Проповіді і промови

Архиєпископ і Митрополит Львівський Високопреосвященніший владика ІГОР

  • 11/04/2015 Слово Митрополита Львівського на Страсну суботу. Слово в 70-ту річницю арешту єпископів УГКЦ радянською владою в Україні
  • Переглянути усі статті
   Слово Митрополита Львівського на Страсну суботу. Слово в 70-ту річницю арешту єпископів УГКЦ радянською владою в Україні
    
   Достойні сестри і брати! Сьогодні страсна субота. Тіло Ісуса Христа лежало в гробі. Наш народ приходить у церкву на молитву, поцілувати Плащаницю, виявити свою любов до Господа. Очікуємо свята воскресіння Христового. Дата страсної суботи, між іншим, співпала з певним історичним числом нашої Церкви. Попробуємо коротко представити й відсвіжити у пам’яті подію, що відбулася 70 років тому на наших землях, а саме: арешт єпископів, багатьох священиків, ченців, черниць й вірних УГКЦ радянською владою. Про цю подію  пам’ятали й не забувають вірні нашої Церкви, пригадується, світлої пам’яті отець Бахталовський Роман, редемпторист й місіонер, теж, згадував цю дату. Зокрема, пригадував, після його другого арешту радянськими органами, на що він ніколи не нарікав й про що не любив розповідати. Зроблю ліричний відступ, бо отець Роман любив жартувати. Наприклад, коли йому пригадували зі співчуттям, що він «сидів» два рази у в’язниці… Отець відповідав, що не тільки сидів, але й працював, лежав, читав тощо. Він також, з іронією любив згадувати, що додатково закінчив два радянських інститути: іркутський та мордовський, бо там відбував покарання у «виправних колоніях». Зокрема отець Роман написав Тропар й Кондак присвячені єпископам, яких арештували, можливо, ще й більше як це? Вичислив  усіх єпископів, переписуючи їхні імена та прізвища на картці в зошиті й з легкістю описував задумане. Трудно мені сказати, де знаходиться цей зошит із писаним текстом згаданого отця Романа.? – Здогадуюся, що сестри, якими він опікувався (ДНСМ), мають ці твори в руках.

   У книзі «Спомини», патріарха Йосифа Сліпого, у розділі «Арешт і слідство» первоєрарх УГКЦ написав: «І дійсно, мене арештували 11 квітня 1945 року, приблизно о 19-тій годині вечором. Була це середа» («Спомини» о. Дацько І., Горяча М. 2014 р., стр. 157). Митрополит Йосиф написав, що святий Юр було обставлено стійками, наїхало багато автомобілів з поліцією. А полковник Мельников приніс йому рішення від прокурора на арешт. Усе фабрикувалося дуже просто, про це знають ще багато свідків, що живуть, яких арештовувала радянська влада, особливо у згадані часи. Разом з ним було арештовано інших наших владик, бо пам’ятаю, що отець Бахталовський Р. у Тропарі в честь владик на початку писав: «Дванадцять віток винограду…». Значить, вичислив дванадцять наших єпископів, які були арештовані радянською владою, приблизно в цих датах, бо вони були греко-католиками, а діло для арешту легко знаходилося. У книжці В. Сергійчука «Нескорена церква» на 21-ій сторінці написано: «… в ніч на 12 квітня 1945 року було заарештовано митрополита Йосифа Сліпого, єпископів Микиту Будку, Миколу Чарнецького, Григорія Хомишина та Івана Лятишевського, а також велику кількість священиків та церковного активу». У цій же книжці, професор Сергійчук Володимир, пише: «Чого досягнуто арештом Сліпого, Будки та інших? – ставив запитання академік Щурат: Крім того, що вбита симпатія навіть у тих, хто любив радянську владу, - нічого. Невже це в інтересах більшовиків, щоб їх боялися і не любили» (В. Сергійчук «Нескорена церква» 2001 р., стр. 21). Дехто з провідних осіб українців та інтелігенції довіряли заявам більшовиків, які вели пропаганду, щоб викрити небажаних собі осіб, пізніше, розправлялися з ними арештами або іншими методами.

   З допомогою радянських служб НКВС, «28 травня 1945 року «ініціатори» в особі о. Гавриїла Костельника, о. Михайла Мельника та о. Антонія Пельвецького підписали два звернення до уряду УРСР та до греко-католицького духовенства. Ці особи старалися пояснити причину переходу греко-католиків у московське православ’я. Звичайно, що не усім застрашеним та шантажованим священикам, вистарчало духовної сили протистояти чужим службам й бути вірними своїй Церкві.? Відомо, що багато інших з духівництва та мирян були арештовані, допитувані, катовані, також, вбиті радянськими ворогами, як пригадуємо про блаженних отця доктора Миколу Конрада та дяка Володимира Прийму із Страдчу. Користуючись архівними розвідками професора Сергійчука у книжці «Нескорена Церква» читаємо наступне: «До встановлення Радянської влади в Західній Україні греко-католицька Церква складалася з 3040 парафій і 4440 церков, а також духовної академії, 5 духовних семінарій, 2 шкіл, 127 монастирів (див. там же).

   Згадаємо, що святий Іван-Павло 2-гий, коли відвідував Україну в 2001 році, проголосив наших єпископів та інших вірних блаженними, що вони репресовані радянськими органами влади й віддали своє життя з любові до Бога та своєї Церкви. Між іншим, мощі блаженного Григорія Лакоти до половини нетлінні. Вони були перевезені у Львів з місцевості Абезь, що біля Воркути у Росії і пролежали в землі понад сорок років. Тепер вони спочивають у церкві Різдва пресвятої Богородиці на Сихові. Ми згадуємо наших мучеників і блаженних, які зростали в любові до Бога, до Церкви та свого народу, приймаючи несправедливий засуд. Хай Господь, за їхніми молитвами, благословить нашу Україну, Церкву і народ миром й благодаттю! Хай пам’ять про героїв Церкви заохочує нас до гідного християнського життя! 
    
   + Ігор
   Митрополит Львівський

   11 квітня 2015 р. Б. Архикатедральний собор Святого Юра

Львів.Собор св.Юра

Актуально


Щиро вітаю усіх вірних нашої Церкви з великим святом Воскресіння Христового! Дякую нашим священикам за їхнє добре служіння! Складаю подяку усім вірним нашої Церкви за глибокі старання приналежності до Христової Церкви!

Галерея

Previous
 • Духовна Академія з нагоди 150-річчя від дня народження Праведного Митрополита Андрея Шептицького у с. Чайковичі

 • Ієрейське рукоположення о.Василя Білого (21.11.2016)

 • У Львові молилися за загиблими у збитому літаку в Луганську

 • Пресвітерське рукоположення у гарнізонному храмі Святих апостолів Петра і Павла

 • Митрополит Ігор звершив пресвітерське рукоположення (29.05.2016)

 • Владика Венедикт відвідав парафію с. Кадобна (14.01.2016)

 • У Львівський храм привезли з Тернополя ікону «Невичерпна Чаша» і моляться за зцілення від узалежнень.

 • Курсанти-учасники АТО разом з капеланами здійснили паломництво до Гошев

 • Пастирський візит Митрополита Львівського в с. Старичі

 • о. Сергій Стесенко

 • Сороковини «Небесної сотні»: на їхню честь в Архикатедральному соборі Святого Юра прозвучав «Реквієм» Моцарта

 • У ЛМР відбулася конференція для молоді про життя і діяльність Папи Івана ХХІІІ та Папи Івана Павла ІІ

 • Черга до Нерукотворного образу Спасителя у Львові

 • Празник у Львівській духовній семінарії Святого Духа

 • Владика Ігор відвідав з пастирським візитом парафію Різдва святого Івана Хрестителя, що у с. Поруби Немирівського протопресвітеріату.

 • Новіційна школа на проща до Кохавини

 • Отець Михайло Вербицький - Богом обдарований композитор: Львівська митрополія відзначила 200-ліття від дня народження автора музики Державного Гімну України

 • Владика Венедикт освятив розписи у каплиці Святого апостола Івана Богослова, Філософсько-богословського факультету УКУ.

Next

Божественна літургія

 • Район
 • Час літургії

Наші друзі