Проповіді і промови

Архиєпископ і Митрополит Львівський Високопреосвященніший владика ІГОР

  • 11/04/2015 Слово Митрополита Львівського на Страсну суботу. Слово в 70-ту річницю арешту єпископів УГКЦ радянською владою в Україні
  • Переглянути усі статті
   Слово Митрополита Львівського на Страсну суботу. Слово в 70-ту річницю арешту єпископів УГКЦ радянською владою в Україні
    
   Достойні сестри і брати! Сьогодні страсна субота. Тіло Ісуса Христа лежало в гробі. Наш народ приходить у церкву на молитву, поцілувати Плащаницю, виявити свою любов до Господа. Очікуємо свята воскресіння Христового. Дата страсної суботи, між іншим, співпала з певним історичним числом нашої Церкви. Попробуємо коротко представити й відсвіжити у пам’яті подію, що відбулася 70 років тому на наших землях, а саме: арешт єпископів, багатьох священиків, ченців, черниць й вірних УГКЦ радянською владою. Про цю подію  пам’ятали й не забувають вірні нашої Церкви, пригадується, світлої пам’яті отець Бахталовський Роман, редемпторист й місіонер, теж, згадував цю дату. Зокрема, пригадував, після його другого арешту радянськими органами, на що він ніколи не нарікав й про що не любив розповідати. Зроблю ліричний відступ, бо отець Роман любив жартувати. Наприклад, коли йому пригадували зі співчуттям, що він «сидів» два рази у в’язниці… Отець відповідав, що не тільки сидів, але й працював, лежав, читав тощо. Він також, з іронією любив згадувати, що додатково закінчив два радянських інститути: іркутський та мордовський, бо там відбував покарання у «виправних колоніях». Зокрема отець Роман написав Тропар й Кондак присвячені єпископам, яких арештували, можливо, ще й більше як це? Вичислив  усіх єпископів, переписуючи їхні імена та прізвища на картці в зошиті й з легкістю описував задумане. Трудно мені сказати, де знаходиться цей зошит із писаним текстом згаданого отця Романа.? – Здогадуюся, що сестри, якими він опікувався (ДНСМ), мають ці твори в руках.

   У книзі «Спомини», патріарха Йосифа Сліпого, у розділі «Арешт і слідство» первоєрарх УГКЦ написав: «І дійсно, мене арештували 11 квітня 1945 року, приблизно о 19-тій годині вечором. Була це середа» («Спомини» о. Дацько І., Горяча М. 2014 р., стр. 157). Митрополит Йосиф написав, що святий Юр було обставлено стійками, наїхало багато автомобілів з поліцією. А полковник Мельников приніс йому рішення від прокурора на арешт. Усе фабрикувалося дуже просто, про це знають ще багато свідків, що живуть, яких арештовувала радянська влада, особливо у згадані часи. Разом з ним було арештовано інших наших владик, бо пам’ятаю, що отець Бахталовський Р. у Тропарі в честь владик на початку писав: «Дванадцять віток винограду…». Значить, вичислив дванадцять наших єпископів, які були арештовані радянською владою, приблизно в цих датах, бо вони були греко-католиками, а діло для арешту легко знаходилося. У книжці В. Сергійчука «Нескорена церква» на 21-ій сторінці написано: «… в ніч на 12 квітня 1945 року було заарештовано митрополита Йосифа Сліпого, єпископів Микиту Будку, Миколу Чарнецького, Григорія Хомишина та Івана Лятишевського, а також велику кількість священиків та церковного активу». У цій же книжці, професор Сергійчук Володимир, пише: «Чого досягнуто арештом Сліпого, Будки та інших? – ставив запитання академік Щурат: Крім того, що вбита симпатія навіть у тих, хто любив радянську владу, - нічого. Невже це в інтересах більшовиків, щоб їх боялися і не любили» (В. Сергійчук «Нескорена церква» 2001 р., стр. 21). Дехто з провідних осіб українців та інтелігенції довіряли заявам більшовиків, які вели пропаганду, щоб викрити небажаних собі осіб, пізніше, розправлялися з ними арештами або іншими методами.

   З допомогою радянських служб НКВС, «28 травня 1945 року «ініціатори» в особі о. Гавриїла Костельника, о. Михайла Мельника та о. Антонія Пельвецького підписали два звернення до уряду УРСР та до греко-католицького духовенства. Ці особи старалися пояснити причину переходу греко-католиків у московське православ’я. Звичайно, що не усім застрашеним та шантажованим священикам, вистарчало духовної сили протистояти чужим службам й бути вірними своїй Церкві.? Відомо, що багато інших з духівництва та мирян були арештовані, допитувані, катовані, також, вбиті радянськими ворогами, як пригадуємо про блаженних отця доктора Миколу Конрада та дяка Володимира Прийму із Страдчу. Користуючись архівними розвідками професора Сергійчука у книжці «Нескорена Церква» читаємо наступне: «До встановлення Радянської влади в Західній Україні греко-католицька Церква складалася з 3040 парафій і 4440 церков, а також духовної академії, 5 духовних семінарій, 2 шкіл, 127 монастирів (див. там же).

   Згадаємо, що святий Іван-Павло 2-гий, коли відвідував Україну в 2001 році, проголосив наших єпископів та інших вірних блаженними, що вони репресовані радянськими органами влади й віддали своє життя з любові до Бога та своєї Церкви. Між іншим, мощі блаженного Григорія Лакоти до половини нетлінні. Вони були перевезені у Львів з місцевості Абезь, що біля Воркути у Росії і пролежали в землі понад сорок років. Тепер вони спочивають у церкві Різдва пресвятої Богородиці на Сихові. Ми згадуємо наших мучеників і блаженних, які зростали в любові до Бога, до Церкви та свого народу, приймаючи несправедливий засуд. Хай Господь, за їхніми молитвами, благословить нашу Україну, Церкву і народ миром й благодаттю! Хай пам’ять про героїв Церкви заохочує нас до гідного християнського життя! 
    
   + Ігор
   Митрополит Львівський

   11 квітня 2015 р. Б. Архикатедральний собор Святого Юра

Львів.Собор св.Юра

Актуально


Календар Пасторального планування Львівської Архиєпархії УГКЦ на березнь 2017 року.

Галерея

Previous
 • Відбулася зустріч і спільна молитва майстерень та спільноти «Лярш-Ковчег». Фото

 • Владика Венедикт очолив святкування храмового празника у парафії Пресвятої Тройці с. Солонка

 • Владика Ігор освятив наріжний камінь майбутнього храму у м. Винники.

 • Владика Володимир відвідав храму блаженного Миколая Чарнецького (15.05.2016)

 • У Гарнізонному храмі молилися випускники Національної академії сухопутних військ (24.03.2017)

 • Євангелізаційно-пасторальна акція «Ніч храмів»

 • Пастирський візит владики Ігоря до парафії Воскресіння ГНІХ, що у Львові

 • У Гарнізонному храмі відбулася заупокійна молитва за кіборгів

 • Приїзд дітей із дитячого будинку "Вишенька" до Львова

 • Відбулася конференція «Андрей Шептицький – це Україна: будівничий, князь, лідер!» (16.03.2017)

 • Зустріч з педагогами у Шевченківській районній адміністрації Львова

 • Пастирські відвідини парафїВознесіння ГНІХ (м. Львів, вул. В. Великого 10а)

 • ІІ тур науково-дослідницької конференції "Андрей Шептицький - будівничий держави, князь церкви, лідер нації"

 • Священики Львівської архиєпархії благословили військовослужбовців, котрі присягнули на вірність українському народу

 • Молитовна хода вулицями Львова «За мир і Божу мудрість для Українського народу»

 • У Гарнізонному храмі молилися за загиблими воїнами-героями (17.05.2016)

 • Передріздвяні реколекції у Кохавині

 • У Львові вшанували День пам’яті дітей, втрачених через аборти і викидні

Next

Божественна літургія

 • Район
 • Час літургії

Наші друзі