Проповіді і промови

Архиєпископ і Митрополит Львівський Високопреосвященніший владика ІГОР

  • 18/03/2015 Звернення Митрополита Львівського з нагоди 200-ї річниці від дня народження о. Михайла Вербицького
  • Переглянути усі статті
   Звернення Митрополита Львівського з нагоди 200-ї річниці
   від дня народження о. Михайла Вербицького
    
   Всесвітлішим та Всечеснішим отцям,
   Високопреподобним і Преподобним отцям, ченцям та черницям,
   Дорогим та достойним мирянам Львівської Митрополії
    
   Слава Ісусу Христу!

   Дорогі у Христі браття та сестри,
                                            у листі до Римлян св. Апостол Павло говорить, що усі ми становимо одне тіло і хоча кожен з нас є його частиною, то виконуємо різні функції в залежності від дарів, якими наділені Божою добротою: хто пророкування — хай пророкує, хто служіння — хай служить, хто навчання — нехай навчає (пор. Рим 12, 4­8).

   Також, кожна спільнота, цілі народи мають свої притаманні таланти, які мають служити для їхнього вдосконалення. Як бачимо з історії та сьогодення, не завжди одержані таланти служать вдосконаленню, а використовуються для поневолення інших.

   У разі потреби, до кожної спільноти Бог посилає тих, хто у час скрути може додати сил, вселити надію, бо Бог діє для людей і через людей в Господі нашім Ісусі Христі.

   Коли більш як тисячу років тому наш народ став на християнський шлях, у його витоках стояв рівноапостольний князь Володимир Великий, якого 1000 річницю смерті вшановуємо цього року. Тоді наші предки приймали Слово Істини, а ми сьогодні захищаємо своє право на самобутність у спільноті європейських народів.

   В історії нашого народу маємо великі постаті, як церковні, так і державні, які часто за життя не були визнані, але після їхнього відходу з цього світу ми можемо збагнути велич та важливість їхніх діл.

   Багатим на такі постаті є місяць березень. Згадуємо князя Ярослава Мудрого, отця Михайла Вербицького і Володимира Івасюка, Тараса Шевченка і Миколу Лисенка та Івана Мазепу. Жили вони в різних століттях, мали різні таланти, але розуміли, що мають їх реалізувати тут і тепер — у тій громаді, в якій Бог їх поставив.

   В особливий спосіб хочу звернути Вашу увагу, дорогі брати і сестри, на постать о. Михайла Вербицького, оскільки 4 березня минуло 200 років від дня його народження.

   Про автора музики Державного Гімну України говоримо, що це був композитор, диригент, громадський діяч і додаємо: був священиком, до того ж греко-католицьким. Власне цей останній прикметник десь звучить дуже далеко, майже непомітно, а ми повинні пишатися, що виходець з нашої греко-католицької спільноти своїм твором зігріває серце кожного українця, де би він не був - на Майдані, чи на передовій в АТО, чи в тюрмах північного сусіда, або стоячи перед посольствами різних країн.

   Отець Михайло прийшов на світ у священичій родині в с. Явірник Руський у 1815 році. В його житті було багато втрат. Коли йому було 10 років помирає батько. Його особисте сімейне щастя також не тривало довго: перша дружина померла всього після двох років подружнього життя. На скільки важкою була ця втрата свідчить той факт що на мурі церкви Волоської у Львові отець написав музику до пісні-молитви «Вічная пам'ять». У другій половині сорокових років одружується вдруге. У 1850 році отримує священичі свячення. В наступних роках помирає його двоє дітей і дружина. Перші його парохії — це Завадів, Залужжя і Стрілки на Львівщині, а опісля с. Млини біля Перемишля. Отець Михайло не мав великих матеріальних статків. Правдоподібно, навіть не мав фортепіано тільки стару фісгармонію і гітару, однак, це не заважало йому творити музику, яка линула до Бога, як молитва, і до людей, як надія на краще завтра.

   Згадуючи отця Вербицького, не можна оминути й автора слів нашого Гімну — Павла Чубинського, який народився у січні 1839 року. Слова свого вірша він написав у Києві ранньою осінню 1862 року, а вже в жовтні за українську діяльність їде на заслання в Архангельськ.
   Маестро Валентин Сильвестров, один з наших відомих композиторів сучасності, сказав: «Гімн України — дивовижний. Спочатку він начебто не справляє враження, але це лише на перший погляд. Насправді, його створив Михайло Вербицький... Він був церковним композитором. І ось цю патріотичну пісню він теж створив як церковний композитор. Це ж алілуя, розспів. У гімнах ніде такого немає! Це унікальний твір. Це — гімн України, але в ньому є ознаки літургійного початку. У цьому гімні затонула якась пам'ять про літургію, про всеношну. У цьому простому наспіві немов дме вітер, немов гілки дерев співають... (Валентин Сильвестров «Читайте Шевченка поки не пізно»).

   Дорогі брати і сестри, переживаємо важкі часи в нашій історії як християнській державі. Боротьба добра зі злом не проходить без жертв, але маємо як члени одного тіла у цій боротьбі реалізувати різні завдання. Перш за все постараймося з Божою допомогою, побороти у собі самих поділи на ваших і наших, на ставлення до ближніх за станом їхнього матеріального багатства чи займаної посади. Вивчаймо свою історію і шануймо інших. Маємо спільно будувати а не руйнувати. Нехай прикладом для нас будуть ці два автори Гімну. Двох різних людей, що жили по різні сторони кордону поділеної Русі-України, яких на віки поєднала творчість, що буде жити на землі до того часу, доки буде на ній хоча б одна українська душа.

   Р. 5.
   Від першого березня в Архикатедральному соборі Святого Юра можна побачити виставку, присвячену о. М. Вербицькому. Заохочую усіх прийти і поглибити своє знання про його життя і творчість.

   На свято Покрови, 150 років тому, вперше у Свтоюрському соборі була відслужена Божественна Літургія на музику о. Михайла Вербицького. Вже сьогодні заохочую усіх і запрошую на спільну Літургію 14 жовтня на свято Покрови, для відзначення цієї події і подяки Богові за великих синів і дочок нашого народу.

   З молитвою та Архиєрейським Благословенням,
    
   + Ігор
   Митрополит Львівський УГКЦ
    
   18 березня 2015 р. Б. Архикатедральний Собор Святого Юра, м. Львів

Львів.Собор св.Юра

Актуально


Календар Пасторального планування Львівської Архиєпархії УГКЦ на березнь 2017 року.

Галерея

Previous
 • З любов’ю у серці: подарунки захисникам Вітчизни від дітей с. Сарни

 • 150 років храму Покрова Пресвятої Богородиці у с. Митулин

 • Хрест, що вцілів після обстрілів в зоні АТО, виставили для вшанування в Гарнізонному храмі

 • Чин поставлення у диякони піддиякона Романа Янчука

 • Богослужіння Святої Великої П’ятниці (29.04.2016)

 • Відбулося Друге військове паломництво до с. Раковець

 • Хресна хода вулицями студмістечка НУ «Львівської політехніки»

 • Проща до Патріаршого Собору Воскресіння Христового УГКЦ

 • «В контакті з Богом» - євангелізація під час відпочинку

 • Храмовий празник на парафії Преображення ГНІХ

 • Освячення престолу у парафії Різдва Пресвятої Богородиці (м. Яворів, 2015)

 • У с. Передвіря відбувся Чин благословення храму (06.10.2015

 • З нагоди Року Митрополита Андрея до Архикатедрального собору Святого Юра тривають паломництва

 • Нове видання про Патріарха Йосифа «Патріярх Йосиф Сліпий і красне письменство»

 • «Вірність Єпископові Рима християни Східних Церков дуже часто засвідчували дорогою ціною», – Папа Франциск

 • 1 червня відбудеться архиєпархіальна проща дітей до Крехова

Next

Божественна літургія

 • Район
 • Час літургії

Наші друзі