він не був у силі відігнати. Заможний чоловік бачив цього голодного та немічного бідака, який багато не хотів, йому вистарчило б окрушин, що падали зі столу багатої людини. Але в багатого чоловіка серце було дуже черстве на хворих та бідних осіб. Мав його перед очима, завжди переходив біля нього, але погорджував Лазарем, не звертав на нього уваги, легковажив його. Учитель Церкви твердить, що багач не мав жодного співчуття над бідним Лазарем і «проходив мимо нього, як мимо каменя, безстидно і безжалісно» (пор. св. Ів. Золот., «Про Лазаря I» п.10).   Пси мали «милосердя», хоч багатий нічого злого  і не робив цьому немічному, але нічого, найменшого добра не вчинив бідному. Бачив очима крайню бідність людини, але погорджував серцем, навіть, не послав нікого зі слуг, щоб подали хліба та води зболілому. Лазар мовчав, нічого не говорив, не просив, не благав, не кричав у слід багатому, лише, у надії лежав біля воріт й думав, що той, таки колись та зм’якне на серці. Багач мав шанс, можливість вчинити добро ближньому, але не спромігся на блаженний акт, можливо, уважав за пониження звертати увагу й допомагати таким. Час минав, убогий помер, звільнився від муки й терпіння. Був спасенний, нагороджений у вічності за терпеливість й простоту. Прийшов час і помер багатий, якого, мабуть, з почестями поховали. Але спосіб поховання, присутність великої кількості людей, дорога труна, багато квітів під час похорону, не вирішують долі у вічності. Ні! Багата людина не бачила в бідному Лазарі образу й подоби Бога. Він не вчинив нічого доброго: «… те, чого ви не зробили одному з моїх братів найменших – мені також ви того не зробили» (Мт 25,45). Було потрібно дуже мало: послати слугу, принести води й окрушину хліба бідному. Бо цей на більше не претендував, мовчки очікував милосердної помочі, незначної уваги. Подібно, як господар відізвався до лукавого слуги: «Тож треба було тобі віддати мої гроші торгівцям, і я, повернувшись, забрав би своє з відсотками» (Мт 25,27). Так заможному пану необхідно було послати своїх слуг, щоб час від часу доглянули Лазаря, допомогли потребуючому.        
   У вічності, також, ці двоє отримали різний рівень життя: Лазар на лоні Авраама – щасливий та спасенний; багатий терпів важкі страждання й мучився у полум’ї. Наступила непоправна різниця у  вічності, різні стани духа: щасливість і невмовкаюче терпіння. Колись, Лазар одягнений у струпи, а багач – в кармазин і вісон; у вічності - Лазар у славу Божу, багатий – у полум’я вогненне. На землі Лазар терпів голод і спрагу, а у вічності насолоджується небесними розкошами; багач на землі смакував усяких вишуканих страв, а у вічності просить прохолоди від умоченого у воді пальця. Радикальна зміна! Лазар - на віки щасливий, багач вічно терпітиме. Багатий знав про Авраама, про його праведне життя, пізнав щасливого у вічності, але на землі не наслідував його милосердного життя. А у вічності не існує переходу від нещасливого стану життя до щасливого і навпаки, бо вирите велике провалля, якого не у силі ніхто перейти!
    
   Ісус Христос цією притчею навчає вірний люд, що не потрібно гнатися за багатством. З другого боку, багатство не є перешкодою, бо перепона не в матеріальних благах, лише в серці людини. Авраам, також, був багатою людиною, але не прив’язувався до багатства, практикував любов до Бога та ближніх. У вічності Авраам був щасливий, добра не закрили йому Бога й неба. Лихо, яке терпів Лазар, теж, не привело його до нарікання, вмів приймати усе в дусі покори й любові. Коли б Лазар нарікав на Бога, на ближніх та дуже гірку долю, бо йому навіть окрушин бракувало, то спасіння його було б під загрозою. А він своєю терпеливістю й погідною мовчазністю з любові до Бога, отримав вічну нагороду. Багатий чоловік зрозумів своє безвихідне становище і лише тоді згадав про своїх братів й просив Авраама, щоб послав Лазаря перестерегти їх. Праведник відповів, що їм вистарчить виконати Закон та слухати пророків.
    
         Необхідно у житті поставити на перший план спасіння своєї душі. Це – найважливіше! Усе інше минеться, пройде і зникне так, як зникає пара. А вічність незмінна, бо там людина залишиться жити назавжди! Перебуватиме у славі або каратиметься. Усе залежить від кожної особи. Господь не може спасти нас без нашого бажання, без нашої волі! Хай  пресвята Богородиця виблагає нам світла розуму, щоб ми каялися за промахи у нашому житті й гідним життям здобували нагороду! 
    
     + Ігор
   Митрополит Львівський, УГКЦ
    
    
   20 листопада 2016 р. Б., храм Святого Архистратига Михаїла, с. Семенівка
    

Львів.Собор св.Юра

Актуально


Щиро вітаю усіх вірних нашої Церкви з великим святом Воскресіння Христового! Дякую нашим священикам за їхнє добре служіння! Складаю подяку усім вірним нашої Церкви за глибокі старання приналежності до Христової Церкви!

Галерея

Previous
 • Молодіжний хор Архикатедрального Собору святого Юра на Світовому Дні Молоді

 • Зустріч настоятельок сестер служебниць у Львові

 • Турнір із міні-футболу митрополита Андрея Шептицького

 • Урочистості з нагоди 25-річчя НВК «Школа-гімназія Шептицьких»

 • Освячення храму в с. Загір’я Пустомитівського протопресвітерату

 • Завершились реколекції для подружніх пар

 • ІІ тур науково-дослідницької конференції "Андрей Шептицький - будівничий держави, князь церкви, лідер нації"

 • Митрополит Ігор у День мирянина в с. Страдч

 • Планова зустріч владики Володимира із духовенством Пустомитівського деканату (28.11.2016)

 • Пастирський візит Митрополита Львівського в с. Чишки

 • храм Собору Пресвятої Богородиці (с. Прилбичі)

 • Святкування столітнього ювілею храму Святого великомученика Димитрія в с. Оброшино.

 • Владика Володимир відвідав монастир і парафію Матері Божої Неустанної Помочі, м. Тернопіль (10.07.2016)

 • Блаженніший Святослав, Глава та Отець УГКЦ та Папа Франциск

 • Толока у Митрополичих садах (9.04.2016)

 • Владика Венедикт здійснив візит до Львівської духовної семінарії Святого Духа

 • На свято Покрови у Львівській архиєпархії рукоположено пресвітера і диякона

 • Презентація нового посібника з організації братств тверезості при парафіях УГКЦ

Next

Божественна літургія

 • Район
 • Час літургії

Наші друзі