Проповіді і промови

Архиєпископ і Митрополит Львівський Високопреосвященніший владика ІГОР

  • 10/01/2016 Слово Митрополита Львівського на Неділю по Різдві ГНІХ
  • Переглянути усі статті
   Слово Митрополита Львівського на Неділю по Різдві ГНІХ
    
   Гл. 1,11-19; Мт. 2,13-23. 10.01.2016.
    
   Достойні, добрі, вірні Богові й Церкві сестри і брати,
    
   щиро вітаю усіх вас із сьогоднішнім празником святого Обручника Йосифа, якому посвячений цей, доволі чудовий, храм! Найбільші прикраси, найцінніші дари та оздоби цього храму – це ви, молільники, добрі, прості, люб’язні християни! Роздумуючи про святого Йосифа, Святе Писання говорить, що він був праведний (пор. Мт 1,19). Звернуся за порадою до Учителя Церкви, святого Івана Золотоустого, який нам пояснить про значення праведності. Святий про це так висловлюється: «Праведністю називається  всебічна (всеосяжна), доброчесність (чеснота). … праведним називається той, хто не чинить гріха. … в судах ми називаємо праведним того, хто терпить образи, але сам не ображає» (св. Ів. Золот., Бесіда XIII на Еф IV, 17-19, п.2). Цей же святий продовжує навчати, що перед Богом усяка праведність необґрунтована, хибка. В очах Господніх - святість людини має певні похибки. Бо тільки він, Бог - безгрішний, чистий і святий, як навчає святий Іван Богослов: «… Бо ти єдиний - святий; усі народи прийдуть і поклоняться перед тобою, бо виправдання твої відкрились» (Од 15,4). Але ми говоримо й розуміємо про праведність Обручника Йосифа, який повністю віддав себе в руки Бога. Учитель Церкви в іншому навчає місці, що праведність означає посідати усі чесноти… не присвоювати собі чужого… і, що це - сполука чеснот.. (пор. св. Ів. Золот., Бесіда IV на Мт п.3). І про праведність святого Йосифа знаходимо наступні твердження, що бути праведним, означає, - добрим і сумирним, лагідним (там же п.4). Звичайно, що святість чи праведність людей далека від святості Бога і це – зрозуміло, але не означає, щоб людина перестала дбати про неї. – Ні! Сам Син Божий закликав людей: «Тож будьте досконалі, як Отець ваш небесний досконалий» (Мт 5,48). Тобто, стремління до досконалості немає кордонів, а досконалості Небесного Отця ніхто ніколи не зможе досягнути! - Людина не може стати Богом. Ще кілька слів про святого Йосифа, про його чесноти, праведність й сумирність. Йосиф, побачивши, що Марія носить в утробі дитя, намірився залишити її, а вона про це йому нічого не казала, бо не мала у цьому потреби і не була це її компетенція. Він не звинувачував, не давав її під суд, бо за такий поступок Марію мали б каменувати. Йосиф був переконаний про її чесність, але не міг зрозуміти стану вагітності, що сталася за справою святого Духа. Цей праведник поступав дуже чесно, без жодного розголосу й звинувачення вирішив відпустити її, щоб залишилася живою з дитям. І тільки ангел Господній заспокоїв його, повідомивши, те, що сталося з Марією справа Бога. Йому цих слів вистарчало, він прийняв її за жінку і в такий спосіб зберіг життя Божого дитяти. А згодом, втеча, піклування про Сина Божого, показали практичну праведність Святого Йосифа Обручника. Немає записаного жодного промовленого ним слова у Євангелії, але говориться про його благі діла, які він довершував. Просімо святого Обручника Марії, щоб виблагав для нас дару чеснотливого лагідного життя.
    
   Інший, святий пророк й цар Давид, якого Бог велів пророкові Самуїлові помазати на царя. Господь вподобав серце Давида. Коли цар Саул не дотримав того наказу, що звелів був Господь (пор. 1Сам 13,13), Бог знайшов собі «чоловіка по своєму серцю і поставив його князем над своїм народом» (1Сам 13,14). Це був цар Давид. З історії життя царя Давида відомо, що й він тяжко прогрішився перед Богом, але пізнавши свій гріх - каявся, мирився з Богом і Господь простив йому гріхи. Згодом цар Саул переслідував Давида, бажав його вбити, цей втікав, ховався. Давид мав можливість вбити царя Саула, коли той спав посеред табору вночі (пор. 1Сам 26,7), але залишив його живим. Святий Учитель навчає: «Давид спіймав Саула, але не розгнівався і не проколов його списом…, але помстився дияволу (своєю лагідністю)» (св. Ів. Золот. Бесіда XVII на Ді п.4). Давид показав на ділі смиренність, чесноту і не дав волі гнівові, щоб помститися на цареві, який гонив його.  Іншим разом, певний  Семей проклинав царя Давида, кажучи: «… Геть, геть, мужу крови, мерзеннику!» (2Сам 16,7). Один із воїнів просив, щоб цар Давид дозволив йому піти й стяти голову Семею. Цар відізвався так: «… Лишіть його, нехай проклинає, бо це Господь звелів йому. Може, Господь зглянеться на моє горе й віддасть мені добром замість сьогоднішнього прокльону» (2Сам 16,11-12). Володар, хоч і міг легко покарати чоловіка, що проклинав його, залишив його Божим рукам. Бували й царі милосердні та милостиві, співчуваючі іншим, людським немочам та духовним слабостям. Дякуймо Давидові й користаймо із його псалмів, бо це – гарно вкладені молитви!
    
   Згадаємо коротко про ще одного праведного персонажа, якому присвячена ця неділя: святого апостола Якова. Він був одним із 70-ти учнів Ісусових. Пізніше став першим єпископом Єрусалиму й провадив дуже строге життя, вимогливе до себе. Фарисеї переслідували його, але решта людей називали його «праведним». Він настоював на цьому, щоб не обтяжувати навернених зовнішніми обов’язками, а радше, щоб береглися ідолопоклонства, нечистоти й усякого гріха. Помер у день Пасхи, коли в Єрусалим прибуло багато народу. Фарисеї та їхні прихильники просили, щоб Яків вийшов на балкон та голосив проповідь. Коли він піднявся на верх, вони заставляли його, щоб переконував людей не вірити в Ісуса Христа. А святий, навпаки, проголосив Ісуса Сином Божим. Люди підхопили: «Осанна сину Давидовому!» Фарисеї скинули його на долину та добивали камінням, а він, помираючи молився до Господа, щоб простив їм гріх.
    
   Бережімося зла та небезпек, що провадять до гріха. Віддаймо щиро наше життя в руки Господні й благаймо духа смиренності, простоти, покори та відданої любові до Бога. Хай мати Божа допоможе нам зрозуміти мету нашого життя. Святий Йосифе Обручнику, праведний Давиде і апостоле Якове, виблагай миру для наших душ та спокою в Україні.
    
    
     + Ігор
   Митрополит Львівський, УГКЦ
    
    
   10 січня 2016 р. Б. храм св. Йосифа, м. Львів

Львів.Собор св.Юра

Актуально


Щиро вітаю усіх вірних нашої Церкви з великим святом Воскресіння Христового! Дякую нашим священикам за їхнє добре служіння! Складаю подяку усім вірним нашої Церкви за глибокі старання приналежності до Христової Церкви!

Галерея

Previous
 • У с. Ремезівці відбулися «Канікули з Богом»

 • Празник Успіння Пресвятої Богородиці у Святоуспенській Унівській Лаврі

 • «Веселі канікули з Богом» у с. Монастирок (2016)

 • Робоча поїздка працівників Пасторального відділу Курії до м. Івано-Франківська

 • Владика Венедикт із ректоратом та студентами Східної Колегії в м. Айхштедт (Німеччина)

 • Митрополит Львівський здійснив пастирський візит до парафії Введення у храм Пресвятої Богородиці (Львів вул. Чукаріна, 5), де святив іконостас.

 • Місії тверезості у Винниках

 • Триває курс зустрічей «Сім’я - домашня церква»

 • У м. Глиняни відбулося відкриття «Дверей Божого милосердя»

 • Єпископ-помічник Львівської Архиєпархії спільно молився у Провінційному домі Сестер Служебниць

 • Митрополит Ігор очолив святкування знакових ювілеїв у Підгорецькому монастирі

 • Митрополит освятив приміщення для Центру психічного здоров’я Шпиталю ім. Митрополита Анрея Шептицького (3.4.2017)

 • Місії тверезості в Золочівському аграрному коледжі

 • «Український реквієм» у Будинку органної музики (21.11.2016)

 • Відзначення 90-річчя від дня заснування Свято-Покровського жіночого монастиря Студійського устав

 • У Львові стартував міжсемінарійний футбольний чемпіонат на «Кубок блаженних новомучеників УГКЦ»

 • У храмі м. Винники освятили новоспоруджений престол (2015)

 • Реколекції для християнських сімей у Брюховичах (2014)

 • 21 грудня відбулася остання у 2014 році зустріч Руху християнських сімей

Next

Божественна літургія

 • Район
 • Час літургії

Наші друзі