Проповіді і промови

Архиєпископ і Митрополит Львівський Високопреосвященніший владика ІГОР

  • 19/12/2014 Слово Митрополита Львівського в день празника святого Миколая чудотворця
  • Переглянути усі статті
   Слово Митрополита Львівського в день празника святого Миколая чудотворця

    
   Євр 13,17-21; Лк 6,17-23.
    
   Достойні сестри і брати,

   святий отець Миколай став правдивим і праведним слугою Ісуса Христа. Від раннього дитинства, він, у свій спосіб, внутрішнім життям був скерований на Бога. Великий вплив на виховання його характеру мали християнські батьки та гідне оточення, тому що він уникав непевних товариств. У його життєписі зазначено, що брат його батька, Микола (озн. витязь народу), був єпископом Патар. З малечих літ Миколай звертав на себе увагу тим, що був пильним, старанним та відповідальним за поручене діло, а це привертало увагу не тільки християн, але й іновірців чи просто, поган. Тому що мав глибоку сконцентрованість на Бога й любив його, не критикував інших, лише, вивчав поведінку людей та оточуючий світ. Господь щедро благословив Миколу з молодих літ духовними дарами і, особливою пам’яттю, що допомагало йому з легкістю здобувати знання та науку. В осягненні богослов’ї допомагав Миколаю брат його батька, єпископ Микола. А хлопець поступав швидко у навчанні, завдяки блискавичному розумові. Господь наділив його даром, талантом, який він успішно використовував й примножував у міру своїх можливостей. Дуже важливо те, щоб співпрацювати з Божими дарами, а не розтрачувати їх чи недооцінювати, й не легковажити того, що Господь пропонує людині. Про цього святого можемо сказати, що він старався приймати з вдячністю  Божі дари й обертати їх у діяльні таланти. За словами Святого Писання, про Миколая сміливо скажемо: «Щасливий той слуга, як його пан, повернувшись, знайде його при роботі» (Мт 24,46). Він не знав спочинку, був завжди при праці, трудився в поті чола, посвячуючи час молитві та милосердним ділам. Чудові повчання знаходимо у Святому Писанні: «Милосердям і правдою спокутується гріх, а острахом Господнім ухиляється зло» (Прип 16,6). Руки  й серце святого Миколая були завжди простягнуті до ближнього, щоб допомагати у потребі. Дуже багато добрих вчинків записано в його адресу, але він чинив це не для того, щоб записувати, лише, вбачав у тому виконання волі Бога. В «Отче наш» промовляємо «хай буде воля твоя», а це означає, що ми благаємо Господа, щоб над нами сповнялася його воля, яку ми приймаємо й, щоб ми чинили волю Бога, не дивлячись ні на що. Хоч людина так промовляє - і цієї молитви навчив сам Спаситель, тобто, вона походить від самого Бога, однак, люди не бажають виконувати волю Господню, радше, очікують, щоб Бог виконував їхню волю?

   Святий Миколай не був прив’язаний до багатства, грошей чи авторитету, бо роздавав бідним те, що посідав, допомагав потребуючим й тим, хто знаходився у нужді. Святий апостол Павло парафразуючи слова Ісуса Христа так навчав: «… Більше щастя - давати, ніж брати» (Ді 20,35). Недавно до нас приходив один чоловік, повідомляючи, що його дружина дуже хвора, а у церкві проходила збірка на її операцію – він був присутній в той час, зізнавався, що йому було дуже соромно, якось не пособі й стидно. Він також, сказав, що краще давати комусь допомогу, як очікувати на неї. Звичайно, краще бути здоровими й менш заможними, ніж багатими й хворіти. Дай Господи, щоб нікого із тут присутніх не торкнулася жодна хвороба. Дай здоров’я, ласкавий Боже, кожній людині, яка покладає усю надію на тебе, старається жити по-християнськи та виконує діла милосердя, щедро, роздаючи милостині з того, що посідає. З життя святого Миколая відомо, що він не тільки роздавав милостині і в такий спосіб допомагав нужденним, він, наприклад, визволив трьох воєвод від смерті. Їх було несправедливо оскаржено два рази на кару смерті, а святий Миколай два рази рятував їхнє життя від злобних людей, які підкупом намагалися позбавити життя невинних людей. У світі багато несправедливості. Ми з вами очевидні свідки війни, яку провадить Росія проти України, захоплюючи її землі. Способом поширення неправди, російський уряд намагається переконати увесь світ про свою невинність, навіть тоді, коли ними загарбаний Крим й ведеться війна на сході України. Неправда не може довго жити серед людей. Неправдою керувався Янукович В., швидко поплатився за неї, подібно станеться з усіма тими, хто бажає неправдою будувати своє життя чи впроваджувати брехню у суспільство. Неправда не має життя, вона тримається певний час в існуванні. 

   У Діяннях Апостольських (див. Ді 10) описано про Корнилія, сотника з італійського полку. Він був побожним та  чинив народові великі милостині. Одного разу, коли  Корнилій молився, йому з’явився ангел, який повідомив: «… Твої молитви і твої милостині піднялись перед Богом, і він згадав про тебе» (Ді 10,4). Господь зглянувся на молитви та милостині Корнилія, послав до нього святого апостола Петра, щоб звершити святе діло. Коли апостол прибув у Кесарію, сотник вийшов йому на зустріч, впав перед Петром на коліна, а той, підняв Корнилія, вказуючи, що він, Петро, також, людина. Апостол глибоко переконався про велику правду, якою є Бог, що «в кожному народі, хто його боїться і чинить правду, той йому приємний» (Ді 10,35). Святий учень Христа, Петро, проповідував Христа, а усі величали Бога. Згодом охрестили Корнилія, усіх представників його сім’ї, можливо й інших, які бажали стати свідками Господніми.

   Святий Миколай розумів значення милостині, тому щедро ділився із потребуючим тим, що посідав. В історії з Корнилієм, милостиня та любов до Бога вчинили його із поганина християнином. Сталася велика внутрішня, духовна зміна, завдяки шукання правди сотником. Був сотником війська, став воїном Христа. Хай святий Миколай допомагає нашому війську захищати Батьківщину та вчинить наших воїнів правдивими й праведними свідками Бога. Молімося до святого Миколая, щоб виблагав нам спасіння душ та миру в Україні! Хай Мати Божа виблагає у Господа позитивних змін у нашому суспільстві, усім правдомовності, особливо, українським політикам.

   + Ігор
   Архиєпископ і Митрополит Львівський УГКЦ
    

    19 грудня 2014 р.Б. Архикатедральний собор Святого Юра, м. Львів

Львів.Собор св.Юра

Актуально


Календар Пасторального планування Львівської Архиєпархії УГКЦ на березнь 2017 року.

Галерея

Previous
 • У Львові Архиєрейською Божественною Літургією відзначили ювілей 150-ліття від дня народження Митрополита Андрея Шептицького

 • Велика Вечірня у храмі Святого Архистратига Михаїла (20.11.2016)

 • Відзначення 20-ти річчя парафії Вознесіння Господнього, що у Львові. Фото

 • Преосвященний владика Венедикт здійснив пастирський візит до Свято-Покровського монастиря сестер Студійського уставу

 • Владика Венедикт освятив іконостас храму Христа Царя в с. Поріччя. Фото

 • В Архикатедральному Соборі Святого Юра відкрити «Двері Божого милосердя»

 • Митрополит Львівський здійснив пресвітерське та дияконське рукоположення

 • Пастирський візит Владики Венедикта до храму Свщмуч. Йосафата: дві сестри редемптористки склали вічні обіти

 • Єпископ-помічник Львівської архиєпархії здійснив пастирський візит у с. Полюхів.

 • Владика Венедикт звершив освячення нового престолу в каплиці Львівського обласного клінічного перинатального центру

 • Урочиста ораторія «Я тебе кличу» з нагоди урочистостей у 150-ті роковини народження митрополита Андрея Шептицького

 • Владика Венедикт здійснив пастирський візит до парафії Різдва Пресвятої Богородиці с. Сокільники.

 • Дружини священнослужителів Львівської архиєпархії взяли участь у реколекціях.

 • Празник Покрова Пресвятої Богородиці в Архикатедральному соборі Святого Юра.

 • Відзначення 15-річчя від дня освячення храму м. Винники

Next

Божественна літургія

 • Район
 • Час літургії

Наші друзі