Слово Митрополита Львівського на звершення тайни Оливопомазання

Доброчесні отці, достойні сестри і брати!

Дякую за вашу постійну участь в молінні та ваш прихід сьогодні у храм для звершення на багатьох із вас тайни Оливопомазання. Послухайте вчення святої Церкви про цю важливу тайну. Це – тайна, у якій хворі особи внаслідок помазання свяченою оливою і завдяки молитві священика отримують ласку від Бога, необхідну для спасіння душі, іноді відбувається також і зцілення тіла. Святий апостол Яків у своєму посланні написав: «Нездужає хтось між вами? Хай прикличе пресвітерів церковних і хай вони помоляться над ним, помазавши його олією в ім’я Господнє, і молитва віри спасе недужого, та й Господь його підійме; і як він гріхи вчинив, вони йому простяться» (Як 5,14-15). Ця Тайна наділяє людину освячуючою ласкою, тобто її можна звершувати для тих, хто сповідався, коли хвора особа перебуває в примиренні з Господом. Вона може подіяти й на таких особах, хто перебуває в стані тяжкого гріха, хіба лиш тоді, коли особа каялася сердечним жалем або приступила до Єлеопомазання в добрій вірі, тобто не знала, що має важкий гріх. Ця Тайна усуває грішні наслідки, які притемнюють розум, скріплює волю й послаблює пристрасть до гріха. Коли людина щиро наставлена до прийняття цієї Тайни, вона може отримати дарування частини дочасної кари, підносить людину на дусі та закріплює в доброму. Що таке дочасна кара? Це – різні терпіння, які приймає людина, як винагороду за вчинені провини, що простив Господь, коли людина сповідує гріхи і кається. Господь прощає, священик накладає покуту, яка не завжди відповідає вчиненій провині. Це можемо порівняти забитим цвяхом у дерево. Господь простив – цвях вийнято, але залишилася дірка, яку людина закриває покутою, що вказав священик на сповіді, милостинею, молитвою, іншими добрими ділами, прийняттям хвороби, а у вічності – якимись митарствами, терпінням духа за відпущені гріхи, однак не винагородженні. Слід закрити повністю покутні «дірки», і поки людина не виплатить вповні довгу за сподіяні гріхи – не увійде до неба.

Тайну Оливопомазання може прийняти лиш хрещена людина, хвора, яка володіє розумом; у старечому віці допускається звершувати її один раз, хіба би особа захворіла – після того можна повторити. В одній та тій самій хворобі дозволено звершувати помазання один раз, хіба би хвороба посилилася. Завжди необхідно бути у стані ласки, без важкого гріха. Ця тайна може людині привернути здоров’я, звичайно, тут повна дія Бога, який довершує добра своєю волею. Помазання звершується свяченою олією на очах, ніздрях, устах, вухах, грудях, руках і ногах, звичайно, великим пальцем. При помазанні священик промовляє необхідну формулу молитви: «Зціли помазанням цим раба твого (ім’я,) (рабу твою)…». Коли є сім священиків, кожен по порядку може помазувати один член тіла  певної особи, інший другий і так по порядку усі вказані: очі, уста, руки, ноги… Ті, хто приймають Оливопомазання, повинні мати намір це здійснити. Цю Тайну не можна звершувати на здорових людях: воїнах, що йдуть на війну, засуджених на смерть тощо. Тайну Оливопомазання можна звершити на особі, яка бажала цього, але померла одну-дві години тому, бо докладно невідомо, коли дух вповні залишає тіло. На особі, яка перебуває у тій самій хворобі, й на якій уже звершувалася тайна Оливопомазання, її не можна повторяти, хіба би стан хворого погіршився.

Сам Ісус Христос посилав учнів, даючи їм владу над нечистими духами (пор. Мр 6,7). «Вони, вийшовши, проповідували покаяння, і виганяли численних бісів, а й намащували олією чимало хворих та оздоровлювали» (Мр 6,12-13). Цю Тайну установив Спаситель світу і Церква навчає, як, коли й на кому її звершувати. Хай добрий Господь благословить усіх вас, дає здоров’я душі та тіла!  

+ Ігор

Митрополит Львівський УГКЦ

5 квітня 2019 р. Б., храм Благовіщення Пресвятої Богородиці, м. Львів

АРХИЄПИСКОП І МИТРОПОЛИТ ІГОР
«Дякую Богові,
якому я служу»
II Тим. 1.3
Життєпис
ОНЛАЙН ТРАНСЛЯЦІЯ
Львів.
Собор Святого Юра
БЛОГИ
вл. Володимир
17/03/2017
Єпископ-помічник Львівьскої Архиєпархії звершив пастирський візит до Семінарії
Митрополит Ігор
17/03/2017
Семінар для катехитів Львівської Архиєпархії
вл. Володимир
17/03/2017
Єпископ-помічник Львівьскої Архиєпархії звершив пастирський візит до Семінарі
МИ У СОЦМЕРЕЖАХ
facebook twitter google+ youtube