Слово Митрополита Львівського на реколекціях для дружин священнослужителів

Євр 3,12-16;

Мр 1,35-44.

 

Доброчесні отці, достойні дружини священиків, учасники реколекцій, вітаю усіх вас та бажаю позитивного духовного дня! Зичу, щоб цей день був для вас справжнім духовним здобутком, доповнив ваш духовний рівень. На цих духовних вправах постараймося максимально зосередити нашу увагу на особі Ісуса Христа, який нас докладно знає, любить, допомагає й очікує у небі. Він вірить у нас, що наше гідне християнське життя допровадить нас до щасливої вічності. Ми повинні себе переконати, що земні речі, навіть найбільше необхідні, повинні нам служити як сходинки, по яких піднімаємося до Бога. Гроші, одяг, будівля, в якій мешкаємо, харч, майно, наша сім’я, рідні, друзі, словом усе, що у нашому обсягу, має служити нам поміччю чинити благородною нашу душу. Не оцінюймо людей за посіданням багатства, лише пригляньмося до духовного багатства кожної особи. Хтось розповів, що відвідав дуже багату людину, яка хвора, і ця особа посідає шикарний будинок, на подвір’ї три-чотири дуже дорогих легкових автомобілів. Усього доволі, лише здоров’я бракує. Ці людини живуть на віру, не вінчані у церкві, не моляться, далекі від Господа, близькі до багатства, але хворої людини майно не заспокоює, вона бажає одужати. Хто дає видужання? Ісус Христос, який промовив до оздоровленого: «… Оце ти видужав, – тож не гріши більше, щоб щось гірше тобі не сталось» (Ів 5,14). Бог виховує людину також через хворобу, щоб напоумити її та застерегти перед гріховним способом життя. Людина повинна покласти усю свою надію на Господа, довірити себе цілковито йому, а від себе робити усе можливе, щоб подобатися своєму Творцю. Необхідно пізнавати Бога та його волю через щиру молитву.

Святий апостол Марко описав подію, коли Ісус Христос вчасним ранком, ще було темно, встав й пішов молитися на самоту. Став у присутності Небесного Отця, Ісус  розмовляв з ним, піднісши свого духа до Отця. Апостоли слідкували за Христом, спішили за ним, щоб знати, що він робить чим займається. А Ісус виховував їх, в такий спосіб навчав способу молитви. Можна сказати, що самота й тиша сприяють добрій молитві. Деякі особи кажуть, що вони моляться тоді, коли виконають свою працю, діти полягають спати, тоді спокійно моляться до Бога. Учні не запитували Спасителя про молитву, не поцікавилися тією справою, лише, повідомили його, що усі його шукають. Син Божий повідомив їх, щоб йти в інше місце проповідувати, бо така воля Небесного Отця. Ходив та голосив слово Боже у синагогах та інших місцях у Галилеї. До нього приблизився прокажений чоловік й благав на колінах, щоб Ісус очистив його від прокази. Господь проявив милосердя, простягнув руку, доторкнувся його й промовив: «… Хочу, будь чистий!» (Мр 1,41). Чоловік відразу став чистим, проказа зникла без жодним медичних втручань, бо той, хто створив людину, легко оздоровляє її. Ісус чомусь промовив до цього чоловіка суворо й наказав, щоб той не розповідав про цей випадок, лише спішив до священика, показався йому, щоб той ствердив його здоровим та приніс дар за очищення по закону Мойсея. Мабуть, Ісус промовив строго, щоб його не хвалити, Спаситель радше навчав, що не потрібно шукати слави та похвали за виконаний вчинок, навіть тоді, коли це стосувалося оздоровлення. В одному випадку Христос навчав молитви, в іншому покори, що необхідно людям для спасіння. Молитва має велику силу, тому стараймося дуже відповідально до неї ставитися. Коли Мойсей перебував на горі перед Господом, розмовляв з ним та слухав настанов, Арон, його брат, вилив із золота бичка, якого люди уважали за свого бога. Арон піддався тиску людей, а ті приносили жертви та чинили забави перед золотим бичком. Господь сказав про гріх людей пророку, постановив їх знищити, а Мойсей заступався за народ й просив прощення. Мойсей благав: «Ой, коли б ти простив їхній гріх! А ні, то викресли мене з твоєї книги, що ти написав» (Вих 32,32). Господь відізвався, щоб він йшов до народу й провадив туди, куди Всевишній велів йому. «… Ось ангел мій ітиме поперед тебе, а як навідаюсь до них, я покараю їх за їхній гріх» (Вих 32,34). Бог вислухав Мойсея і не винищив усього народу, як говорив Мойсеєві, лише тих, хто згрішив проти нього, найбільше винних. Господь вислухав молитву пророка й змінив свій намір.

Про покору. Що таке чеснота покори? Це – надприродна чеснота, що спонукує нас не ставити себе вище ближніх та бажати собі пониження. Святий апостол Павло навчає: «Не робіть нічого під впливом суперечки, чи з марної слави, але вважаючи в покорі один одного за більшого від себе» (Фил 2,3). Люди часто очікують слави й похвал за виконане діло, за милостиню тощо. Ісус Христос перестерігав людей, щоб не очікували похвали за добрі діла. «Отож, коли даєш милостиню, не труби перед собою, як роблять лицеміри по синагогах та вулицях, щоб їх хвалили люди. Істинно кажу вам: Вони вже мають свою нагороду» (Мт 6,2). Хто жадає похвал від людей за добрий вчинок, той втрачає нагороду перед Богом. Тут необхідно опанувати себе, щоб ставитися спокійно до похвал, сказати з переконанням у серці, що ми недостойні їх і повторяти слова Ісуса Христа: «… Ми слуги непотрібні, виконали те, що повинні були зробити» (Лк 17,10). Дехто багато втратять із нагороди, тому що оглядалися за людською славою. А Ісус Христос так про це навчає нас: «Слави не приймаю я від людей» (Ів 5,41). Постараймося поглянути у наше серце й щиро перед Богом признатися: чи мені залежить на людській славі? Чи я бажаю похвали? Хочу видніти добротою на очах у людей, а насправді таких прикмет не посідаю? Люди не бачать й не знають, а Господь прошиває наше серце своєю мудрістю й всюди присутністю. Хай Божа Мати навчить нас покірно повторяти: «… Ось я Господня слугиня: нехай зо мною станеться по твоєму слову!…» (Лк 1,38).

 

+ Ігор

Митрополит Львівський, УГКЦ

 

3 березня 2018 р. Б., Львівська Духовна Семінарія Святого Духа, м. Львів

 

АРХИЄПИСКОП І МИТРОПОЛИТ ІГОР
«Дякую Богові,
якому я служу»
II Тим. 1.3
Життєпис
ОНЛАЙН ТРАНСЛЯЦІЯ
Львів.
Собор Святого Юра
БЛОГИ
вл. Володимир
17/03/2017
Єпископ-помічник Львівьскої Архиєпархії звершив пастирський візит до Семінарії
Митрополит Ігор
17/03/2017
Семінар для катехитів Львівської Архиєпархії
вл. Володимир
17/03/2017
Єпископ-помічник Львівьскої Архиєпархії звершив пастирський візит до Семінарі
МИ У СОЦМЕРЕЖАХ
facebook twitter google+ youtube