Слово Митрополита Львівського на благословення пам’ятної таблиці праведному Митрополиту Андрею

Високодостойний пане Ректоре, академіку Юрію Туниця,

Вельмишановний пане Олег Синютка, Голово облдержадміністрації,

Високоповажні професори, викладачі,

Достойні студенти та працівники університету, присутні гості,

дякую ректорату Університету за те, що ви пам’ятаєте про праведного Митрополита Андрея Шептицького і в його честь спорудили пам’ятну таблицю! Вона залишиться як великий знак на стіні цієї установи, бо Митрополит дуже дбав про розвиток лісового господарства, про захист лісів, насаджування та вирощування дерев. Митрополит Шептицький першим утворив у своїх лісових угіддях екологічний осередок «Охорона природи». У лісах Митрополита строго контролювалося полювання на звіра. Були встановлені певні приписи й платня за полювання, також, сторожі та єгері строго контролювали вирізку дерев та полювання на звіра, також  отримували гідну зарплату.  Митрополит добре розумів що означають ліси у наших краях. Він старався підняти розвиток галицького лісового господарства на науковий рівень. Праведний Андрей дивився вперед, випереджував час, бо він виношував ідеї створити систему охорони природи, яка б впливала на громадянське виховання українського суспільства. Праведний старався про добрих фахівців лісового господарства, про справжніх цінителів лісу й природи! Таким був Микола Саєвич, якому Митрополит запропонував працю у своїх лісових угіддях. Церковні ліси займали площу 30 тисяч 355 гектарів. І уже в 1927 році був складений лісовпорядкувальний план на десять років, який передбачав можливості для реформ. Цією справою зайнявся згаданий Микола Саєвич, який був блискучим науковцем-лісівником, до того ж мав величезний досвід і талант організатора. Цей чоловік від двадцятирічного віку працював практикантом і лісничим у державних лісах. Митрополит Андрей висилав здібних учнів по лісництву на навчання у академію Падєбради, в Чехію. Пан Саєвич був дуже відповідальна особа й великий поціновувач природи, тому проводив ретельний облік чисельності кабанів, вовків, оленів та дбав про їхню підгодівлю. Старався про рибальську господарку, зокрема, ставлення до вирощування й вилову форелі. Митрополит створював заповідники та парки, де можна було лише ходити пішки, не смітити, не зривати квітів, заборонялося викопувати рослини, шуміти, навіть грати на музичних інструментах. Митрополиту Андрею вдалося врятувати від німецької вирубки заповідний ліс у Розточці, який зберігся до цього часу.

Праведний Митрополит старався про гідне ставлення людей до природи, відчував її, любувався нею, дбав про звірів та птахів, які водилися у лісах. Він любив сідати у бричку і поволі об’їжджати лісові угіддя, слідкував за станом лісу в різних місцях. Він був графом, володів великим майном, яке служило для церковних потреб та народу.

Мені хотілося сказати кілька слів про Митрополита Андрея, який жив більше для свого народу, як для себе. Він уболівав за свою націю, її науковий розвиток, матеріальні потреби й національне відродження. Благородну діяльність Митрополита Андрея, необхідно досліджувати довгі роки, бо він залишив велику спадщину різних творів, статей та опрацьовувань! Вдячний ректорату, працівникам та студентству університету за ваше гідне вшанування праведного Митрополита Андрея в часі святкування 145-го ювілею заснування вищого навчального закладу! Хай Бог усіх вас благословить! Надіюся, що серед наукової еліти університету знайдуться особи, які досліджуватимуть вклад Митрополита Андрея в спадщину лісового господарства в наших землях!

+ Ігор

Митрополит Львівський, УГКЦ

 

11 жовтня 2018 р. Б., Лісотехнічний Університет, м. Львів

АРХИЄПИСКОП І МИТРОПОЛИТ ІГОР
«Дякую Богові,
якому я служу»
II Тим. 1.3
Життєпис
ОНЛАЙН ТРАНСЛЯЦІЯ
Львів.
Собор Святого Юра
БЛОГИ
вл. Володимир
17/03/2017
Єпископ-помічник Львівьскої Архиєпархії звершив пастирський візит до Семінарії
Митрополит Ігор
17/03/2017
Семінар для катехитів Львівської Архиєпархії
вл. Володимир
17/03/2017
Єпископ-помічник Львівьскої Архиєпархії звершив пастирський візит до Семінарі
МИ У СОЦМЕРЕЖАХ
facebook twitter google+ youtube