Проповіді і промови

Архиєпископ і Митрополит Львівський Високопреосвященніший владика ІГОР

  • 09/01/2016 Слово Митрополита Львівського на празни Святого первомученика Стефана
  • Переглянути усі статті
   Слово Митрополита Львівського на празник Святого первомученика Стефана
    
   1Тм. 6,11-16; Мт 12,15-21. Діян. 6,8-15; 7,1-5,47-60. Мт 21,33-42.
    
   Доброчесні отці,
   Достойні сестри і брати,
    
   сьогодні свято першого мученика святого диякона Стефана, яке вписується у нашому календарі біля свята Різдва Христового. І це - протяжність свят, яких очікуємо та, які швидко минаються. Мабуть, в людині закладено у душі глибоке відчуття постійного свята, у якому вона бажала б тривати, а воно проходить й повертаються будні. У вічності не існує виміру часу, лише, благородне тривання у присутності Триєдиного Бога. Там постійно здійснюються слова записані святим апостолом Павлом: «… Те, чого око не бачило й вухо не чуло, що на думку людині не спало, те наготував Бог тим, що його люблять» (1Кр. 2,9). Господь показав праведному апостолові Павлу неймовірну красу, яка існує у вічності, а людина не має змоги цього збагнути. У вічності людина попадає в інший світ, в рай, у небесну світобудову, яка змінюється із доброї в кращу, найкращу і ще - красивішу. Земній людині трудно зрозуміти досконале життя у небі та захоплюючі житла приготовані Богом для свого люду: «В домі Отця мого багато жител. Коли б не так, то я сказав би вам; іду бо напоготовити вам місце» (Ів. 14,2). Ісус Христос часто пригадував про Небесне Царство, як мету життя людей на землі: «Шукайте перше Царство Боже та його справедливість, а все те вам докладеться» (Мт. 6,33). Цими словами дуже перейнявся святий архідиякон Стефан, бо радо віддав своє життя, щоб осягнути вічну нагороду й на віки перебувати з Богом. Він готувався, щоб принести своє життя у жертву, коли бачив злобу старших, книжників та інших, які не приймали Господньої правди, а він «мовив: Ось бачу відкрите небо і Сина Чоловічого, який стоїть по правиці Бога» (Діян. 7,56). Бачив небо в останніх хвилях свого життя, бо вивівши його за місто каменували Стефана, а праведник просив, щоб Господь не признавав їм цього за гріх.
    
   Цей добрий муж, Стефан, відзначався повнотою віри та великою любов’ю до ближніх, в такому гідному духовному стані поставлено його у диякони, щоб служити людям. Апостоли клали руки на вибраних, молилися над ними і в такий спосіб ставили відповідних осіб на дияконів. Деякі з противників Ісуса Христа сперечалися зі Стефаном, але той, посідаючи Божий дар, перемагав їх своїми поясненнями про Месію. Тоді представники синагоги підмовили людей, щоб ті несправедливо звинувачували Стефана, що він критикував Бога та пророка Мойсея. Схопили Стефана й привели у синедріон, звинувачуючи його у порушенні Закону. Ті, хто засідали у синедріоні придивлялися до Стефана, бо «бачили його обличчя, немов обличчя ангела» (Діян. 6,15). Господь надав обличчю цього архідиякона такий вигляд, щоб підступні особи розуміли, що мають справу з Божим чоловіком. Цей праведник сказав коротку історію вибраного народу, згадавши Авраама, Якова, Мойсея, Давида, Соломона тощо і це був знак, що він не порушник Закону, а знавець та виконавець, бо вони слухали його, не маючи, що закинути йому. Стефан говорив просто, без злості та гніву, щоб привести їх до розуміння правди. Але, коли він пригадав, що батьки тих, хто його слухає, гонили й вбивали пророків, а вкінці, вказав й на них, що вони вбили праведника, тобто, Ісуса Христа, ті дуже розлютилися, вивели його за місто й вбили його, закидаючи камінням. А святий мученик Стефан стверджував проти них: «Ви, що одержали закон через звістування ангелів, але не зберігали його» (Діян. 7,53). Святі мають на меті допомогти іншим у спасінні, перестерігати перед злом, але буває, що людська злоба й гординя опановують людей, і вони відкидають слова правди. А, що святий не палав гнівом на своїх несправедливих винуватців, видно із цього, що він молився за них: «… Господи, не постав їм цього за гріх! - І промовивши це, смертю заснув» (Діян. 7,60). Важливо, щоб ми просили Господа про духа рівноваги в різних труднощах, бо злоба приносить багато духовної шкоди. Просімо Бога, щоб гнів та ненависть не тривожили нашого народу, особливо у цей час, коли на сході нашого краю ведуться бої. Під час літургійних молінь ми просимо Господа, щоб «визволитися нам від усякої скорби, гніву й нужди…» Святий архідияконе й перший мученику Стефане, виблагай нам миру в Україні та спокою в усьому світі.
    
    
     + Ігор
   Митрополит Львівський, УГКЦ
    
    
   9 січня 2016 р. Б. Архикатедральний Собор Святого Юра, м. Львів

Львів.Собор св.Юра

Актуально


Календар Пасторального планування Львівської Архиєпархії УГКЦ на березнь 2017 року.

Галерея

Previous
 • У Львівській архиєпархії по-особливому зустріли Новий рік - 2015.

 • У храмі м. Винники освятили новоспоруджений престол (2015)

 • Гарнізонний храм відвідав заступник Міністра оборони України

 • Загальноміське міжконфесійне освячення води за участю владики Венедикта, Єпископ-помічника Львівської архиєпархії (2016)

 • Пастирський візит Митрополита Львівського до с. Лисиничі

 • Голова Комісії з питань євангелізації Львівської архиєпархії УГКЦ привітала гурт «Куди йдеш» З 20-літнім ювілеєм

 • Пастирський візит Митрополита Львівського в с. Чишки

 • Владика Венедикт із ректоратом та студентами Східної Колегії в м. Айхштедт (Німеччина)

 • Біблійний семінар «Як читати Євангеліє від Марка»

 • Владика Миколай (Сімкайло)

 • Пастирський візит до парафії Всіх Святих Українського Народу (м. Львів) 20.12.2015

 • Про особливості стресового досвіду та травми говорили на семінарі у сестер служебниць

 • Владика Венедикт звершив освячення нового престолу в каплиці Львівського обласного клінічного перинатального центру

 • В Архикатедральному Соборі Святого Юра відкрити «Двері Божого милосердя»

 • Відслужено парастас за упокій душі новопереставленого ієрея Романа Гринера

 • Учні шкіл с. Звенигород та с. Гринів об’єднались в молитві за українські родини

 • «Братства тверезості» у львівській парафії Благовіщення Пресвятої Богородиці (м. Львів, вул. Пасічна, 83)

 • 150 років храму Покрова Пресвятої Богородиці у с. Митулин

 • 1 березня 2015 р. Б. відбулася чергова зустріч «Руху християнських сімей»

Next

Божественна літургія

 • Район
 • Час літургії

Наші друзі