Проповіді і промови

Архиєпископ і Митрополит Львівський Високопреосвященніший владика ІГОР

  • 26/04/2015 Слово Митрополита Львівського на Неділю мироносиць
  • Переглянути усі статті
   Слово Митрополита Львівського на Неділю мироносиць

   Ді 6,1-7; Мр 15,43-16,8.
    
   Преосвященний владико,
   Дорога молитовна францисканська громадо,
   Достойні сестри і брати,

   дякую усім вам, що ми сьогодні разом зібралися на молитву. Дякую спільноті Францисканців, що зуміли піднятися надзвичайно клопіткої праці, відремонтували цей будинок, який служитиме ділу молитви та милосердя! Молитва необхідна нам усім, а  разом з нею повинні слідувати діла милосердя, вчинки гідні віри, щоб свідчити нашу любов до Бога. Без гідного життя, без життя відповідно любові Бога та виконання його волі неможливо здобути вічну нагороду. А Господь закликає усіх нас через різні святі звернення, писання, слова чи знаки, щоб життя кожної людини прямувало до отримання вічного щастя «…  достойний бо робітник своєї нагороди…» (Лк 10,7). Коли Ісус Христос навчав про Небесне Царство, учням та слухачам було замало, щоб тільки почути про це. Апостол Петро відгукнувся на слова Спасителя: «… Ось ми покинули все й пішли за тобою; що будемо за те мати?» (Мт 19,27). Учні Христа думали про майбутнє, не відразу про поза гробове життя, лише, про вигідніше життя на землі. З одного боку, йдучи за Христом, вони щось покинули, не займалися домашнім господарством, залишили це на батьків, дружин, рідню та дітей; з іншої сторони, бажали запевнення про певні блага. Христос не гарантував їм того, що на землі вони будуть забезпечені та, що будуть втішатися добрим авторитетом, матеріальним, соціальним, політичним чи іншим станом. Спаситель виразно сказав: «… Коли хтось хоче йти за мною, хай зречеться себе самого, візьме на себе хрест свій і йде слідом за мною» (Мр 8,34). Жодної обіцянки про добробут та вигідне життя, навпаки, хрест й переслідування: «… Переслідували мене - переслідуватимуть і вас…» (Ів 15,20). Лише в іншому світі Господь нагородить: «… Прийдіть, благословенні Отця мого, візьміть у спадщину Царство…» (Мт 25,34).

   Ми надзвичайно вдячні спільноті францисканців, які піднялися великого труду, щоб двигнути з руїн цю будівлю. Необхідний був час, посильна праця та великі кошти, щоб цей будинок відновити до такого хорошого стану. Дякуємо вам усім, хто чим-небудь послужив, уболівав й молився за належний стан цієї будівлі! Хай Господь щедро винагородить і спільноті францисканців, і добродіям, жертводавцям, представникам міської управи, архітекторам, працівникам, словом, добрим та прихильним людям! 

   Сьогодні ми посвятили каплицю та монастир, в яких відбуватиметься молитовне життя, життя, ознаменоване любов’ю до Бога та ближнього. Бажаю сказати кілька слів про престол, який ми старанно мили, хоч він і без цього чистий… Ця символіка завжди нагадує і священикам, і вірним важність цього святого предмету, на якому приноситься безкровна жертва Тіла й Крові Господньої. Сам уже престол є символом Ісуса Христа, про що повинен завжди пригадувати собі священик та кожна віруюча людина. Митрополит Андрей Шептицький, Слуга Божий, пригадує, що на престолі у славі свого Маєстату в пресвятій Євхаристії присутній Спаситель світу. Тому відношення до престолу повинно бути, немов, відношенням до особи. Він написав, що не годиться на молитві при престолі опиратися на нього, потім: «… Не можна, клякаючи і встаючи… ужити Престолу як підпори… скатерть на Престолі треба би міняти щотижня або що два тижні, щоби була чиста. Але ж Престол є предметом нашого культу, а культ, який йому віддаємо, полягає на метаніях перед ним, на каджені й на обходжені його, як і на цьому, щоби не дотикатися його без конечної потреби і без Божого страху» (Митропол. Андрей, Пастир. посл. «Про почитання святого Хреста» вересень 1940 р.). Велику пошану  повинен виявляти священик святому престолові, усіма приписаними рубриками, які слугують під час моління біля нього. Навіть, обходячи його, бо крім усього, пам’ятаємо, що у кивоті спочиває сам Ісус Христос під видом Хліба. Необхідно слідкувати за тим, щоб на престолі не лежали жодні речі, крім приписаних уставом: кивот, Євангеліє, хрест, свічки, служебник та речі необхідні під час служіння Служби Божої. Тому цей праведний Муж святої Церкви, святої пам’яті, Митрополит Андрей, надавав такого великого значення святому Престолові. Ми стараємося гідно вшанувати людину вищого стану, особливого авторитету тощо, а тут символи Сина Божого і також, його дійсна присутність на престолі! Не будемо повністю роздумувати про свячення в цілому каплиці й монастиря, бо уже цих слів вистарчає, щоби гідно поводити себе в кожній святині, до якої приходимо на молитву чи з певними відвідинами.

   Коротко роздумаємо над змістом євангельського читання, у якому ми почули про похорон тіла Ісусового та воскресінням Христа, якого жінки не знайшли у відчиненому  гробі… Святе Писання згадує про Йосифа з Ариматеї, поважну людину, який займав впливове становище. Він відважно ввійшов до Пилата, щоби просити тіло Ісуса й похоронити у приготованому ним гробі. Цей радник привселюдно визнав Христа, показав усі ознаки вшанування для нього, щоби гідно похоронити тіло Ісусове, бо наближувалася ніч та субота, святковий день. Вчинив максимально, що можна було зробити у пізню пору  для віддання честі Спасителеві світу! Переміг страх та людські судження, Бога поставив на першому місці в своєму житті.

    Після суботи зібралося кілька жінок, щоби піти до гробу й пахощами намастити тіло Христа. Затремтіли й ужахнулися від побаченого, бо гріб був відчинений, в ньому сидів юнак, який заспокоював їх, повідомляючи, що Христос воскрес та, що вони його побачать. А добрі мироносиці, слухняні та співчутливі жінки, втікали, як могли, найшвидше, віддалялися від місця поховання Ісуса. Не вміли заспокоїти й потішити себе тим, що побачили й почули. Були збентежені від несподіванки. Ішли до гробу з добрим наміром, прийшовши, не побачили тіла, не намастили його, зайшли до порожнього гробу, побачили юнака, який оповістив їм воскресіння Христове. Не зрозуміли «сюрпризу», події, з якою зустрілися.

   Так, це – правда, що й у свій час, усі люди, ми, залишимо також наші гроби, у яких лежатиме тіло. Бог воскресить увесь люд та покличе від найменшого до найстаршого до вічного життя. Таку волю Небесного Отця сповіщав Ісус Христос, Син Божий: «Оце ж воля того, хто мене послав: щоб з усього, що він дав мені, я нічого не погубив, лише воскресив його останнього дня» (Ів 6,39). Прислухаймося до слів Спасителя, Світла світу та візьмімо їх глибоко до нашого серця: «… Ходіть, поки світло у вас, щоб не пойняла вас тьма…» (Ів 12,35). Ставаймося дітьми Божими, синами й доньками світла, щоб перебувати у вічному світлі. Хай пресвята Богородиця виблагає для нас постійної присутності світла Христового!  
    
   + Ігор
   Митрополит Львівський УГКЦ

   26 квітня 2015 р.Б. Освячення церкви та монастиря братів Францішканів, м. Золочів

Львів.Собор св.Юра

Актуально


Щиро вітаю усіх вірних нашої Церкви з великим святом Воскресіння Христового! Дякую нашим священикам за їхнє добре служіння! Складаю подяку усім вірним нашої Церкви за глибокі старання приналежності до Христової Церкви!

Галерея

Previous
 • святкування у Згромадженні сестер св. свмч. Йосафата

 • ІІ Всеукраїнська проща духовенства УГКЦ

 • Храм Різдва Пресвятої Богородиці в м. Люблін (Польща)

 • Пастирський візит владики Венедикта в с. Лапаївка

 • Відбулися реколекції для дружин священнослужителів Львівської митрополії

 • Святкування храмового празника у с. Хильчиці.

 • Пастирський візит владики Ігоря до парафії Воскресіння ГНІХ, що у Львові

 • Освячення храму Серця Христового у с. Чишки

 • Свято осені у дошкільному закладі Карітасу Львова

 • Митрополит Ігор здійснив пастирський візит до парафіі Успіння Пресвятої Богородиці ( м. Львів, вул. Макимовича, 2б) 2016

 • 150 років храму Покрова Пресвятої Богородиці у с. Митулин

 • У с. Малечковичі відбулася вистава про покликання і діяльність Праведного Митрополита Андрея

 • У Митрополичих садах відбувся мистецький вікенд з Оксаною Караванською 2016

 • «Відповідальне батьківство» - науково-практичний семінар для священиків

 • 11 - 20 серпня у с. Лібухова, що на Старосамбірщині, відбувався євангелізаційно-формаціний табір для дітей зі священичих родин Львівської митрополії

 • Святкування храмового празника Покрову Пресвятої Богородиці

 • Відбулися реколекції для працівників Курії Львівської Архиєпархії

 • Митрополит Ігор звершив пресвітерське рукоположення в Архикатедральному соборі Святого Юра.

Next

Божественна літургія

 • Район
 • Час літургії

Наші друзі