Проповіді і промови

Архиєпископ і Митрополит Львівський Високопреосвященніший владика ІГОР

  • 04/01/2016 Слово Митрополита Львівського на неділю перед Різдвом ГНІХ
  • Переглянути усі статті
   Слово Митрополита Львівського на неділю перед Різдвом ГНІХ
    
    
   Мт. 1,1-25; Євр. 11,9-10,17-23,32-40.
    
   Достойні та любі богомольці,
    
   прийміть щирі вітання та найкращі духовні побажання: миру, спокою, добра, рівноваги, душевної наснаги й доброго здоров’я у новому, 2016-ому році! Рік за роком минають досить швидко у своєму темпі, немає затримок чи застою, у Творця не існує зупинок в часі. Господь є поза часом, понад часом, у нього не існує відліку часу: він - є. Люди міняються, одні появляються на світ, інші відходять, бо Господь покликає людей до себе, щоб здавали звіт зі свого життя. Він бажає нагороджувати осіб у вічності великим багатством та незбагненною розкішшю! Це – відповідальна зустріч людини зі своїм Творцем, щоб звітувати за години, дні та роки життя на землі. Святий Альфонс Ліґуорі (1696-1787), навіть, був присягою зобов’язався, що він використає позитивно час свого життя для слави Божої. Він добре розумів, що присяга включає відповідальність перед Господом, тому необхідно реалізувати кожну хвилину життя, щоб не дармувати, не пускати часу в байдужість, а гідно діяти, виконуючи Божу волю. І він так прожив, що не змарнував жодної хвилі життя, але увесь пропонований йому час до реалізації, використав згідно Господнього Провидіння. Усім необхідно глядіти на своє минуле й теперішнє життя відносно його позитивної реалізації. Майбутнє – не у нашому посіданні.

   Із сьогоднішнього читання про родовід, з якого народився Спаситель світу, перераховано багато різних імен і то, не тільки чоловічих, але й кілька жіночих. Про них відомо з читання Святого Письма Старого Заповіту, зокрема, книги Рути. Ім’я жінки Рута зустрічається у Старому Заповіті, яка була моавитянкою. За правління суддів в Ізраїлі, у певному часі панував голод. Чоловік Елімелех з дружиною Ноемою та двома синами прибули із Вифлеєму Юдейського в Моав-край, де залишилися мешкати. Елімелех помер, а сини одружилися із моавитянками, одній ім’я Орпа, другій – Рута. Незадовго померли й сини, не залишаючи потомства. Ноемі поверталася додому у Юдейську землю з двома невістками. Просила їх, щоб вони влаштували собі життя так, як бажають. Одна відійшла, Рута залишилася із матір’ю свого чоловіка. Вона промовила до Ноемі: «…  твій народ буде моїм народом, і твій Бог моїм Богом» (Рут 1,16). Полюбила свекруху, якій вирішила допомагати. Коли Рута повернулася із Ноемою - збирала колоски на полі Вооза, що був родичем Елімелеха, батька її чоловіка. Цей поставився дуже прихильно до моавитянки, чужинки, за те, що вона гідно поступала із своєю свекрухою. Вооз не тільки дозволив збирати колоски на своєму полі, але й при необхідності напитися із глеків, що зчерпнуть наймити, вона, також, їла з ними хліб. Щедрість цього чоловіка була велика до чужинки, бо вона виявляла велику благородність духа до ближніх й у місті знали про її чесність. Вооз запропонував іншому родичеві, щоб купив поле Елімелеха, бо Ноема повернулася із чужини. До цієї пропозиції додав, щоб разом з тим взяти за жінку Руту, якій помер чоловік, щоб зберегти ім’я покійного. Така була постанова у народі. Цей відмовився, тоді Вооз викупив поле і взяв собі Руту за дружину. Моавитянка народила сина Воозові, якому дали ім’я Овид, а той «… породив Єссея, а Єссей породив Давида» (Рут 4,22). І так, добра й блага чужинка Рута, гідно вписалася у родовід, з якого народився Божий Син. Учитель Церкви, святий Іван Золотоустий, задумуючись над цієї подією та, додаючи ще й блудницю Рахаву, що у родоводі, стверджує: «Тому згадується про Руту й Рахаву…, щоби навчити тебе, що Спаситель прийшов знищити усі наші гріхи, прийшов як лікар, а не як суддя» (св. Ів. Золот., Бесіда III на Мт, п.4). Ісус Христос прийшов на цей світ, щоб людей спасати, не дивлячись на їхні важкі провини, прийшов лікувати хворих, зціляти важкі й менші гріховні рани, бо він - Божий лікар, справжній цілитель душ та тіл. Він до цього часу воскрешає мертвих духом до праведного життя.

   Звернімо увагу на Вооза, який проявив велику благородність до чужоземки. Не відкинув й не прогнав її, навпаки, допоміг жінці, яка була доведена до крайньої бідності: збирала колоски на полі, щоб не померти з голоду. Руту можна порівняти до жінки грекині, родом сиро-фінікійки, яка просила Ісуса, щоб вигнав біса із дочки. Спаситель відповідав, що не годиться забирати хліба у дітей, щоб кинути щенятам. Грекиня була задоволена із того, щоб Христос звернув увагу на її горе, бо щенятам вистарчать Господні крихти споживати під столом (пор. Мр 7, 26-28). Покора духа, як в одної так і в іншої, із згаданих жінок, допомогла їм не лише стягнути на себе увагу, але зцілити духовну недугу, змінити життя на краще, не голодувати, не помирати, а гідно жити.

   А цар Давид не стидався того, що його дідусь, Йовед, народився із моавитянки Рути. Тепер її ім’я вписано в родовід Христа, а це для того, щоб провчити вибраних, заражених гординею, тих, хто не приймає Бога у своє життя (пор. св. Ів. Золот., там же). Рута покинула батьків, усю свою рідню, прийняла правдиву віру й стала матір’ю, хай бабусею, царя. Коли б залишилася вдома, у своєму краю, такого блага б не зазнала. Залишила мало, - поганство, щоб отримати правду й духовне багатство! Дякуймо Сину Божому, що він оснував Церкву, прийняв нас, чужих, до своєї установи, яких веде дорогою покаяння та практики праведного життя. Користаймо із днів Божого милосердя, щоб примирюватися з Господом, чинити це по-новому, часто, з великою довірою до Божої любові та незбагненного його милосердя. Хай Господнє милосердя огортає усіх мешканців нашої планети! Маріє, Мати милосердя, виблагай миру в Україні та примирення з Богом для кожної душі.
    
    
     + Ігор
   Митрополит Львівський, УГКЦ
    
    
   3 січня 2016 р. Б. Архикатедральний Собор Святого Юра, м. Львів

Львів.Собор св.Юра

Актуально


Щиро вітаю усіх вірних нашої Церкви з великим святом Воскресіння Христового! Дякую нашим священикам за їхнє добре служіння! Складаю подяку усім вірним нашої Церкви за глибокі старання приналежності до Христової Церкви!

Галерея

Previous
 • ІІ тур науково-дослідницької конференції "Андрей Шептицький - будівничий держави, князь церкви, лідер нації"

 • Пастирський візит владики Ігоря до парафії Воскресіння ГНІХ, що у Львові

 • З нагоди храмового празника Митрополит Ігор здійснив пастирський візит до парафії Успіння Пресвятої Богородиці, що в с. Морянці Краківецького протопресвітеріату.

 • Храм Пресвятої Євхаристії (Домініканський Собор) м.Львів

 • Владика Венедикт звершив освячення дзвіниці в с. Малечковичі, що на Пустомитівщині

 • З нагоди храмового празника Митрополит Ігор здійснив пастирський візит до парафії Успіння Пресвятої Богородиці, що в с. Морянці Краківецького протопресвітеріату.

 • Молитва за прославу слуги Божого Андрея (13 грудня 2014)

 • Відновлення хресних обітів у соборі Святого Юра

 • Владика Володимир відвідав храму блаженного Миколая Чарнецького (15.05.2016)

 • З нагоди Дня студента молодь взяла участь у відкритій зустрічі із владикою Володимиром (2016)

 • Курсанти Військового коледжу сержантського складу НАСВ побували у монастирі св. Онуфрія оо. Василіян (2.3.2017)

 • Владика Ігор очолив святкування престольного празника у храмі священномученика Йосафата отців редемптористів у Львові.

 • Відбулося виїзне робоче засідання працівників Курії Львівської архиєпархії

 • Відбувся Форум мирянських організацій Львівської архиєпархії

 • Пастирський візит владики Венедикта в с. Лапаївка

 • Пастирський візит Митрополита Львівського в с. Чишки

 • Перші обіти в Згромадженні сестер Святого священномученика Йосафата

 • Марійська проща до с. Заглина, що на Жовківщині

Next

Божественна літургія

 • Район
 • Час літургії

Наші друзі