Слово Митрополита Львівського на одинадцяту неділю по Зісланні Святого Духа

1Кр 9,2-12;

Мт 18,23-35.

З прочитаного уривку святого Євангелія пізнаємо велику необхідність прощати одні одним борги матеріальні, а ще більше – вчинену кривду. Ісус Христос своєю притчею про боржників дуже реально й виразно про це наголосив! Він сказав, що Небесний Отець поступає подібно так, як і ми відносимося до наших ближніх. Господь звертається до народу, щоб прощати нашим боржникам з усього свого серця, тобто особам, які вчинили певний злочин, більший або менший проти нас. Спаситель не чинить жодного натяку, щоб мститися ближньому чи тримати в душі зло на ближнього… Бог – милосердний, не бажає пам’ятати наших провин, скоєних людьми поганих вчинків, коли ми перепрошуємо його задля нашої духовної слабості. Певні вірші із псалмів використовував сам Ісус Христос. Тому й ми віднесемося до Святого Писання, щоб пересвідчитись про велике Боже милосердя та любов Господню до грішної людини: «Милосердний Господь і добрий, повільний до гніву і вельми милостивий» (Пс 103,8). «Мій Бог, – моє милосердя! …» (Пс 59,11). Людина, яка схильна доводити свою правоту звинуваченням інших, – називає Бога милосердям. Автор псалмів знайшов слова, якими зрівнює Господа із милосердям. Пригадаймо про милосердя над розбійником, що висів поряд з Ісусом на хресті, Господь усе простив йому та обіцяв через короткий проміжок часу взяти його зі собою до раю (пор. Лк 23,43). Це – велика ласка: досвідчувати Божого милосердя і воно повністю проявляється над тими, хто кається та перепрошує Бога за вчинені гріхи думкою, словом чи ділом. Господь знає нашу духовну слабість, відає, що ми з пороху. Мудрець запитує про людину: «Чим пишатися порохові й попелові, якщо нутро його вже за життя розкладається?» (Сир 10,9). Так, хоч ми й падаємо від спокус диявола, але ми перемагаємо демона милосердям Бога над нами, коли каємося за наші гріхи! Коли ми виявляємо живу віру в Бога, говоримо Господу навіть думками, що ми його любимо, віримо в нього, каємося перед ним, тоді ми пригнічуємо диявола, упокорюємо його – злий дух шаленіє, бо людина з пороху розчавлює його гординю силою Бога! Господь милосердиться теж над тими, хто прибігає під покров його Матері. Його милосердя – безмежне! Не біймося прибігати до нашого Спасителя та пресвятої Богородиці, бо вона добре знає про велике милосердя й Божу любов до грішників. Ось  її слова: «Милосердя його з роду в рід на тих, які страхаються його» (Лк 1,50). Що означає страхатися Бога? – Лякатися гріха, що є великою образою Господа, сумлінно виконувати Заповіді Божі та святої Церкви, перепрошувати Бога за духовні промахи життя.

Будьмо завжди вдячні Господові за його велике милосердя для нас і за дар того, що можемо каятися за усі гріхи, які він радо прощає! А чи вам відомо, що демон не може покаятися? Збунтований ангел, демон, лише утверджується в злі, він не бажає каятися, хоч Господь простив би йому, але його вибір зла – незмінний. Збунтований ангел, лише ненавидить Бога та тих, хто вірний Господові. П’єр Абеляр (1079-1142) написав, що диявол з найбільшою злістю застосовує добрі речі в найгірший спосіб, щоб через добрі речі отримати злі (пор. «Збунтовані ангели» Ф. Бамонте, видав. «Апостол» 2014, стр. 45). Демон не любить людей, він пристосовує хитру ненависть, щоб їх погубити. Отець Франческо Бамонте стверджує: «Сатана має наукове знання зла. Коли хоче когось ввести у гріх, він дуже уважно вивчає природу людини, яку хоче спокусити, тобто, її нахили, її прагнення, її слабкості й скеровує туди свою диявольську дію, використовуючи ті людські слабкості» («Збунтовані ангели» Ф. Бамонте, видав. «Апостол» 2014, стр. 107). Ми щасливі, що каємося за вчинені провини та чинимо перемир’я з Богом. Звертаюся до усіх, щоб одні одним прощати, навіть, найбільші кривди, а з іншого боку, не чинімо ніколи зла ближньому, тому що це зговір з дияволом, який бажає погубити нас у вогні пекла. Бог прощає нам набагато більше, кожного разу, коли його перепрошуємо, ніж ми прощаємо нашим ближнім, бо теж у своїй слабості чинимо кривди. А Господь для нас чинить лише добро, Ісус помер, щоб нас спасти! Бог – любов, він дуже любить нас і усе зробив, щоб ми були щасливі в небі!

Цьому храму вже 20 років від посвячення. За двадцять років тут вчинено дуже багато добра, найбільше добро – спасіння душ. Тут звершуються тайни: Хрещення, Подружжя, Сповідь, Пресвята Євхаристія тощо. Як багато молитов звершено в ім’я Господа, пресвятої Богородиці, святих Божих угодників та наших ангелів! Цей храм – могутня духовна лікарня, де ми отримуємо оздоровлення і душі, і тіла! Через наші моління Господь не один раз захистив нас та ближніх, за яких ми молилися від різних непередбачених лихих пригод. У вічності пізнаємо, як наші моління до Господа були вислухані ним і Бог благословив нас у кожній потребі нашого життя. Докладаймо зусиль, щоб жити вірою в Бога через щирі моління! Приходьмо у церкву кожної неділі, а навіть серед тижня, бо тут здобуваємо великі духовні скарби: гріхів відпущення, Бога приймаємо у святому Причасті, благословення та милування Божі спливають на нас. Хай Божа Мати, наша небесна Опікунка, стає щораз милішою нашою Матір’ю! Моліться до святих жінок Мироносиць, покровительок цього храму, щоб вони заступалися перед Ісусом за усіх мешканців села та наш народ. Закликаю вас плекати молитву, поборювати неохоту, не керуватися людським поглядом, лише вдивлятися у вічність, яка швидко і до нашої особи добереться! Святий апостол Павло звертався до коринтян, а це і до нас відноситься: «Коли ж ми сіяли у вас духовне, то чи велика річ, коли пожнемо ваше тілесне?» (1Кр 9,11). Дбаймо про гідний духовний рівень нашого життя! Хай наша особа, наша душа, стане постійним мешканням доброго і люблячого нас Бога! Земне минається, вічне та небесне наближується!

+ Ігор

Митрополит Львівський, УГКЦ

 

 

12 серпня 2018 р. Б., с. Вороняки

 

АРХИЄПИСКОП І МИТРОПОЛИТ ІГОР
«Дякую Богові,
якому я служу»
II Тим. 1.3
Життєпис
ОНЛАЙН ТРАНСЛЯЦІЯ
Львів.
Собор Святого Юра
БЛОГИ
вл. Володимир
17/03/2017
Єпископ-помічник Львівьскої Архиєпархії звершив пастирський візит до Семінарії
Митрополит Ігор
17/03/2017
Семінар для катехитів Львівської Архиєпархії
вл. Володимир
17/03/2017
Єпископ-помічник Львівьскої Архиєпархії звершив пастирський візит до Семінарі
МИ У СОЦМЕРЕЖАХ
facebook twitter google+ youtube