Слово Митрополита Львівського на Вечірні в неділю Прощення 

Всесвітлий отче ректоре,

Доброчесні отці, достойні брати,

знаходимося на порозі Великого посту, який розпочинається і швидко промине. Це – час, в якому живемо і діємо. Кожна особа, що живе у цьому світі в певний спосіб діє, чинить добро або зло. Існують певні особи чи факти, що мають окреслення нейтральних. Ми – думаю про нашу діяльність – наставлені на добро, хоч, буває, сподіємо і погані вчинки… Рай був прекрасним місцем для любові Бога та зросту в ній. Однак людина показалася зацікавленою й легко піддалася спокусі, не змогла опертися злу, щоб не скуштувати забороненого плоду. Два мешканці мали багато дерев, але вони зациклилися на одному, з якого не можна було їсти. Не вдавалися до Господа за допомогою, щоб прогнати нечестивого змія, який заплутував людину. Жителі раю повірили змію, що Господь не щирий з ними. Коли не послухалися, згрішили й, після того розмовляючи з Богом, своїм Творцем, не просили у Нього прощення, лиш взаємно звинувачували себе. Невідомо, як би поступив Господь, коли б люди признали свою провину й благали Його про прощення? За актом прощення криється щастя, нагорода, вічна радість, яку Господь пропонує своєму створінню.

І Господь бажає не тільки, щоб Його просили о прощення, але велить, щоб люди між собою не жили у гніві та ненависті, а ласкаво прощали одні одним. Сам Спаситель світу голосив: «Коли ви не простите ближньому, то й Отець, що на небі, не простить вам». Так багато добра міститься у прощенні кривди, у зверненні до ближнього про примирення, одночасно прощаючи йому вчинену образу проти нас. Господь навчав, щоб це робити щиро, від серця, а не лиш виконати зовнішній акт. Нещирих осіб, хитрих у своєму стилі, Він називав лицемірами. Часто трапляється, що людина прощає, але якісь рубці на серці ще залишаються? Ніби розмовляє з ближнім, якому простила, але немає стовідсоткового довір’я до неї, як було у попередніх спілкуваннях. Це дуже ніжна, персональна і тонка матерія, трудно зрозуміти й пояснити. Таке серце досконало знає лиш Господь, мабуть, самій людині нелегко розібратися у цьому. Коли прощає Бог – це ніби камінь кинутий в море, який не тільки тоне,  покривається метрами шарів води, але розчинається у ній, його не існує більше у природі! А Господь вповні забуває образи тим, хто кається, це можна зауважити на прикладі про блудного сина, де батька не цікавило, що було, а те. що діється конкретно. Бог не приймає дій напоказ, Він очікує щирого навернення, щирого прощення, а не вдаваної доброти й прихильності. Господь добре знає серце людини, тому неможливо нічого скрити перед Ним, Він вповні володіє скарбом серця людини. Ісус перестерігав, щоб не постити на вид лицемірів, які показують своє сумне обличчя, що вони постять. Господь не бажав, щоб люди боролися за земні скарби, які перекрадають одні в одних та жорстоко розправляються, аби заволодіти цінністю. Він вказував на небо та на свого Отця, куди люди мають керувати свої погляди та бажання. Святий Учитель Церкви, роздумуючи про сказане Ісусом о скарбі, чинить висновок: «… не мала для тебе шкода буде полягати в тому, що ти приліпишся до земного, будеш рабом замість вільного, відпадеш від небесного, не будеш у стані думати про горішнє, а тільки про гроші, про проценти…» (св. Ів. Золот., Бесіда XX на Мт п.3).

Піст – добрий час, щоб щиро заглянути в усі кутки свого серця та душі. Мабуть, знайдемо там матеріал, який не так лежить. Переберімо це духовним хистом, щиро каючись за певні беззаконня, які заволодівають серцем. Хай Пресвята Богородиця навчить нас бути справжнім ізраїльтянином, що нема в ньому лукавства (пор. Ів 1,47). Покиньмо неправду, живімо у правді!

+ Ігор

Митрополит Львівський УГКЦ

 

 

10 березня 2019 р. Б., Львівська Духовна Семінарія Святого Духа, м. Львів

АРХИЄПИСКОП І МИТРОПОЛИТ ІГОР
«Дякую Богові,
якому я служу»
II Тим. 1.3
Життєпис
ОНЛАЙН ТРАНСЛЯЦІЯ
Львів.
Собор Святого Юра
БЛОГИ
вл. Володимир
17/03/2017
Єпископ-помічник Львівьскої Архиєпархії звершив пастирський візит до Семінарії
Митрополит Ігор
17/03/2017
Семінар для катехитів Львівської Архиєпархії
вл. Володимир
17/03/2017
Єпископ-помічник Львівьскої Архиєпархії звершив пастирський візит до Семінарі
МИ У СОЦМЕРЕЖАХ
facebook twitter google+ youtube