Проповіді і промови

Архиєпископ і Митрополит Львівський Високопреосвященніший владика ІГОР

  • 19/01/2015 Слово Митрополита Львівського на свято Богоявлення ГНІХ
  • Переглянути усі статті
    


   Слово Митрополита Львівського
   на свято Богоявлення  ГНІХ  

   Тит 2,11-14;3,4-7; Мт 3,13-17.
    
   Достойні та любі християни, вірні святої Церкви, переконуємося, що час збігає дуже швидко, тільки для малих дітей, які знаходяться під повною опікою батьків, час не має великого значення. Так, вони ростуть, розвиваються, але у малечому віці, такими дітьми процес часу не контролюється.
    
   Святий євангеліст Матей, сьогодні, провадить нас духовною дорогою від Різдва ГНІХ, на річку Йордан, де був охрещений Син Божий. Дізнаємося про те, що дуже багато людей приходили до Предтечі хреститися. Він закликав їх до покаяння, особливу увагу звертав на фарисеїв та садукеїв, які вирізняли себе з-поміж народу – рахували себе праведними. Пророк не боявся сказати їм гострі слова, називаючи їх «гадючим поріддям». Тому що багато людей стояли у воді Йордану, поміж ними приближався і Христос до Івана, щоб отримати хрещення.
    
   Для Сина Божого непотрібно було цього обряду, тому пророк не насмілювався хрестити Ісуса, але Христос сказав йому, що необхідно виконати цю правду. А ця правда полягала на старозавітних пророцтвах, на сповненні волі Отця і Син Божий  радо виконував своє завдання, що полягало на спасінні грішників. Бог своєю святістю торкається грішних людей і вони очищуються, освячуються та спасаються. Так важливо, щоб Господь торкнувся людського серця та духа людини, бо людина своїми силами не спасеться ніколи.
    
   Вода, що очищує тіло людини та предмети від різного бруду, стала символом духовного очищення людини, переміною з грішної на праведну, при хрещенні, символом приходу Святого Духа. Христос став у воду з грішниками, а вийшовши з неї, охрестившись, присутні почули голос з неба: «Це Син мій любий, що його я вподобав» (Мт 3,17). Небо відчинилося і Святий Дух у виді голуба спускався на Ісуса Христа. Це свято називаємо Богоявленням, бо усі Три Особи Божі проявили себе: Отець - як голос з неба; Син Божий - у людському тілі; а Святий Дух - немов голуб.
    
   Спаситель прийшов із конкретним завданням на землю: «спасти те, що загинуло». Усе людство знівелювало себе після гріховного вчинку Адама та Єви, ними був втрачений образ Божий та подібність до Господа. Гріх посідає велику руйнівну силу, але Божа любов та покаяння людини сильніші, бо знищують гріх, привертають людині попередній Божий дар! Святий Іван Золотоустий стверджує, що празник Богоявлення можемо святкувати постійно, тому що Святий Дух прийшов до людей, подібно, як Син Божий, і перебуває з нами (див. св. Ів. Золот., «Бесіда перша на святу П’ятидесятницю» п.1 ). Сам Христос сказав: «І проситиму я Отця, і дасть він вам іншого Утішителя, щоб з вами був повіки» (Ів 14,16). Святий Дух залишається повіки з людьми! Учитель Церкви, посилаючись на слова святого апостола Павла: «Отож святкуймо…» (1Кр 5,8), - коли ще не було встановлено жодних свят, стверджує, що ці слова означають: завжди перебувати у святковому стані. Святитель навчає: «… що не час визначає  свято, а чисте сумління, що свято – не що інше, як радість; … хто має добре сумління й такі ж діла, той може завжди святкувати» (св. Ів. Золот., «Бесіда перша на святу П’ятидесятницю» п.2).
    
   Святі Отці визначають свята не як зовнішні урочистості, але споглядають глибоко на достоїнство душі, яка може завжди радіти Богом без обмеження часом. Тому дуже важливо зберігати такий стан духа, який особа отримує під час святої тайни Хрещення. Тоді Дух Божий перебуває в душі, наповнює її, заохочує до добрих діл, а, коли це - мале дитя, тоді воно «зростає мудрістю, літами й ласкою в Бога та людей» (Лк 2,52). Дуже важлива річ, щоби зберігати теплоту присутності Господнього Духа в людській душі. Це – торжество душі, коли Святий Дух наповнює Божим світлом духа людини та замешкує у її серці! Така особа стає прозорою, наділяється Божими дарами, наповнюється любов’ю, радістю великою, одним словом – прискорено освячується. Коли людина огорнена Божим світлом та чиста сумлінням, тоді Небесний Отець  в духовний спосіб промовляє, що це мій син чи моя дочка - улюблені. Надзвичайно приємно було батькам дочки Яіра, почти голос Ісуса Христа, який узяв дитя «за руку й голосно промовив: Дівчино, пробудися!» (Лк 8,54). Які почуття вдячності огортало серця тих людей і знайомих, яких Христос оздоровляв, вигнав злих духів, накормив, воскресив тощо. І нас перехоплює дух вдячності та любові до Бога за спасіння людей, за можливість бути його дітьми.
    
   Утверджуймося у вірі, бо ми – християни, ті, ради кого прийшов Ісус Христос на землю у тілі людини, христився у річці Йордані, голосив слово Боже, страждав, помер на хресті та воскрес із мертвих. Ми – люди Христа, нашого Спасителя, який вступив у води Йордану, щоби змити гріхи усього людства та привернути народові світу Боже дитинство! Ми з вами під час святої тайни Хрещення отримали нестертий знак на душі, стараймося, щоб цей знак сяяв у наших душах, щоб жоден бруд не заплямив його. Хай вода святого Хрещення стане нам спасенною, бо ми охрещені в ім’я Пресвятої Трійці! Виявляймо  велику пошану до Пресвятої Трійці, бо – це наш Небесний Отець, який нас створив, Син Божий, що нас відкупив, Святий Дух, що нас постійно просвічує!
    
   Хай ім’я Господнє буде благословенне в душі кожної людини! Пресвята Богородице, навчи нас прославляти та гідно покланятися Пресвятій Трійці! Хай світло празника Богоявлення торкнеться кожного серця наших воїнів АТО! Хай дух цього свята по-особливому відіб’ється у кожному людському серці! Вітаю усіх вас з прекрасним святом Богоявлення ГНІХ! 
    
   + Ігор
   Митрополит Львівський УГКЦ

   19 січня 2015 року Божого, Собор Святого Юра

Львів.Собор св.Юра

Актуально


Щиро вітаю усіх вірних нашої Церкви з великим святом Воскресіння Христового! Дякую нашим священикам за їхнє добре служіння! Складаю подяку усім вірним нашої Церкви за глибокі старання приналежності до Христової Церкви!

Галерея

Previous
 • У гарнізонному храмі представили диск українського літургійного співу, записаний на Святій Землі

 • Преосвященніший владика Венедикт звершив Літургію Передосвячених Дарів у каплиці Українського католицького університету

 • Учні шкіл с. Звенигород та с. Гринів об’єднались в молитві за українські родини

 • «Молитва – необхідна складова іконописання», - владика Венедикт під час зустрічі у школі УКУ «Радруж»

 • Відслужено парастас за упокій душі новопереставленого ієрея Романа Гринера

 • Парафія Пресвятої Трійці у Дрогобичі

 • Міжнародний симпозіум з нагоди відзначення 150-річчя від дня народження Митрополита Андрея Шептицького

 • Пастирський візит до парафії святих мучеників Маковейських (с. Новосілка, 15.07.2016)

 • Про значення дарів та плодів Святого Духа розмірковували слухачі школи духовності та євангелізації

 • Священики Львівської архиєпархії благословили військовослужбовців, котрі присягнули на вірність українському народу

 • Гарнізонний храм відвідала делегація Євросоюзу

 • Під час спільної молитви за медичну громаду Львівщини

 • Міжнародний симпозіум з нагоди відзначення 150-річчя від дня народження Митрополита Андрея Шептицького

 • Єпископ-помічник Львівської архиєпархії завітав до Винниківського протопресвітерату на творчий захід з нагоди Року Митрополита Андрея

 • «Український реквієм» у Будинку органної музики (21.11.2016)

 • Триває візит Владики Венедикта до австралійських парафій УГКЦ (Сідней)

 • Пастирський візит до парафії святих Володимира і Ольги (с. Зозулі, Золочівський р-н) 2015

 • Освячення храму в с. Загір’я Пустомитівського протопресвітерату

 • Відбулася Всеукраїнська проща до с. Страдч

 • Владика Венедикт здійснив пастирський візит до парафії Різдва Пресвятої Богородиці с. Сокільники.

 • В Архикатедральному соборі Святого Юра відбулася панахида за загиблими пасажирами та членами екіпажу збитого над Україною літака Малайзійських авіаліній.

Next

Божественна літургія

 • Район
 • Час літургії

Наші друзі