Слово Митрополита Львівського у празник Різдва Пресвятої Богородиці

Флп 2,5-11.

Лк 10,38-42; 11,27-28.

Достойні богомольці, ми зібралися у церкві Різдва Пресвятої Богородиці, у свято її Різдва, щоб прославляти Матір Сина Божого, який уподобав її і народився з неї. Сьогодні святкуємо її прихід на світ, народження Діви Марії від святої Анни. Люди уважали Анну, матір Марії, бездітною, бо вона була уже поважного віку, бо, по-людськи, в такому віці жінки не народжують. Якось Ісус Христос, навчаючи про спасіння, твердив, що це не проста справа. А слухачі ставили Йому запитання: «Хто ж тоді може спастися?» (пор. Лк 18,26). Спаситель відповів: «… Неможливе в людей, можливе є в Бога» (Лк 18,27). Те, що людям важко сприймати, Бог легко розв’язує й творить. Ось народилася Марія, здавалося, від нездатної родити! Згодом сталося ще більше чудо, бо Пресвята Богородиця породила Сина Божого без жодного чоловічого та людського втручання! Ми повинні довіряти Господу так, як це вчинив патріарх Авраам, якому Господь обіцяв розмноження його потомства, «як зорі на небі і як пісок, що на березі моря» (пор. Бут 22,17), а при тому розпорядився, щоб приніс у жертву сина Ісаака (пор. Бут 22,2). Авраам довіряв Богові, пустився в дорогу й приблизився до гори, вказаної Господом. Вийшов на гору, зв’язав сина, взявся за ніж, щоб принести його в жертву, але Господь зупинив руку батька, переконуючи його, що він повинен любити Господа більше, як свого єдиного улюбленого сина. Бог у різний спосіб виховує людину і завжди бажає, щоб вона довіряла Йому, навіть у дуже скрутний та тривожний час. У Святому Писанні та в історії життя людини знайдемо багатьох осіб, що довіряли скоріше Господу, як собі й у тому ніколи не помилялися, не програвали!

Церква ставить нам перед очі пречисту Марію, яку вибрав Небесний Отець на матір свого Сина, Ісуса Христа. Вона, Марія, від свого раннього віку, коли розвивалася й стала вживати розуму, усією повнотою серця, своєю силою розуму, кожною думкою, з глибини своєї душі, усім своїм єством любила Бога, прославляла Його, була Йому слухняна! Господь зберіг її від первородного гріха, а вона не лише зберегла свою душу від гріховної пилинки, але постійно зростала у любові Бога та ближнього. До неї відносяться слова Мудреця: «Я сплю, та моє серце не засинає…» (Пп 5,2). Богородиця прийшла на світ з волі Бога, щоб вільним вибором служити Господу, стати матір’ю Божого Сина, який спас людський рід від вічної кари. Марія цілковито занурена в Бога! Усе, що чинила, виконувала з Його волі та з Господом вчиняла. Вона не бачила себе поза Богом, ніколи не виходила думками поза Господні межі. Коли розмовляла з людьми, виконувала певну роботу, пускалася в дорогу – завжди була свідома присутності Бога. Злі сили не могли нічого знайти в ній, демони терпіли постійну поразку від неї. Один із екзорцистів описує вигнання диявола з певної особи, що відбувалося 15 вересня 2006 року в Італії. Злий дух нападав негідними словами на Марію. Священик, що молився над опанованою демоном особою, наказав йому славити Богородицю. Той опирався, не бажав цього чинити. Але екзорцист наказував йому владою Божого Сина, Ісуса Христа і злий з великою неохотою скорився, промовляючи: «Свята і Непорочна, вона стояла біля підніжжя того хреста, неприступна, незмінна, як найчистіший із металів, незаплямована, непідвладна ані найменшій тіні сумніву, навіть тоді, коли бачила, як його бичували і прибивали до хреста. Вона ніколи не сумнівалася в його словах. Вона завжди знала, що він сказав правду і все це служило для того, щоб сповнилося Писання, яке вона так добре знала, якого навчала й дотримувалася, при цьому, від самого свого народження вона багато молилася за те, щоб воно сповнилося» (Ф. Бамонте «Сила Марії», видав. «Апостол» 2018, стр. 92). Злий дух не мав сили впливу затривожити Марію, внести неспокій, бо її молитва, любов до Бога та глибоке духовне єднання з Господом на манівці зводили його силкування. Демон терпів поразку від Богородиці, вона своєю вірністю Богові перемогла ціле пекло! Диявол ані на мить не заплямив сумління Марії. Він не може стерпіти поразки аж до цього часу, коли екзорцисти часами заставляють його щось сказати про це.

Марія дуже важлива й необхідна для нас тим, що бажає нам допомагати в освяченні та спасінні душі. Вона уболіває за наше вічне щастя більше, як люди цього бажають. Богородиця вірно виконує заповіт свого Сина: «… «Жінко, ось син твій» (Ів 19,26). А нам, вірним святої Церкви, слід пам’ятати на слова Ісуса, звернені до апостола Івана:  «Ось матір твоя…» (Ів 19,27). Марія – наша турботлива мати! Вона без сумніву, краща за нашу земну матір, яка привела нас на світ. Пам’ятаємо, як вона запобігала метушні в Кані на весіллі. Забракло вина. Господарі не знали, що мали чинити. На неї не звертали уваги, а вона побачила тривогу, не розмовляла з господарями, але підійшла до Ісуса й промовила спокійно: «… Вина в них нема». Жодного більше слова, не переконувала Його, хоч почула від нього: «… Що мені, жінко, – а й тобі? Таж не прийшла година моя!» (Ів 2,4). Але це не була її проблема. Марія відразу сказала слугам, щоб слухали Ісуса й чинили те, що Він скаже. Вона вірила, що Він допоможе, зовсім не сумнівалася і не помилилася. Христос вчинив чудо, бо налита у посуд вода стала вином! Староста, покушавши, здивувався смаковим якостям вина! Просімо Марії про дар міцної віри для себе й для ближніх! Довірмо Марії наше життя й наше спасіння, вона краще знає нашу потребу, подібно, як у Кані на весіллі. Послухаймо її й запитуймо, що нам чинити, щоб стати учасниками Небесного Царства? – Вона відповість – чинити волю Отця Небесного та жити правдиво по-християнськи!

Плекаймо набожність до Матері Божої. Молімося до неї кожного дня, проказуючи коротку, але глибоку молитву: «Богородице Діво, радуйся…» Хто молиться щиро до Марії, така особа буде спасенна! Пресвята Богородице, спаси нас!

+ Ігор

Митрополит Львівський, УГКЦ

 

 

21 вересня 2018 р. Б., церква Різдва Богородиці, Сихів, м. Львів

АРХИЄПИСКОП І МИТРОПОЛИТ ІГОР
«Дякую Богові,
якому я служу»
II Тим. 1.3
Життєпис
ОНЛАЙН ТРАНСЛЯЦІЯ
Львів.
Собор Святого Юра
БЛОГИ
вл. Володимир
17/03/2017
Єпископ-помічник Львівьскої Архиєпархії звершив пастирський візит до Семінарії
Митрополит Ігор
17/03/2017
Семінар для катехитів Львівської Архиєпархії
вл. Володимир
17/03/2017
Єпископ-помічник Львівьскої Архиєпархії звершив пастирський візит до Семінарі
МИ У СОЦМЕРЕЖАХ
facebook twitter google+ youtube