Слово Митрополита Львівського на Неділю по Богоявленні

Еф 4,7-13; Мт 4,12-17;

1Тм 4,9-15, Лк 19,1-10.

Сьогодні неділя по Богоявленню, як відомо, що два дні тому ми святкували празник Богоявлення ГНІХ. Це означає, що євангелисти описали подію хрещення Ісуса Христа в Йордані. Під час цього явища було підтверджено дійсність Пресвятої Трійці: Отця, Сина і Святого Духа. Ісус Христос – як людина, Святий Дух – як символ голуба і Небесний Отець – у виді могутнього голосу, що лунав із неба! Звісно, що Бог – самобутнє Буття, досконалий Дух! А для нашого розуміння Господь вибирає способи приближення до людини, легші прийоми його пізнання! Бог – Дух, нематеріальна Суть, яку ми не в силі збагнути. Більше про Господа довідаємося у вічності, коли в небі будемо його постійно пізнавати, наповнюватися та насолоджуватися пізнанням та любов’ю Господа! Ми – люди, суті, які мають початок, тому – не вічні, а Господь – вічний. Не знаю, чому роздумую про  цю правдиву філософію, мабуть, бажаю, щоб ми глибше полюбили Бога, довірили йому своє життя та стреміли до вічної нагороди.

Святий апостол Матей описав подію ув’язнення Івана Хрестителя та похід Ісуса в Капернаум. Ірод кинув Івана до темниці, бо не бажав чути його голосу, що, як голос сумління, закидав цареві про незаконне життя з жінкою свого брата Филипа (пор. Мр 6,17). Предтеча не мовчав, лише, сміливо упоминав царя, щоб той покинув розгульне життя і повернув дружину Филипові. А Ісус, тим часом повернувшись з пустині, подався проповідувати слово при кордоні Завулона та Нафталі, щоб просвічувати поганський люд. Цей народ був далекий від вчення й служіння правдивому Богові, радше, сиділи у духовній темряві, не надіючись на світло. Господь знову-таки шукає людини, заблуканої овечки; Він – ініціатор, не відвертається від особи, лише заохочує її, щоб вийшла на світло, покинувши спосіб життя у темноті. Ісус пропонує рецепт, як це вчинити, щоб вибратися із темряви: «…Покайтесь, бо Небесне Царство близько» (Мт 4,17). Покаяння в гріхах – це великий лік для заплутаної злим духом душі. Ворог людської душі не бажає покаяння людини, боїться Божого світла, щоб людина не виявляла свого гріховного стану духа. Дияволу дорога душа людини, щоб її погубити, вчинивши ворогом Бога навіки. Це він не пускає особи зі своїх сітей, лякає, нашіптує духові людини різні страхи та пропозиції, щоб тільки не допустити до покаяння. За володіння людською душею, злий дух воює до кінця. А Ісус Христос перестерігав, щоб кожна людина дорожила своєю душею, бо коли вона чиста й світла, диявол все-таки намагається вдертися до неї, але це вже не так просто. «Тоді він іде, бере з собою сім інших духів, гірших від себе, і вони входять і оселюються там…» (Мт 12,45). В такий спосіб Спаситель змалював неспокій злих сил, їхній труд, щоб звести людину на манівці. А рятунок від цієї диявольської кабали простий: «Покайтесь…». Святий апостол Павло, який досвідчив духовного засліплення, уболіваючи за спасіння людей, звертався до солунян:  «Бо всі ви – сини світла й сини дня. Ми не належимо ні ночі, ані темряві» (1Сл 5,5). І святий апостол Іван пояснює у своїх писаннях: «Хто каже, що він у світлі, а ненавидить брата свого, той у темряві й досі» (1Ів 2,9). Простий приклад: ненависть до брата, до ближнього, завжди тримає людину в темноті гріховній. Апостол не вияснює того чи хтось правий, як звикли оправдуватися люди, лише, настрій душі, її стан, визначає відношення до Бога, який є Світлом (пор. Ів 8,12).

Сьогодні, також, неділя про Закхея, який був головним й дуже багатим митником, пам’ятаємо цю історію. Євангельського тексту про цю подію ми не читали, бо світлої пам’яті отець Ізидор Дольницький, радше пропонує читати один текст Євангелія неділі по Богоявленні (Типик стор. 202). Але пригадати про багату людину, яка покаялася й навернулася до Бога – вартує. Митник не переймався тим, що скажуть про нього люди, лише, від зустрічі з Богом, відразу зробив міцні кроки навернення. Не переносив свого покаяння на пізніше, коли Син Божий залишить його дім. Ні! А відразу вирішив, перед Богом сказав, що половину майна дає убогим, а тим, кого покривдив поверне у чотири рази більше. Приклад правдивого покаяння! І Спаситель усіх присутніх повідомив: «… Сьогодні на цей дім зійшло спасіння…» (Лк 19,9). До цього часу не було спасіння над мешканцями дому Закхея, а завдяки довірі Сину Божому прийшло спасіння на цей дім. Чудова подія, прекрасна історія!

Дві події євангелісти описали, а ще є третя, про котру вони тоді не знали, лише знав Господь і тепер знає багато з нас. Коротко скажу: це – ювілей сестри Олени Мацько, настоятельки сестер Милосердя св. Вікентія. Хтось пробуватиме мене критикувати… Книга  Буття згадує: «… Було ж Аврамові 75 років, коли він вийшов із Харану» (Бут 12,4). Святі книги згадують про роки людей дуже багато разів. А святкувати ювілеї розпорядися сам Господь (пор. Лев 25,11). І дякувати йому за дар життя необхідно кожній людині. Він створив і творить для кожної особи безсмертну і прекрасну душу. Тому чинити подяку й похвалу у ювілейні дні нікому не зайве – потрібне. Дякуймо Богу і за нашого безсмертного духа, якого він нам дарував, і за безсмертного духа наших ближніх, кого Бог ставить поряд з нами! Вітаємо Вас, достойна наша сестро Олено, з ювілеєм 50-ої річниці Ваших світлих уродин! Ми не забобонні, тому з пошаною вимовляємо роки ювілею. Сьогодні такий день, щоб говорити добрі й прихильні слова… Дякуємо Господу, що він дарував Вас, теж і нам! Дякуємо за Ваше служіння Богу, святій Церкві та нашому народові! Дякуємо Богу за дар Вашого покликання до чернечого життя і служіння ближнім!  Хай Бог благословить Вас ревністю духа, мудрістю, рівновагою розуму, даром терпеливості, розважністю та добрим здоров’ям на багато років гідного життя!

 

 

+ Ігор

Митрополит Львівський, УГКЦ

 

 

 

21 січня 2018 р. Б., Церква святого Йосифа, м. Львів

АРХИЄПИСКОП І МИТРОПОЛИТ ІГОР
«Дякую Богові,
якому я служу»
II Тим. 1.3
Життєпис
ОНЛАЙН ТРАНСЛЯЦІЯ
Львів.
Собор Святого Юра
БЛОГИ
вл. Володимир
17/03/2017
Єпископ-помічник Львівьскої Архиєпархії звершив пастирський візит до Семінарії
Митрополит Ігор
17/03/2017
Семінар для катехитів Львівської Архиєпархії
вл. Володимир
17/03/2017
Єпископ-помічник Львівьскої Архиєпархії звершив пастирський візит до Семінарі
МИ У СОЦМЕРЕЖАХ
facebook twitter google+ youtube