Слово Митрополита Львівського у понеділок Святого Духа

Еф 5,9-19;

Мт 18,10-20.

 

Преподобні та достойні сестри, дочки святого Василія Великого, щиро вітаю вас з історичним і діючим святом приходу Святого Духа! Молюся до Утішителя, щоб дари Святого Духа знаходили найбільше місця у ваших серцях. Для того необхідно видаляти з душі усе те, з чим цей енергійний Дух не погоджується. Чим вільніше серце від мирських потреб, від впливу світу та панування пристрастей, тим більш серце готове та відкрите на дію Святого Духа. Кожна особа, хто приходять у церкву чи стають вдома на молитву, бажають отримати  дари від Бога. А Господь радо дає стільки дарів, скільки особа готова прийняти, хоч пропонує більше. На молитву, образно кажучи, прибуваємо ніби з порожніми посудинами, з різними ємкостями, у які Господь вливає свої дари. І наш дух отримає таку міру, яку він годен помістити, у порівнянні: скляночка, відро, бочка, цистерна тощо. Господь щедро пропонує духовну енергію, Він, образно, підперезаний золотим поясом через надмір та щирість ділитися дарами, як описує святий євангелист (пор. Од 1,13). Бог шукає людей, щоб вливати у їхні серця свою силу, енергію та передавати дари. Ось, слова Ісуса про Святого Духа: «Хто вірує в мене, як Писання каже, то ріки води живої з нутра його потечуть!» (Ів 7,38). Приходьмо до Господа з чистими серцями, вільними від гріховного забруднення, щоб Він міг влити свою духовну силу, обдаровуючи нашу душу. А нам потрібна духовна поміч від Бога, щоб жити згідно Його Заповідей любові. Святий апостол Павло вказує правильний напрям духовного життя: «Шукайте пильно того, що Господові подобається» (Еф 5,10). Він перестерігає вірних перед ділами темряви, знаючи таємні вчинки нечестивих осіб. Світло Духа виявляє усі скриті місця людського серця, перед Богом усе таємне стає явним. Немає часу присипляти себе пригадує апостол: «Ось що, брати кажу: Час короткий…» (1Кр 7,29). Використовуймо час на проказування псалмів, духовних пісень, чинімо діла милосердя на прославу Господа у наших серцях (пор. Еф 5,19).

Переживаємо церковне свято приходу Святого Духа, що сповнив апостолів своїми дарами. Дія Його була очевидна і відразу, бо вони заговорили різними мовами, що слухачі від цього остовпіли. Мабуть, не лише від знання мови, але зміст проповідування слова Божого захоплював їхні серця, які вони чули від простих людей. Раніше було, що Ісус посилав їх І дав владу над бісами, оздоровляти недуги та проповідувати Царство Боже (пор. Лк 9,1-2). Тоді вони знали про присутність Ісуса в людському тілі, хоч Його не було з ними, а тепер з усією силою надихав їх Святий Дух. Апостол Петро, який не міг протистояти жінці на дворі первосвященика, боявся признати, що він один з Його учнів, тепер відверто й привселюдно голосив слово Боже. Розповідав відважно про Ісуса, його чуда, про розп’яття на хресті, воскресіння та вознесіння Господнє. Говорив про патріарха Давида, як померлу особу й покладену в гріб. Розказував про Ісуса, що вилив обіцяного Святого Духа, силою Якого промовляв святий Петро (пор. Ді 2,29-33). Його промова була така палка й переконлива, що слухачі запитували, що їм робити.? Бажали спасіння і щасливого вічного життя. Відповідь була проста: покаятися й охреститися в ім’я Ісуса Христа на відпущення гріхів. Ось різка зміна в житті учнів Христових: із заляканих стали відважними свідками Христовими, про якого розповідали іншим. Пізніше апостоли згадували слова Ісуса, записали згадані слова та діяльність Господню у Євангелію. Зрозуміли, що Спаситель прийшов відбудовувати Царство Небесне, а не царювання Ізраїлю, Його мета: «… спасти те, що загинуло». Богові дорога кожна людина, бо Він для кожної особи створює безсмертну душу, Ісус Христос помер за усіх без винятку, також і за Юду, який видав Його. Правда, той, маючи за вчителя самого Бога, не зумів присвоїти спасіння. Здогадуємося, що Син Божий, знаючи духовну кволість Юди, взяв його до себе і дав усі шанси, приготував найкращі можливості, щоб порятувати його душу. А той не слухав Господа, не зважав на Його слова перестороги: «… Та один же з вас – диявол!» (пор. Ів 6,70); «… ось рука того, що мене видасть, на столі зо мною» (Лк 22,21). Юда це чув, але не реагував. Спаситель обіцяв і виконав: Святий Дух прибув до апостолів, «і навів їх на всю правду». Людині необхідно стати в усій правді перед Богом: «Немає бо нічого схованого, що не мало б стати явним, ані немає нічого тайного, що у наявність не вийшло б» (Мр 4,21).

А сьогодні вийшов на яв ювілей сестер, про які повідомила високо преподобна  сестра Даниїла. Вона розповідала, що багато із сестер святкують 25 років чернечого життя і хтось, можливо, сестра Олександра Пущинська – 50 років! Ми вітаємо усіх вас з гарним ювілеєм! Пам’ятаємо, що зарахуються ювілеї праведного служіння Богові! Час не стоїть на місці. Сьогодні ми починали Службу Божу, але цей початок уже у вічності, його не можна повернути. «П’ятдесятий рік буде для вас ювілейним роком…» ( Лев 25,11), такі слова промовив Господь Мойсеєві. До цього ювілею були прив’язані певні правила. У Святому Писанні Старого Заповіту багато разів згадується число 25, зокрема, про царювання ізраїльських царів, що ставали царями в 25 років, або їх тривання при уряді становило 25 років. Ювілеї – гарна річ, Божа постанова! А праведне служіння – ще краща річ, тому бажаємо сестрам ювілянткам ще кращого виконання Божої волі, світла Святого Духа та доброго здоров’я на багато років гідного чернечого життя! Будьте людяними та люблячими сестрами! Хай пресвята Богородиця береже вас під своїм омофором!

 


+ Ігор

Митрополит Львівський, УГКЦ

 

28 травня 2018 р. Б., Провініційний дім Сестр Чину Святого Василія Великого, вул. Святих Кирила та Методія, м. Львів

 

 

АРХИЄПИСКОП І МИТРОПОЛИТ ІГОР
«Дякую Богові,
якому я служу»
II Тим. 1.3
Життєпис
ОНЛАЙН ТРАНСЛЯЦІЯ
Львів.
Собор Святого Юра
БЛОГИ
вл. Володимир
17/03/2017
Єпископ-помічник Львівьскої Архиєпархії звершив пастирський візит до Семінарії
Митрополит Ігор
17/03/2017
Семінар для катехитів Львівської Архиєпархії
вл. Володимир
17/03/2017
Єпископ-помічник Львівьскої Архиєпархії звершив пастирський візит до Семінарі
МИ У СОЦМЕРЕЖАХ
facebook twitter google+ youtube